

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Immonen: Pienipalkkaisten duunareiden köyhyysongelmaan puututtava – ”Ulkomainen halpatyövoima on ongelma”
Suomessa elää tällä hetkellä iso joukko työntekijöitä, jotka joutuvat tulemaan toimeen erittäin pienellä palkalla. Matalapalkkatyöt, työn silppuuntuminen ja yksinyrittäminen ovat lisänneet työssäkäyvien köyhien määrän ainakin 60 000:een. Köyhyys koskettaa erityisesti hoitoalalla, palvelualoilla, siivousalalla ja kaupan kassoilla työskenteleviä, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen.
Pienipalkkaisille duunareille veronkevennyksiä
Immosen mukaan työssäkäyvien köyhien määrän lisääntyminen on ongelma, johon poliittisten päättäjien on puututtava välittömästi.
– Keinoja tilanteen korjaamiseksi on monia. Yksi on pienipalkkaisten duunareiden verotuksen keventäminen. Osa-aikaisilla pienipalkkaisilla ja silpputöissä olevilla tilanteen auttamiseksi tärkeä lähtökohta olisi sosiaaliturvan, ansioiden ja niistä suoritettavan verotuksen parempi yhteensovittaminen, Immonen korostaa.
– Jos nykyiseltä hallitukselta ei löydy halua tai kykyä korjata ongelmaa, seuraavan hallituksen on korjattava tilanne. Tarvitsemme pidemmällä aika välillä Suomeen kokonaisvaltaisen sosiaaliturvauudistuksen, ja tämä asia linkittyy oleellisesti siihen.
Työvoiman saatavuusharkinnasta pidettävä kiinni
Immosen mukaan vanhat puolueet haluavat luopua ulkomaisen työvoiman saatavuusharkinnasta ja sallia ulkomaisen halpatyövoiman virtaamisen Suomeen, jotta maassamme voitaisiin sen varjolla ohittaa pienipalkkaisia duunareita koskettava köyhyysongelma.
– Tällainen kiero poliittinen peli suomalaisten työntekijöiden kustannuksella on saatava loppumaan. Ulkomaisen työvoiman saatavuusharkinnasta on pidettävä kiinni, ja suomalaisten pienipalkkaisten duunareiden köyhyysongelma korjattava. Se olisi oikea askel kohti oikeudenmukaisempaa ja parempaa yhteiskuntaa.
Hallitus haaveilee halpatyövoimareservistä
Immosen mukaan ulkomainen halpatyövoiman heikentää suomalaisten työntekijöiden asemaa työmarkkinoilla.
– Nykyhallitus kehittää koko ajan uusia maahanmuuttolinjauksia, joilla se pyrkii heikentämään suomalaisten duunarien asemaa. Näyttää siltä, että hallitus pyrkii luomaan Suomeen eräänlaisen halpatyövoimareservin, jonka piiristä liike-elämä voi tarvittaessa värvätä työntekijöitä mahdollisten taloudellisten nousukausien aikana. Tällä halpatyövoimareservin olemassaololla hallitus pyrkii pitämään kilpailukykyä haittaavat palkankorotukset kurissa.
Asumiskustannukset karanneet käsistä
Immonen näkee työntekijöiden kannalta ongelmallisena myös sen, että asumiskustannukset varsinkin pääkaupunkiseudulla kasvavat ja asuntoja ei ole saatavilla kohtuuhintaan keskeisillä paikoilla.
– Erityisesti pienipalkkaisten työntekijöiden on entistä vaikeampaa löytää itselleen kohtuuhintaista asuntoa hyvien kulkuyhteyksien varrelta. Yksi keskeinen ongelma on se, että yhteiskunnan tukien varassa elävien maahanmuuttajien määrä pääkaupunkiseudulla ja samoilla asuntomarkkinoilla on kasvanut. Tämä on yksi syy siihen, miksi perussuomalaiset peräänkuuluttavat julkista taloutta kuormittavan maahanmuuton lopettamista. Nykyinen humanitaarinen maahanmuutto heikentää julkista taloutta, ei paranna sitä.
– Kun työntekijät joutuvat asumaan kauempana työpaikoistaan, liikkumisen kustannukset kasvavat. Tämä on todellinen ongelma. Suomessa tarvitaan nykyistä pitkäjänteisempää asuntopolitiikkaa, joka ottaa nämä ongelmat huomioon, Immonen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pienituloiset duunari Työvoiman saatavuusharkinta halpatyövoima Asumiskustannukset hallitus Olli Immonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: Perussuomalaisessa Suomessa oma kansa on etusijalla – ”Meillä ei ole varaa jakaa olemassa olevaa kakkua muille”

Putkonen: Demarit vihreämpiä kuin vihreät itse – ”Kivihiilen käytön kieltävä pakkolaki nostaa pääkaupunkiseudun vuokria 10-20 prosenttia”

Halla-aho: Duunarin elinkustannuksia laskettava – halpatyövoiman tuonti EU:n ulkopuolelta ei ole suomalaisten etu

Immoselta ja Puistolta ratkaisuja työvoiman kohtaanto-ongelmaan: Haittamaahanmuutto kuriin – ”Asuntoja töissä käyville suomalaisille”

Halla-aho epäilee kohutun irtisanomislain toimivuutta: Työttömyyden hoitamisessa keskeistä on yritysten kilpailukyvyn parantaminen – ”Onko hallitus tehnyt siinä kaikkensa?”

Tuumaustunnilla: Saatavuusharkinnan poistolla olisi karut seuraukset duunarille – aihetta kommentoimassa Halla-aho, Salminen ja Purra

Suomesta matalien palkkojen maa? Saatavuusharkinnan poistolla olisi karut seuraukset

Halla-aho: Yrityksille on luotava olosuhteet menestyä, jolloin niillä on mahdollisuus ja kyky palkata ihmisiä ja maksaa palkkaa, jolla pystyy elämään
Viikon suosituimmat

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Ex-ministeri Liisa Hyssälä järjestöleikkauksista: Mahdollisuus, ei uhka – varakkaat järjestöt käyttäkööt omia rahojaan
Aiemmin Kelan pääjohtajanakin toiminut, entinen sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk) pitää hallituksen päättämiä järjestöleikkauksia mahdollisuutena, ei uhkana. Hänen mukaansa päällekkäistä järjestökenttää on karsittava, ja järjestöjen on yritysten tavoin kannettava vastuunsa taloudellisesti vaikeina aikoina.

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













