

LEHTIKUVA
Italian epidemia pahenee joka rintamalla – Etelä-Italiassa pelätään tragediaa
Italian alkuviikolla tilastoidut virusepidemian tartunta- ja uhrimäärät loivat toivoa epidemian tyyntymisestä. Torstain luvut suorastaan murskasivat toiveet. Terveydenhuollon henkilökunta työskentelee vaarallisissa olosuhteissa ja 40 lääkäriä on jo menehtynyt. Vastaava epidemia maan köyhemmissä eteläosissa merkitsisi inhimillistä katastrofia.
Italia tiedotti torstaina, että 24 tunnin aikana virusepidemia oli vaatinut peräti 712 kuolonuhria. Uusia tartuntoja todettiin samana aikana 6 153.
Bergamossa on viimeisten kymmenen vuoden aikana kuollut keskimäärin 45 ihmistä viikossa. Koronaviruksen myötä yli 300 ihmistä menehtyi alueella viime viikolla.
8 prosenttia tartunnoista hoitajilla ja lääkäreillä
Pohjois-Italian sairaaloissa henkilökunta yrittää hoitaa potilaita vajain suojavarustein. Virus leviää myös hoitajien ja lääkärien kautta muihin kuin koronavirusta sairastaviin potilaihin.
– Luulen, että meillä kaikilla on jo virus. Meitä ei testata, joten virus jatkaa leviämistään, eräs lääkäri toteaa.
Kyse on hoitajapulasta, alimiehityksestä. Tartunnan saaneet hoitajat ja lääkärit pitäisi eristää. Sairaaloissa tarvitaan kuitenkin henkilökuntaa.
Sairaaloiden karmea tilanne selittänee omalta osaltaan Italiassa riehuvaa epidemiaa. Viikon alussa oli yli viidellä tuhannella hoitajalla ja lääkärillä ollut jossain vaiheessa tartunta. Se on kahdeksan prosenttia kaikista todetuista tartunnoista.
Etelässä pelätään tartuntoja
Pohjois-Italia on rikasta seutua ja sairaalat kunnolla varustettuja normaalioloihin. Vastaava epidemia köyhemmillä etelän alueilla olisi katastrofi.
Hieman yli kuukausi sitten maan pääministeri Giuseppe Conte määräsi Pohjois-Italian karanteeniin. Tuolloin ihmisiä lähti suurin joukoin etelään. Matkaajia oli kymmeniä tuhansia.
Hallitus on tiukentanut maan sisäisen liikkumisen rajoituksia. Uhmaaminen tulee kalliiksi, sillä sakot ovat jopa 3 000 euron suuruisia.
Sisilian saarelle ei pääse mantereelta. Edes rahti ei kulje. Jopa ruokarekat ovat jumissa Calabrian maakunnassa.
– Nämä ihmiset eivät astu jalallaan tähän kaupunkiin, Messinan pormestari Cateno De Luca jyrisee.
Messinan kaupunki Sisiliassa on lähellä mannerta.
Mafia verottaa hoitoon tarkoitettuja rahoja
Calabriaan on saapunut maaliskuussa lähes 10 000 ihmistä maan pohjoisosista. Calabriassa asuu noin kaksi miljoonaa ihmistä. Maakunnassa on alle 150 tehohoitopaikkaa.
Eteläisen Italian riesana on mafia, jonka jäsenet pistävät liiveihinsä sairaaloiden ylläpitoon, suojavarusteisiin ja laitteisiin tarkoitettuja rahoja. Köyhyyden vuoksi usea terveydenhoitoalalle suunnannut henkilö on muuttanut pohjoiseen paremman elintason perässä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italian väestö hyvin iäkästä, voimakas vaikutus koronakuolleisuuteen

Packalen: Nykytoimet riittämättömiä, kansakunta on nyt aidosti kriisin partaalla – kaikki muu kuin välttämätön ihmisten tapaaminen ja liikkuminen pitää kieltää

Perussuomalaisilta 40 kohdan lista koronan tukahduttamiseen – aasialainen karanteeni, maakuntien eristäminen, kauppakeskukset suljettava, ..

Halla-aho: Rajat vuotavat edelleen kuin seula

Tynkkynen: Pelkkä Uudenmaan sulkeminen ei riitä – koko maahan ei-välttämättömän liikkumisen kielto heti!

Rantanen vaatii nopeampaa päätöksentekoa koronavirusepidemiassa: Kaikki muu paitsi ruokakaupat ja apteekit tulisi laittaa kiinni – ”Ihmiset määrättävä kotiin”

Kiina koronan jälkeen: Maailmanvalloitus jatkuu pehmein keinoin

FT: Italia menettämässä hermonsa unioniin – tyytymättömyys kasvanut koronakriisin myötä

EU:n tukimiljardit jättipotti Etelä-Euroopan järjestäytyneelle rikollisuudelle – mafialla edessään kissanpäivät
Viikon suosituimmat

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











