

MATTI MATIKAINEN
Immonen: Suomen tuettava Katalonian itsenäistymistä
Eduskunnassa käytiin keskustelua hallituksen esityksestä eduskunnalle valtion talousarvioksi vuodelle 2018. Ulkoministeriön hallinnonalasta keskusteltaessa perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari kysyi ulkoministeri Timo Soinilta (sin.) Suomen hallituksen linjaa Katalonian itsenäistymisprosessiin.
Soini totesi keskustelussa Suomen jättävän tällaiset asiat jokaisen maan itsensä päätettäväksi, eikä hallitus ota asiaan kantaa.
Hallituksen linja vastuuton
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immosen mukaan Suomen hallituksen linja on vastuuton.
– Pohjois-Espanjassa sijaitseva Katalonia aikoo äänestää itsenäisyydestään 1.10.2017. Espanjan valtio vastustaa itsenäistymisprosessia voimakkaasti ja on lähettänyt suuren määrän poliiseja estämään äänestystä. Lisäksi espanjalaiset viranomaiset ovat pidättäneet toistakymmentä katalonialaista poliitikkoa näiden ilmaistua tukensa Katalonian itsenäistymisen puolesta. On käsittämätöntä, että Suomen hallitus ummistaa silmänsä näiltä epäoikeudenmukaisilta toimilta, Immonen toteaa.
– Yhdistyneiden kansakuntien KP- ja TSS-sopimusten mukaan kaikilla kansoilla on itsemääräämisoikeus. Tämän oikeuden nojalla ne määräävät vapaasti poliittisen asennoitumisensa ja harjoittavat vapaasti taloudellisten, sosiaalisten ja sivistyksellisten olojensa kehittämistä. Nämä ihmisoikeussopimukset määrittelevät pitkälti kansainvälisen oikeuden perustaa.
Kansan ääntä ei voi jättää huomiotta
Immosen mukaan Suomen hallituksen tulisi tuomita ääneen katalonialaisiin poliitikkoihin kohdistunut epäoikeudenmukainen kohtelu sekä tuettava Kataloniaa itsenäistymisprosessissa ja oltava valmis tunnustamaan Katalonian itsenäisyys. Tätä vaativat kansainvälisen demokratian tukeminen, perustavanlaatuiset ihmisoikeussopimukset sekä kansainvälinen solidaarisuus.
Katalonian parlamentti äänesti 8.11.2015 maansa itsenäisyyden puolesta. Vuonna 2014 järjestetyssä epävirallisessa kansanäänestyksessä peräti 80,76 % äänestäjistä kannatti Katalonian itsenäisyyttä.
– Katalonialaiset ovat lausuneet useaan kertaan ”kyllä” itsenäisyydelle. Kansan ääntä ei voi jättää huomiotta näin merkittävässä asiassa. Suomen hallituksen on tunnustettava kansansuvereniteetti jokaiselle kansalle, joka on ilmaissut demokraattisesti tahtonsa astua itsenäisten kansakuntien joukkoon. Kansanvalta ja oikeudenmukaisuus vaativat sitä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












