

LEHTIKUVA
Italia haluaa laittomat maahantulijat säilöön jopa 18 kuukaudeksi – vapaus koittaa vasta palautuksen tai oleskeluluvan myötä
Italian hallitus näyttää väsyneen odottamaan EU:n mahdollisia yhteistoimia laittoman maahanmuuton ja pakolaisvyöryn hillitsemiseksi. Siksi laittomasti maahan tulleet aiotaan ohjata pidätyskeskuksiin odottamaan jatkotoimia. Pääministeri Giorgia Melonin mukaan edessä on ”Italian ja Euroopan epookkinen taistelu laitonta maahanmuuttoa vastaan”.
Kamelin selkä katkesi viimeistään syyskuun alkupuolella, kun Italialle kuuluvalle Lampedusan saarelle rantautui muutaman päivän sisällä 10 000 laitonta maahanmuuttajaa sekä pakolaista.
Lampedusa sijaitsee 100 kilometriä Tunisian rannikolta ja saarella on 6 000 vakituista asukasta.
– Meidän on käytettävä kaikki tarvittava aika tehdäksemme vaadittavat selvitykset sekä saatava käyntiin sellaisten henkilöiden palautukset, joilla ei ole oikeutta kansainväliseen suojeluun, Meloni totesi Politicon mukaan.
Italialta viesti ihmissalakuljettajille
Italia aikoo nyt laittaa säilöön kaikki maahan laittomasti saapuvat henkilöt. Pidätyskeskuksessa voi joutua odottamaan telkien takana jopa 18 kuukautta, kunnes oleskelulupa tai karkotusmääräys on kädessä.
Maan hallitus haluaa lähettää uusilla toimillaan viestin sekä ihmissalakuljettajille, että laittomasti Italian kautta Eurooppaan yrittäville. On turhaa maksaa hengenvaarallisesta matkasta maltaita joutuakseen vain palautetuksi lähtöpaikkaansa. Jos selviää pidätyskeskukseen asti hengissä.
Kestämätön paine Euroopan rajoilla
Vallankaappaukset Afrikassa, luonnonmullistukset, Venäjän käymä viljasota, jihadismi sekä Tunisian talouskriisi ovat saanet aikaan Italiaan kohdistuvan kestämättömän maahanmuuttopaineen.
Vallitsevat olosuhteet voivat Melonin mielestä saada ”kymmenet miljoonat ihmiset etsimään parempaa elämää Euroopasta”. Selvää kuitenkin on, että ”Italia ja Eurooppa eivät kykene ottamaan vastaan tätä valtavaa ihmisjoukkoa”, Meloni sanoi viestipalvelu X:ssä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Tunisian talouskriisi viljasota vallankaappaukset pidätyskeskus turvasäilö Italian oikeistohallitus Keskisen Välimeren reitti luonnonmullistukset Lampedusa ihmissalakuljettajat Giorgia Meloni laittomat maahanmuuttajat pakolaisvyöry pakolaisaalto jihadismi laittomat maahantulijat Italia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Venäjä toteuttaa märkää unelmaansa Afrikassa – sota Nigerissä ajaisi miljoonia uusia pakolaisia kohti Eurooppaa

EU-parlamentin pääneuvottelija: Jäsenmaiden on pian pakko ottaa vastaan pakolaisia ja siirtolaisia

Ihmissalakuljettajien pohjaton ahneus tappaa tuhansia Välimerellä – viimeisimmässä haaksirikossa hukkui jopa 650 ihmistä

Bergbom: Hallituksen maahanmuuttopolitiikka noudattaa yleispohjoismaista linjaa – ”Se ei ole rasismia, se ei sisällä muukalaisvihaa”

Turvapaikkaprosessi ei ole työperäisen maahanmuuton väylä – kielteisen päätöksen saaneet eivät voisi jatkossa enää hakea oleskelulupaa työn perusteella

AfD:n pelko tekee Saksan vanhoista puolueista maahanmuuttokriittisiä – jopa vihreät vaativat laittomasti maassa oleskelevien palauttamista

Maahanmuuttajat opettelevat ajamaan polkupyörällä – kurssin vetäjä uskoo taidon lisäävän työn saamista

Kylmää kyytiä – Belgia laittaa perheettömät turvapaikanhakijamiehet kadulle

Sisäministeri Mari Rantanen: ”Ilman toimivia palautuksia ei ole toimivaa turvapaikkapolitiikkaa”
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.














