Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Immonen: Äärivasemmiston väkivallan uhkaan puututtava

14.11.2014 |09:54

Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen on huolestunut äärivasemmiston väkivallan uhan lisääntymisestä Suomessa. Immonen jätti eilen aiheesta kirjallisen kysymyksen, jossa hän penää hallitukselta vastausta siihen, mihin toimiin se aikoo ryhtyä äärivasemmiston aiheuttaman väkivallan uhkan ennaltaehkäisemiseksi ja äärivasemmiston radikalisoitumisen estämiseksi.

Mellakointia ja tihutöitä

Sisäasiainministeriön tuoreen tilannekatsauksen mukaan niin sanottuja ekstremistisiä rikoksia on tapahtunut viimeisen puolen vuoden aikana muutamia kymmeniä. Näistä kymmenkunta on äärivasemmiston tekemiä. Katsauksessa todetaan, että Suomen äärivasemmisto on radikalisoitunut 2000-luvulla.

– Esimerkkinä äärivasemmiston väkivallasta voidaan mainita viime itsenäisyyspäivänä Tampereella järjestetty mellakka, jossa kohdistettiin väkivaltaa erityisesti poliisiin, poliisiratsuihin sekä omaisuuteen. Mellakoinnin ohella äärivasemmiston toimintaan kuuluu myös tuhopoltot ja tihutyöt sekä laittomat kadun- ja talonvaltaukset, jotka luovat turvattomuuden tunnetta alueen asukkaille, Immonen toteaa.

– Internetin keskustelukanavien välityksellä äärivasemmistolla on tapana yllyttää väkivaltaan ja kerätä ihmisiä vastamielenosoituksiin, joihin usein varustaudutaan ”kättä pidemmällä”, Immonen selostaa.

Väkivalta arkipäivää Euroopassa

Immonen nostaa kysymyksessään esille muualla Euroopassa jo arkipäivää olevat äärivasemmiston kansallismielisiin poliitikkoihin kohdistamat väkivaltaisuudet.

– Ministeriön raportin mukaan kansallismielisiin poliitikkoihin kohdistuva vaino on jäänyt Suomessa vielä toistaiseksi vasta uhkailun tasolle. Raportissa kuitenkin arvioidaan myös Suomesta löytyvän äärivasemmistolaisia aktivisteja, jotka ovat valmiita laittomaan toimintaan ”äärikansallismielisiksi” ja ”vahvasti maahanmuuttovastaisiksi” profiloituneita henkilöitä vastaan.

Hyväksyminen vastuutonta

Immosen mukaan julkisuudessa esimerkiksi monet vasemmistopoliitikot ovat jopa antaneet ymmärrystä mellakoinnille ja todenneet hyväksyvänsä yhteiskunnan omaisuuden tuhoamisen.

– Tällainen väkivallan tai vahingontekojen hyväksyminen päättäjiltä on vastuutonta, ja se voi pahimmassa tapauksessa radikalisoida äärivasemmiston toimintaa Suomessa entisestään, Immonen varoittaa.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
3.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
5.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00
7.
Suomen uutiset logo

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin

12.03.2026 |18:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää