

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Immonen: Kokoomus täysin pihalla maahanmuuton ongelmista
Kokoomuslainen oikeusministeri Antti Häkkänen totesi Ylen Aamu-tv:ssä viime perjantaina, ettei Suomella ole varaa siihen, että maahamme syntyisi tuhansien laittomasti maassa olevien joukko.
Samalla oikeusministeri ilmaisi huolensa siitä, että Suomeen ei pääse pesiytymään maahanmuuttajien muodostaman rinnakkaisyhteiskunnan tyyppisiä ilmiöitä.
Suomessa jo nyt tuhansia laittomasti maassa olevia
Perussuomalaisten oululainen kansanedustaja Olli Immonen hämmästelee Häkkäsen puheita.
– Oikeusministerille tiedoksi, että viranomaisarvioiden mukaan Suomesta löytyy jo nyt tämä tuhansien laittomien maassa oleskelijoiden joukko.
– Myös rinnakkaisyhteiskuntia on muodostettu Suomeen 1990-luvulta lähtien laillisesti muuttaneiden humanitaaristen maahanmuuttajien toimesta, joita on houkutellut maahamme löysä turvapaikkapolitiikka, avokätinen sosiaaliturvajärjestelmä ja maksuttomat julkiset palvelut, Immonen sanoo.
Hallitus ei ole vastannut perussuomalaisten vaatimuksiin
Immonen korostaa, että perussuomalaiset ovat jo kauan vaatineet laittomasti maassa olevien säilöönottoja.
– Mutta mitä on tehnyt keskusta-kokoomusvetoinen hallitus? Ei yhtään mitään. Päinvastoin kokoomus on todennut, ettei laittomien maassa oleskelijoiden suhteen ryhdytä toimenpiteisiin muuta kuin tarjoamalla heille Helsingissä laajennettuja sosiaali- ja terveyspalveluja veronmaksajien kustannuksella!
– Kokoomus ei ole tehnyt hallituksessa mitään laittomia maassa oleskelijoita koskevan ongelman suhteen. Näin vaalien alla kokoomuskin on alkanut puhella sitä, mitä kansa haluaa kuulla. Perinteinen äänestäjien harhauttaminen on alkanut, Immonen selventää.
Äänten kalastelua
Immonen muistuttaa Häkkäsen olleen viime kuukausina enemmän huolissaan internetissä esiintyvästä niin kutsutusta vihapuheesta kuin laittomien maassa olijoiden aiheuttamasta uhkasta.
– Näillä puheilla yritetään tietysti kalastella vihervasemmiston äänestäjiä.
Kokoomuksella epäselvä arvopohja
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo on useaan otteeseen painottanut, ettei kokoomus sovi samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa, koska puolueiden arvopohjat eroavat liiaksi toisistaan. Tällä Orpo on viitannut lähinnä puolueiden erilaisiin näkemyksiin maahanmuutosta.
– Jos kokoomuksen ja perussuomalaisten arvopohjat ovat niin kovin erilaiset, miten kokoomuslaiset ovat nyt vaalien alla alkaneet puhua samoista maahanmuuton ongelmista, joista perussuomalaiset ovat puhuneet jo toistakymmentä vuotta. Missä se arvopohjien eroavaisuus konkreettisesti piilee? Immonen ihmettelee.
Euroopassa linja muuttumassa
Immosen mielestä kokoomukselle, kuten muillekin puolueille, on annettava mahdollisuus lähentyä perussuomalaista arvopohjaa.
– Muualla Euroopassa kokoomuksen veljespuolueet ovat siirtyneet maahanmuuttoasiasioissa lähemmäs perusuomalaisten veljespuolueiden linjaa.
– Näin ei ole kuitenkaan tapahtunut vielä Suomessa, jossa kokoomus on ajanut hyvin löysää maahanmuuttopolitiikkaa. Aika näyttää, mihin suuntaan kokoomuksen ja muiden puolueiden kelkka kääntyy, Immonen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- haittamaahanmuutto laittomasti maassa olevat Antti Häkkänen Petteri Orpo Vihapuhe perussuomalaiset Olli Immonen Keskusta Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Kokoomus huolissaan laittomasti maassaoleskelevista Suomessa – huoli ja teot räikeässä ristiriidassa keskenään

Perussuomalaiset vaativat toimia seksuaalirikosten ehkäisyyn: Olemme esittäneet lukuisia toimia – mitään ei ole tehty

Immonen: Turvattomaksi muuttunut ilmapiiri Suomessa on poliittisten päättäjien syytä – kansa vaatii puheiden sijaan tekoja
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”
Suomalaisia on peloteltu ilmastonmuutospuheilla ja syyllistetty autoilusta, syömisestä, elämisestä ja lasten vastaanottamisesta niin, että jotkut nuoret eivät halua enää edes lisääntyä. Kuitenkin tiedämme, että suomalaisten syömisillä ja elämisellä ei ole maapallon ilmastoon minkäänlaista olennaista vaikutusta ja että Suomen päästöt maailman päästöistä ovat VAIN noin 1 promille, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













