Artikkeli kuva

PA ARKISTO

Immonen EIT:n tuomiosta: Ikävä tapaus, mutta Suomi ei voi koskaan täysin aukottomasti varmistaa kenenkään palautetun ihmisen turvallisuutta

14.11.2019 |21:01

Tänään uutisoitiin Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen (EIT) ratkaisusta, jossa se katsoi Suomen rikkoneen kahta ihmisoikeus­sopimuksen ydinartiklaa palauttamalla Irakiin hengenvaarassa olleen miehen.

Mies surmattiin Bagdadissa kolmen viikon kuluttua paluusta.

– Kyseinen tapaus on toki valitettava ja ikävä. Samalla täytyy kuitenkin muistaa, ettei Suomi voi koskaan täysin aukottomasti varmistaa kenenkään palautetun ihmisen turvallisuutta. Jopa muilla kuin turvapaikanhakijoilla on aina mahdollisuus joutua vaaraan, esimerkiksi maahanmuuttajajengien sotatantereeksi muuttuneessa Ruotsissa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen.

– Maahanmuuttopäätöksissä voi tapahtua joskus virheitä. Virheellisiä päätöksiä tehdään erilaisissa muissa asioissa (esim. tukipäätökset, tuomiot) myös kantasuomalaisten kohdalla. Valitettavasti mikään järjestelmä ei ole täydellinen. Toki virheet täytyy pyrkiä minimoimaan.

Hallittu maahanmuutto ei aiheuta ongelmia

Immonen huomauttaa, että EIT:n tuomion pohjalta herää kuitenkin väistämättä yksi oleellinen kysymys: ovatkohan kaikki päättäjät ymmärtäneet riittävän hyvin sitä tosiasiaa, että hallittu maahanmuutto on suomalaisten lisäksi myös maahanmuuttajien etu.

– Hallittu maahanmuutto ei kuormita turvapaikkajärjestelmää ja tuomioistuinlaitosta, jolloin maahanmuuttajien asiat tulevat suuremmalla todennäköisyydellä asianmukaisesti käsitellyiksi.

– Maahanmuuttoa Suomeen on monestakin syystä välttämätöntä hillitä – ennen kaikkea suomalaisten etujen toteutumisen näkökulmasta. Maahanmuutto aiheuttaa Suomelle nykyisin valtavia taloudellisia, sosiaalisia ja turvallisuuteen liittyviä ongelmia, Immonen muistuttaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
3.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää