

Tynkkynen: Pelkkä Uudenmaan sulkeminen ei riitä – koko maahan ei-välttämättömän liikkumisen kielto heti!
Perussuomalaisten kansanedustaja Sebastian Tynkkynen jätti tänään toimenpidealoitteen valmiuslain 118 § aktivoimiseksi, jonka myötä ulkonaliikkumiskielto astuisi voimaan väestön suojaamiseksi.
– Koronavirusepidemia on jatkanut leviämistään maailmanlaajuisesti ja ajanut useiden maiden terveydenhuollon romahtamistilaan, jolloin on jouduttu alkaa priorisoimaan, kenen henki pelastetaan. Tästä huolimatta on odotettavissa, että vielä tätäkin haastavammat ajat ovat edessä, jonka vuoksi Suomessakin tulee tehdä kaikki mahdolliset toimet, joilla pystytään pysäyttämään epidemian leviäminen, Sebastian Tynkkynen vaatii.
Baarit ja ostarin yhä auki
Tynkkysen mukaan nopeilla rajoitustoimilla kyettäisiin säilyttämään terveydenhuollon toimintamahdollisuudet koko epidemian aikana ja säästämään lukemattomia ihmishenkiä.
Suomessa on todettu poikkeusolot voimassa oleviksi, jonka turvin hallituksella on oikeus käyttää valmiuslain mahdollistamia rajoitustoimia työkaluina epidemian pysäyttämisessä.
– Toistaiseksi hallitus on ottanut käyttöön vasta kevyempiä rajoitustoimia. Baarit ovat auki, ostarit vetävät väkeä ja riskiryhmäläiset hengaavat edelleen keskustoissa. Esimerkit maailmalta kuten Italia ja Espanja osoittavat, että ennaltaehkäisevät toimet ovat välttämättömiä. Eskaloituminen Suomessa on nyt siinä pisteessä, että puheet Uudenmaan rajan sulkemisesta eivät riitä – ja edes tätä ei ole vielä tehty, Tynkkynen toteaa.
Tarpeeton matkustaminen kiellettävä
Valmiuslain 118 § antaa mahdollisuuden hallitukselle rajoittaa suomalaisten liikkumista maan sisällä, jotta pystyttäisiin pelastamaan ihmishenkiä.
– Nyt tuleekin viipymättä aktivoida tämä pykälä ja kieltää kaikki tarpeeton matkustaminen Suomen sisällä. Samalla tulee rajoittaa ihmisten oleskelua ulkona niin, että vain välttämättömissä tilanteissa, kuten esimerkiksi töihin mennessä tai apteekissa ja ruokakaupassa asioidessa, olisi sallittua poistua kodin ulkopuolelle, Tynkkynen selventää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- liikkumiskielto matkustaminen valmiuslaki epidemia koronavirus toimenpidealoite Sebastian Tynkkynen Uusimaa perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Packalen: Nykytoimet riittämättömiä, kansakunta on nyt aidosti kriisin partaalla – kaikki muu kuin välttämätön ihmisten tapaaminen ja liikkuminen pitää kieltää

Suuri osa väestöstä sairastaa koronan tietämättään – he levittävät tautia kaikkein tehokkaimmin

Tynkkynen: Baarit kiinni ja koronalinko seis!

Tynkkynen: Siirtolaismiehet saavat edelleen vapaamatkustaa Ruotsin ja Suomen välillä – ”Ei istu suomalaisten oikeustajuun”

Rantanen: Eristäytymisellä ehkäistään koronaviruksen leviämistä – ”Jokaisella suomalaisella on rooli tässä taistelussa”

Halla-aho: Mitä nopeammin epidemia saadaan kuriin, sitä nopeammin päästään eroon myös poikkeustilasta

Slunga-Poutsalo: Kela ei saa unohtua, kun suunnitellaan uusia toimia – saati lisärahoitusta

Rantanen vaatii nopeampaa päätöksentekoa koronavirusepidemiassa: Kaikki muu paitsi ruokakaupat ja apteekit tulisi laittaa kiinni – ”Ihmiset määrättävä kotiin”

Intiassa vaelletaan kotiseuduille ja lääkäreitä häädetään kodeistaan
Viikon suosituimmat

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











