

LEHTIKUVA
Jakeluvelvoitteesta löytyi sopu, odottaa vielä lopullisia kuittauksia – Purra: Lähtökohta on, että kansalaisten ostovoimaa ei heikennetä
Hallitusneuvotteluissa on menossa seitsemäs viikko. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sanoi aamulla, että taloudellinen tilanne ei nyt salli jaettavaksi rahaa, jolla voitaisiin hoitaa neuvottelijaosapuolten välisiä näkemyseroja. Tilanne on vaikuttanut myös hallitusneuvottelujen kestoon.
Valtiontalouden sopeutustoimien osalta Riikka Purra sanoi, että pöydissä säästötoimenpiteitä on kyllä löytynyt.
– Täällä kaikki osapuolet ovat sitoutuneet julkisen talouden korjaamiseen ja löytämään sopeutuskohteita. Kokonaisuus ei ole vielä selvillä.
Purra painotti, että taloudellinen tilanne ei nyt salli jaettavaksi rahaa, jolla voitaisiin hoitaa neuvottelijaosapuolten välisiä näkemyseroja. Tämä on vaikuttanut myös hallitusneuvottelujen kestoon.
– Niin tehtiin viime hallituskaudella: kun tuli ongelmia, niitä ratkottiin siten, että eri osapuolet saivat omiin hankkeisiinsa veronmaksajien rahaa. Täällä (Säätytalolla) näin ei ole, vaan kaikki joutuvat kaivamaan kohteita, jaettavasta rahasta taistellaan ja sitä priorisoidaan.
Hinnankorotus kompensoitava kokonaan
Perussuomalaisten kynnyskysymys ja samalla yksi tulevan hallituksen lähtökohdista on ollut, että kansalaisten ostovoimaa ei heikennetä.
Purra linjasi jo maanantaina, että jakeluvelvoitteen kiristymisestä johtuva polttoaineen hinnankorotus on kompensoitava kokonaan.
Purra arvioi, että sopu on löytynyt ja odottaa lopullisia kuittauksia.
– Perussuomalaisten kynnyskysymys ja samalla yksi tulevan hallituksen lähtökohdista on ollut, että kansalaisten ostovoimaa ei heikennetä, päinvastoin.
Ilmastotoimet käyvät kalliiksi
Purra sanoi, että mikäli halutaan tehdä ilmastotoimia, jotka perustuvat laskennallisiin päästövähennyksiin, mutta ovat kokonaisuuden kannalta tehottomia ja samalla kustannustehottomia, kuten jakeluvelvoitteen nostaminen, niin silloin pitää tavalla tai toisella hoitaa se, että tavallinen, autoa käyttävä kansalainen ei joudu maksajaksi.
Purra myös muistutti, että ilmastotoimet nimenomaan heikentävät tavan kansalaisen ostovoimaa.
– Mikäli Suomi haluaa tehdä muita kunnianhimoisempaa ilmastopolitiikkaa eri toimenpiteillä, niin se on hyvin kallista tavalliselle kansalaiselle.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sopeutuskohteet ylikunnianhimoinen ilmastopolitiikka sopeutustoimet jakeluvelvoite polttoaineiden hinnankorotukset ilmastotoimet ostovoima Julkinen talous Riikka Purra Hallitusneuvottelut
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Tämä hallitus ajaa järkevää energiapolitiikkaa: – ”Kestävää talouden kannalta, turvaa ostovoiman, ei lisää arjen kustannuksia eikä heikennä teollisuuden kilpailukykyä”

Kehitysapuleikkauksista valmistui kompromissiesitys: Tarkoitus leikata joka vuosi

Purra: Jakeluvelvoitteen kiristymisestä johtuva polttoaineen hinnankorotus on kompensoitava kokonaan

Hallitusneuvotteluissa vaikeimmat sote-kysymykset on jo ratkottu

Petteri Orpo hallitusneuvottelujen aikatauluista: Realistista odottaa, että huomenna on valmista

Työn tekemisestä tulossa kannattavampaa – Purra: ”Hallitus pyrkii parantamaan työn kannustimia”

Tulihan se sieltä: Hallitusohjelma valmistui ja julkaistaan huomenna perjantaina

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän johto: Hallitusohjelmassa moneen asiaan täyskäännös – ja hyvä niin

Purra: Hallitus tavoittelee työtä ja työpaikkoja – vasemmisto-oppositio tavoittelee tuensaajia ja verorahoitteisia oikeuksia
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Perussuomalaisten Suomeksi kiitos -kielikampanja käynnistyy tänään
Tänään käynnistyvässä Suomeksi, kiitos -kampanjassa perussuomalaiset haluaa kiinnittää huomiota suomen kieleen ympärillämme. - Emme halua Suomesta puolinaisen englannin maata, emmekä halua englantia sinne, missä kuuluu kuulua suomi, perussuomalaisten puheenjohtaja Rikkka Purra sanoo.
















