

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Immonen: Kokoomus täysin pihalla maahanmuuton ongelmista
Kokoomuslainen oikeusministeri Antti Häkkänen totesi Ylen Aamu-tv:ssä viime perjantaina, ettei Suomella ole varaa siihen, että maahamme syntyisi tuhansien laittomasti maassa olevien joukko.
Samalla oikeusministeri ilmaisi huolensa siitä, että Suomeen ei pääse pesiytymään maahanmuuttajien muodostaman rinnakkaisyhteiskunnan tyyppisiä ilmiöitä.
Suomessa jo nyt tuhansia laittomasti maassa olevia
Perussuomalaisten oululainen kansanedustaja Olli Immonen hämmästelee Häkkäsen puheita.
– Oikeusministerille tiedoksi, että viranomaisarvioiden mukaan Suomesta löytyy jo nyt tämä tuhansien laittomien maassa oleskelijoiden joukko.
– Myös rinnakkaisyhteiskuntia on muodostettu Suomeen 1990-luvulta lähtien laillisesti muuttaneiden humanitaaristen maahanmuuttajien toimesta, joita on houkutellut maahamme löysä turvapaikkapolitiikka, avokätinen sosiaaliturvajärjestelmä ja maksuttomat julkiset palvelut, Immonen sanoo.
Hallitus ei ole vastannut perussuomalaisten vaatimuksiin
Immonen korostaa, että perussuomalaiset ovat jo kauan vaatineet laittomasti maassa olevien säilöönottoja.
– Mutta mitä on tehnyt keskusta-kokoomusvetoinen hallitus? Ei yhtään mitään. Päinvastoin kokoomus on todennut, ettei laittomien maassa oleskelijoiden suhteen ryhdytä toimenpiteisiin muuta kuin tarjoamalla heille Helsingissä laajennettuja sosiaali- ja terveyspalveluja veronmaksajien kustannuksella!
– Kokoomus ei ole tehnyt hallituksessa mitään laittomia maassa oleskelijoita koskevan ongelman suhteen. Näin vaalien alla kokoomuskin on alkanut puhella sitä, mitä kansa haluaa kuulla. Perinteinen äänestäjien harhauttaminen on alkanut, Immonen selventää.
Äänten kalastelua
Immonen muistuttaa Häkkäsen olleen viime kuukausina enemmän huolissaan internetissä esiintyvästä niin kutsutusta vihapuheesta kuin laittomien maassa olijoiden aiheuttamasta uhkasta.
– Näillä puheilla yritetään tietysti kalastella vihervasemmiston äänestäjiä.
Kokoomuksella epäselvä arvopohja
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo on useaan otteeseen painottanut, ettei kokoomus sovi samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa, koska puolueiden arvopohjat eroavat liiaksi toisistaan. Tällä Orpo on viitannut lähinnä puolueiden erilaisiin näkemyksiin maahanmuutosta.
– Jos kokoomuksen ja perussuomalaisten arvopohjat ovat niin kovin erilaiset, miten kokoomuslaiset ovat nyt vaalien alla alkaneet puhua samoista maahanmuuton ongelmista, joista perussuomalaiset ovat puhuneet jo toistakymmentä vuotta. Missä se arvopohjien eroavaisuus konkreettisesti piilee? Immonen ihmettelee.
Euroopassa linja muuttumassa
Immosen mielestä kokoomukselle, kuten muillekin puolueille, on annettava mahdollisuus lähentyä perussuomalaista arvopohjaa.
– Muualla Euroopassa kokoomuksen veljespuolueet ovat siirtyneet maahanmuuttoasiasioissa lähemmäs perusuomalaisten veljespuolueiden linjaa.
– Näin ei ole kuitenkaan tapahtunut vielä Suomessa, jossa kokoomus on ajanut hyvin löysää maahanmuuttopolitiikkaa. Aika näyttää, mihin suuntaan kokoomuksen ja muiden puolueiden kelkka kääntyy, Immonen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- haittamaahanmuutto laittomasti maassa olevat Antti Häkkänen Petteri Orpo Vihapuhe perussuomalaiset Olli Immonen Keskusta Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Kokoomus huolissaan laittomasti maassaoleskelevista Suomessa – huoli ja teot räikeässä ristiriidassa keskenään

Perussuomalaiset vaativat toimia seksuaalirikosten ehkäisyyn: Olemme esittäneet lukuisia toimia – mitään ei ole tehty

Immonen: Turvattomaksi muuttunut ilmapiiri Suomessa on poliittisten päättäjien syytä – kansa vaatii puheiden sijaan tekoja
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Vuoden 2015 pakolaisvyöryä maksetaan edelleen – HS: Aikuisena saapuneiden saamat tulonsiirrot yli 10 000 euroa vuodessa
Aikuisena Suomeen vuonna 2015 saapuneiden turvapaikanhakijoiden kotoutuminen on enemmän tai vähemmän epäonnistunut. Heistä työllisiä on vain 42 prosenttia ja tukia he saavat keskimäärin yli 10 000 € vuodessa. Helsingin Sanomat on saanut käyttöönsä Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen datahuoneen tekemän analyysin siitä, miten pakolaisryntäyksen myötä oleskeluluvan saaneilla on Suomessa mennyt.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












