Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Jakeluvelvoitteesta löytyi sopu, odottaa vielä lopullisia kuittauksia – Purra: Lähtökohta on, että kansalaisten ostovoimaa ei heikennetä

14.06.2023 |12:40

Hallitusneuvotteluissa on menossa seitsemäs viikko. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sanoi aamulla, että taloudellinen tilanne ei nyt salli jaettavaksi rahaa, jolla voitaisiin hoitaa neuvottelijaosapuolten välisiä näkemyseroja. Tilanne on vaikuttanut myös hallitusneuvottelujen kestoon.

Valtiontalouden sopeutustoimien osalta Riikka Purra sanoi, että pöydissä säästötoimenpiteitä on kyllä löytynyt.

– Täällä kaikki osapuolet ovat sitoutuneet julkisen talouden korjaamiseen ja löytämään sopeutuskohteita. Kokonaisuus ei ole vielä selvillä.

Purra painotti, että taloudellinen tilanne ei nyt salli jaettavaksi rahaa, jolla voitaisiin hoitaa neuvottelijaosapuolten välisiä näkemyseroja. Tämä on vaikuttanut myös hallitusneuvottelujen kestoon.

– Niin tehtiin viime hallituskaudella: kun tuli ongelmia, niitä ratkottiin siten, että eri osapuolet saivat omiin hankkeisiinsa veronmaksajien rahaa. Täällä (Säätytalolla) näin ei ole, vaan kaikki joutuvat kaivamaan kohteita, jaettavasta rahasta taistellaan ja sitä priorisoidaan.

Hinnankorotus kompensoitava kokonaan

Perussuomalaisten kynnyskysymys ja samalla yksi tulevan hallituksen lähtökohdista on ollut, että kansalaisten ostovoimaa ei heikennetä.

Purra linjasi jo maanantaina, että jakeluvelvoitteen kiristymisestä johtuva polttoaineen hinnankorotus on kompensoitava kokonaan.

Purra arvioi, että sopu on löytynyt ja odottaa lopullisia kuittauksia.

– Perussuomalaisten kynnyskysymys ja samalla yksi tulevan hallituksen lähtökohdista on ollut, että kansalaisten ostovoimaa ei heikennetä, päinvastoin.

Ilmastotoimet käyvät kalliiksi

Purra sanoi, että mikäli halutaan tehdä ilmastotoimia, jotka perustuvat laskennallisiin päästövähennyksiin, mutta ovat kokonaisuuden kannalta tehottomia ja samalla kustannustehottomia, kuten jakeluvelvoitteen nostaminen, niin silloin pitää tavalla tai toisella hoitaa se, että tavallinen, autoa käyttävä kansalainen ei joudu maksajaksi.

Purra myös muistutti, että ilmastotoimet nimenomaan heikentävät tavan kansalaisen ostovoimaa.

– Mikäli Suomi haluaa tehdä muita kunnianhimoisempaa ilmastopolitiikkaa eri toimenpiteillä, niin se on hyvin kallista tavalliselle kansalaiselle.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
6.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää