

IS:n maskeja koskeva uutispommi sai STM:n paniikkiin – ministeriö yrittää pelastautua Työterveyslaitoksen selän taakse
Ilta-Sanomat jysäytti maanantai-iltana uutispommin. THL-johtaja Markku Tervahaudan mukaan Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) oli torpannut THL:n aikeet valistaa kansalaisia koronamaskien käytöstä. Ministeriö yrittää pelastautua kohulta kertomalla, että Työterveyslaitos on viestinyt maskien käytöstä jo huhtikuussa.
IS kirjoittaa:
”Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) olisi keväällä halunnut jakaa yleisölle laajemmin tietoa kasvomaskien käytön merkityksestä ja oikeaoppisesta käytöstä, mutta sosiaali- ja terveysministeriö (STM) ei pitänyt sitä tarpeellisena.
”STM siis todellisuudessa esti THL:n tiedotuksen, koska poikkeusolojen aikana käytännössä kaikki THL:n koronaan liittyvä viestintä kulki STM:n hyväksynnän kautta.”
Uutinen leviää nopeasti suomalaisiin viestimiin.
STM ymmätää nopeasti, että kyseessä on se kuuluisa smoking gun – siis savuava ase. Jos uutista ei torpata ja nopeasti, on todennäköistä että ministeriötä johtava Krista Kiuru (sdp.) saa lähtöpassit hallituksesta keskiviikon luottamusäänestyksessä.
Vaikka kello on jo pitkälti yli kymmenen, STM aloittaa twiitaamisen:
Toisin kuin julkisuudessa on väitetty, STM on jo huhtikuun alussa viestinyt kasvomaskien turvallisesta käytöstä @tyoterveys kautta. STMlle on ollut tärkeää jakaa mahdollisimman aikaisessa vaiheessa tietoa myös kasvomaskien käyttöön liittyen. @THLorg
— Sosiaali- ja terveysministeriö (@STM_Uutiset) October 12, 2020
Kello 22.26: ”Toisin kuin julkisuudessa on väitetty, STM on jo huhtikuun alussa viestinyt kasvomaskien turvallisesta käytöstä Työterveyslaitoksen kautta. STMlle on ollut tärkeää jakaa mahdollisimman aikaisessa vaiheessa tietoa myös kasvomaskien käyttöön liittyen.”
klo 22.39: ”Tässä linkki Työterveyslaitoksen ohjeisiin.”
klo 22.44: ”Maskien käytöstä ohjeistettiin STM:n hallinnonalalla ensimmäisen kerran jo 3.4.2020, kun Työterveyslaitos tässä asiassa toimivaltaisena viranomaisena antoi ohjeet oikeanlaisten kasvomaskien käyttöön. Selkeän ohjeistuksen myös THL linkitti sivuilleen ja sama tehtiin ministeriössä.”
klo 22.44: ”Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ja sosiaali- ja terveysministeriön viestintäyksiköt tekevät työtä tiiviisti yhdessä. Yhteistyö on ollut mutkatonta, ja toiminut hyvin. Tavoitteena on ollut saada selkeät ja yhdenmukaiset viestit kansalaisille.”
Vastaanotto ei vakuuta.
Tekniikan maailman päätoimittaja Reijo Ruokanen muistuttaa, että STM itse ei kyseisenä aikana ohjeistanut maskien käyttöön.
STM oli valmiuslain aikana operatiivisessa johtovastuussa koronakriisin ratkaisemisessa. THL olisi halunnut julkaista ohjeita maskien käytöstä. STM valitsi tällaisten ohjeiden julkaisemisen: https://t.co/GpT9KLSb46
— Reijo Ruokanen (@reijoruokanen) October 12, 2020
Kansanedustaja Mari Rantanen (ps.) STM:lle: ”Mistä lähtien työterveyslaitos on ollut vastuussa kansalaisten terveysturvallisuudesta laajamittaisessa epidemiassa? En löydä tätä kohtaa tartuntatautilaista?”
Mistä lähtien työterveyslaitos on ollut vastuussa kansalaisten terveysturvallisuudesta laajamittaisessa epidemiassa? En löydä tätä kohtaa tartuntatautilaista?
— Mari Rantanen (@MariPSRantanen) October 12, 2020
Kansanedustaja Sanna Antikainen (ps.) samoin: ”Ette voi olla tosissanne. Selitys on törkeä ottaen huomioon tilanteen vakavuuden ja ihmisten hengen ja terveyden. Ei työterveys vastaa kansalaisten terveydestä ja turvallisuudesta sekä kansallisista suosituksista ihmisten terveyden ja turvallisuuden suhteen.”
Samaa asiaa oudoksuu Rakentaja-lehden päätoimittaja Johanna Hellsten: ”Missä vaiheessa kansalaisten terveysturvallisuudesta viestiminen on siirretty Työterveyslaitokselle? THL lienee normaali taho, jolle koko kansan – ei vain työssäkäyvien – terveyteen liittyvä viestintä kuuluu. Miksi THL ei saanut suorittaa tehtäväänsä?”
Missä vaiheessa kansalaisten terveysturvallisuudesta viestiminen on siirretty @tyoterveys'lle? @thl lienee normaali taho, jolle koko kansan – ei vain työssäkäyvien – terveyteen liittyvä viestintä kuuluu. Miksi THL ei saanut suorittaa tehtäväänsä?
— Johanna Hellsten 🏳️🌈🏳️⚧️🛠️🕵️🦉🌲 (@JohannaHellste2) October 12, 2020
Ette voi olla tosissanne. Selitys on törkeä ottaen huomioon tilanteen vakavuuden ja ihmisten hengen ja terveyden. Ei työterveys vastaa kansalaisten terveydestä ja turvallisuudesta sekä kansallisista suosituksista ihmisten terveyden ja turvallisuuden suhteen.
— Sanna Antikainen 🇫🇮 🇺🇦 (@SannaAntikainen) October 12, 2020
Koronauutisoinnin valtavan määrän vuoksi itse kullakin voi olla vaikeuksia muistella, mitä huhtikuussa täsmällisesti ottaen koronasta kirjoitettiin.
Iltalehden toimittaja Tommi Parkkonen kokosi 16.4.2020 päivättyyn näkukulmakirjoitukseensa havaintoja. Kaikki seuraavat sitaatit ovat IL:stä:
”Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL), sosiaali- ja terveysministeriö (STM) ja monet muut viranomaistahot Suomessa ovat tähän saakka suositelleet, että ihmiset eivät käyttäisi turhaan naama- ja hengityssuojaimia koronavirukselta suojautumiseksi.
Esimerkiksi THL neuvoo tälläkin hetkellä nettisivuillaan, että ”kasvomaski ei suojaa käyttäjäänsä virustartunnalta” ja ”jos maskia käyttää väärin, se voi jopa lisätä koronaviruksen tartunnan riskiä”.
Yllätys olikin suuri, kun THL:n pääjohtaja Markku Tervahauta kertoi tiistaina suosittelevansa kansalaisille kangasmaskien käyttämistä. Hän nimenomaan toivoi kangasmaskien laajaa käyttöä – vastoin THL:n omaa virallista kantaa.
Tervahaudan ulostulo sai useammankin päiväkahvin purskahtelemaan rinnuksille ja työpöydille sosiaali- ja terveysministeriössä ja sen virkamiesten etätyökotisohvilla.
Sekä hallituksessa.
– THL:n pääjohtajalla ei siinä asemassa ole oikeutta yksityisajatteluun, hallituslähde toteaa Iltalehdelle.”
[..]
– Jos haluamme olla vastuullisia aikuisia ihmisiä, voimme tällä toimenpiteellä hidastaa leviämistä, Tervahauta totesi Helsingin Sanomissa.
Ja samaan aikaan Tervahaudan johtama THL kertoo koronavirusnettisivuillaan, että ”ei ole kuitenkaan tutkimusnäyttöä siitä, että maskin laaja käyttö terveillä henkilöillä auttaisi vähentämään tartuntoja”.
STM:ssä onkin hermostuttu Tervahaudan ”julkisesta yksityisajattelusta”.
– Nyt THL:n pääjohtajalla keulii pahasti. Kaikki täällä (ministeriössä) ovat vetäneet siitä herneet nenään, toteaa eräs ministeriölähde.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Johanna Hellsten koronavirus Ilta-Sanomat Tommi Parkkonen STM Krista Kiuru Sanna Antikainen Mari Rantanen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ministerin maskisekoilulla kauaskantoisia seurauksia – ”Kuinka moni suomalainen ajattelee kevään ohjeistuksen mukaan, että käsienpesu, käsidesin käyttö ja metrin turvaväli riittävät suojaamaan koronatartunnalta?”
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










