

LEHTIKUVA
Israelin keskustiedustelupalvelu varautuu väkivaltaisuuksiin Eurovision laulukilpailun yhteydessä – palestiinalaisten ohella Iran saattaa yrittää iskeä Malmössä
Gazan sota sekä Israelin ja Iranin vihollisuudet saattavat johtaa väkivaltaisuuksiin myös Malmön Euroviisuissa toukokuussa. Varoituksia ovat antaneet eri maiden viranomaiset ja Israelin viisuedustajaa on kehotettu pysymään visusti poissa näkyvistä kilpailusuoritusten ulkopuolella. Riskejä on ehkä enemmän kuin minkään vastaavan tapahtuman yhteydessä aikaisemmin.
Malmö on ruotsalaisista isoista kaupungeista ensimmäinen, jossa kantaruotsalaiset ovat vähemmistönä 186 kansallisuuden joukossa. Kaupungissa pitää majaansa myös suuri joukko palestiinalaisen taustan omaavia asukkaita sekä Palestiinan asiaan myötämielisesti suhtautuvia muita tahoja.
Eurovision laulukilpailu järjestetään Malmössä 7.–11. toukokuuta.
Israelin osallistuminen kisaan on herättänyt laajaa vastustusta lähinnä Gazan sodan siviiliuhrien takia. Israel ei ole saanut juurikaan sympatiaa huolimatta terroristijärjestö Hamasin brutaalista hyökkäyksestä, joka aloitti uuden väkivallan kierteen alueella.
Pohjoismaiden poliiseja turvaamaan Euroviisuja
Israelin ja palestiinalaisten väliset väkivaltaisuudet tulevat kohtalaisella varmuudella näkymään levottomuuksina myös Malmön kaduilla laulukilpailun aikana. Järjestystä turvaamaan saapuu poliiseja myös Tanskasta ja Norjasta.
– Meillä terroriuhka on jo tasolla neljä (5-portaisella asteikolla), joten emme voi tyhjentää koko Ruotsia poliiseista, sanoo Malmön poliisipäällikkö Petra Stenkula.
Iran voi iskeä Malmössä
Israelin armeijan keskustiedustelupalvelu Shin Bet (Shabak) on jo ehtinyt ohjeistamaan maata edustavaa artistia Eden Golania ynnä seuruettaan pysymään hotellihuoneessaan varsinaisia kilpailusuorituksia lukuun ottamatta.
Viimeaikojen tapahtumien valossa lienee selvää, etteivät turvallisuuspalvelut sulje pois myöskään Iranin mahdollista iskua Euroviisuissa. Jonkinlaista viitettä riskeistä antanevat vuoden 2021 tapahtumat, jolloin Ruotsissa vangittiin pakolaispariskunta, joka suunnitteli juutalaisten murhaamista tiettävästi Iranin vallankumouskaartin laskuun.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tapahtuman riskit Eden Golan Petra Stenkula Euroviisut Eurovision laulukilpailu terroristijärjestö Hamas uhkataso palestiinalaiset kantaruotsalainen Iranin vallankumouskaarti turvallisuuspalvelut Gaza terroriuhka Malmö Iran Juutalaiset Tanska Norja Turvapaikanhakijat pakolaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Moskovassa terrori-iskun tehnyttä ryhmää pelätään myös Saksassa – islamistien iskuihin varaudutaan kesällä pidettävissä jalkapallon EM-kisoissa

Terroristien uhriksi joutuneen Shani Loukin kuva voitti kansainvälisen kuvapalkinnon – kuvassa Hamasin aseistetut terroristit istuvat nuoren naisen puolialastoman ruumiin päällä lava-autossa

Israel hälytystilassa Iranin uhan vuoksi – 28 Israelin suurlähetystöä suljettu toistaiseksi

”From the River to the Sea” – Suomen palestiinalaisten siirtokuntayhdistys järjesti mielenosoituksen holokaustin uhrien muistopäivänä

Politico: Palestiinalaisia tukevia mielenosoittajia rahoittavat Bidenin suurimmat avunantajat
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.