

LEHTIKUVA
Italian epidemia pahenee joka rintamalla – Etelä-Italiassa pelätään tragediaa
Italian alkuviikolla tilastoidut virusepidemian tartunta- ja uhrimäärät loivat toivoa epidemian tyyntymisestä. Torstain luvut suorastaan murskasivat toiveet. Terveydenhuollon henkilökunta työskentelee vaarallisissa olosuhteissa ja 40 lääkäriä on jo menehtynyt. Vastaava epidemia maan köyhemmissä eteläosissa merkitsisi inhimillistä katastrofia.
Italia tiedotti torstaina, että 24 tunnin aikana virusepidemia oli vaatinut peräti 712 kuolonuhria. Uusia tartuntoja todettiin samana aikana 6 153.
Bergamossa on viimeisten kymmenen vuoden aikana kuollut keskimäärin 45 ihmistä viikossa. Koronaviruksen myötä yli 300 ihmistä menehtyi alueella viime viikolla.
8 prosenttia tartunnoista hoitajilla ja lääkäreillä
Pohjois-Italian sairaaloissa henkilökunta yrittää hoitaa potilaita vajain suojavarustein. Virus leviää myös hoitajien ja lääkärien kautta muihin kuin koronavirusta sairastaviin potilaihin.
– Luulen, että meillä kaikilla on jo virus. Meitä ei testata, joten virus jatkaa leviämistään, eräs lääkäri toteaa.
Kyse on hoitajapulasta, alimiehityksestä. Tartunnan saaneet hoitajat ja lääkärit pitäisi eristää. Sairaaloissa tarvitaan kuitenkin henkilökuntaa.
Sairaaloiden karmea tilanne selittänee omalta osaltaan Italiassa riehuvaa epidemiaa. Viikon alussa oli yli viidellä tuhannella hoitajalla ja lääkärillä ollut jossain vaiheessa tartunta. Se on kahdeksan prosenttia kaikista todetuista tartunnoista.
Etelässä pelätään tartuntoja
Pohjois-Italia on rikasta seutua ja sairaalat kunnolla varustettuja normaalioloihin. Vastaava epidemia köyhemmillä etelän alueilla olisi katastrofi.
Hieman yli kuukausi sitten maan pääministeri Giuseppe Conte määräsi Pohjois-Italian karanteeniin. Tuolloin ihmisiä lähti suurin joukoin etelään. Matkaajia oli kymmeniä tuhansia.
Hallitus on tiukentanut maan sisäisen liikkumisen rajoituksia. Uhmaaminen tulee kalliiksi, sillä sakot ovat jopa 3 000 euron suuruisia.
Sisilian saarelle ei pääse mantereelta. Edes rahti ei kulje. Jopa ruokarekat ovat jumissa Calabrian maakunnassa.
– Nämä ihmiset eivät astu jalallaan tähän kaupunkiin, Messinan pormestari Cateno De Luca jyrisee.
Messinan kaupunki Sisiliassa on lähellä mannerta.
Mafia verottaa hoitoon tarkoitettuja rahoja
Calabriaan on saapunut maaliskuussa lähes 10 000 ihmistä maan pohjoisosista. Calabriassa asuu noin kaksi miljoonaa ihmistä. Maakunnassa on alle 150 tehohoitopaikkaa.
Eteläisen Italian riesana on mafia, jonka jäsenet pistävät liiveihinsä sairaaloiden ylläpitoon, suojavarusteisiin ja laitteisiin tarkoitettuja rahoja. Köyhyyden vuoksi usea terveydenhoitoalalle suunnannut henkilö on muuttanut pohjoiseen paremman elintason perässä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italian väestö hyvin iäkästä, voimakas vaikutus koronakuolleisuuteen

Packalen: Nykytoimet riittämättömiä, kansakunta on nyt aidosti kriisin partaalla – kaikki muu kuin välttämätön ihmisten tapaaminen ja liikkuminen pitää kieltää

Perussuomalaisilta 40 kohdan lista koronan tukahduttamiseen – aasialainen karanteeni, maakuntien eristäminen, kauppakeskukset suljettava, ..

Halla-aho: Rajat vuotavat edelleen kuin seula

Tynkkynen: Pelkkä Uudenmaan sulkeminen ei riitä – koko maahan ei-välttämättömän liikkumisen kielto heti!

Rantanen vaatii nopeampaa päätöksentekoa koronavirusepidemiassa: Kaikki muu paitsi ruokakaupat ja apteekit tulisi laittaa kiinni – ”Ihmiset määrättävä kotiin”

Kiina koronan jälkeen: Maailmanvalloitus jatkuu pehmein keinoin

FT: Italia menettämässä hermonsa unioniin – tyytymättömyys kasvanut koronakriisin myötä

EU:n tukimiljardit jättipotti Etelä-Euroopan järjestäytyneelle rikollisuudelle – mafialla edessään kissanpäivät
Viikon suosituimmat

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää














