

PS ARKISTO
Jani Mäkelältä tyrmäys EU-rahastolle: EU ei pärjää kilpailussa Yhdysvaltoja vastaan, ja siksi sen kanssa on liittouduttava
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä kertoo Iltalehden haastattelussa hallituksen suhtautuvan kielteisesti SDP:n esittämään investointirahastoon. Mäkelän mukaan on vaikea kuvitella EU:ssa sellaista rahastoa, jossa Suomi olisi saamapuolella. Sen sijaan Suomen ja Euroopan pitäisi ennemmin liittoutua taloudellisesti Yhdysvaltain kanssa.
SDP:n Antti Lindtman on esittänyt, että EU:hun pitäisi perustaa investointirahasto jakamaan yritystukia ja estämään EU:n suuria maita pumppaamasta suuria summia maidensa yrityksille. Lindtmanin mielestä Suomi ei valtiontukikilpailussa pärjää, mistä syystä tukia pitäisi ennemmin jakaa yhteisestä rahastosta. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä ei lämpene ajatukselle.
– Nythän USA ja Kiina tukevat hyvin voimakkaasti omien yritystensä toimintaa valtiontuilla. Saksa ja Ranska ovat myös lähteneet sille linjalle, että ne yksittäisinä maina tukevat omia yrityksiään. Mutta eihän niillä sellaisia rahoja ole laittaa kuin Yhdysvalloilla ja Kiinalla, Mäkelä pohtii.
Kiinastako maailman johtaja?
Mäkelän mukaan Suomi ei pysty EU:n sisämarkkinoilla kilpailemaan Saksan ja Ranskan kaltaisten maiden kanssa yritysten tukemisessa, mutta jos käyttöön otettaisiin yhteinen rahoitusväline, joutuisi Suomi käytännössä maksamaan tukia Puolan, Italian ja Espanjan teollisuudelle saamatta tukea itse samassa määrin. Mäkelän mielestä on hyvin lyhytnäköistä pitää Yhdysvaltoja kilpailijanaan.
– Euroopassa nähdään, että USA ja Kiina olisivat kilpailijoitamme. Mutta sitten kun ajatellaan yleistä maailmanjärjestystä, niin haluammeko me sellaisen maailmanjärjestyksen, jossa Kiina pitää valtaa? Ja mitä me Euroopassa mahdamme sen maailmanjärjestyksen muodostumiselle? Emme yhtään mitään muuten kuin liittoutumalla Yhdysvaltain kanssa, Mäkelä kiteyttää.
Omistaa vihreän siirtymän
Mäkelän mukaan nyt pitäisi saada taloussuhteet Yhdysvaltain kanssa kuntoon ja taloudellinen ja tutkimuksellinen yhteistyö toimimaan paremmin. Se nivoutuu yhteen esimerkiksi tekoälyn kehittämisen kanssa, joka vaatii valtavia taloudellisia resursseja. Euroopassa ei päästä mukaan vaikuttamaan tekoälyn kehittämiseen ja suuntaan muuten kuin tekemällä yhteistyötä Yhdysvaltain kanssa.
– Suomessa ei ole ollut paljon yleisessä keskustelussa se, että Kiinahan omistaa vihreän siirtymän. Kiinalaiset ovat järjestelmällisesti hankkineet kaikki tarvittavat akkumineraalit ja aurinkopaneeliresurssit haltuunsa. He pitävät hallussaan niitä mineraaleja, tai käytännössä niitä maita, jotka niitä tuottavat. Ja jalostus on mennyt pidemmällekin. Kiinalaiset tekevät jo sähköautojakin eurooppalaisille, Mäkelä sanoo.
Uusi kylmä sota
Mäkelän mukaan käynnissä on globaali valtapeli, eräänlainen uusi kylmä sota, johon pitäisi alkaa pikku hiljaa asennoitumaan. Hänen mielestään on ylimielisyyttä kuvitella, että Eurooppa yksinään kykenisi tätä peliä voittamaan. Itä nousee ja houkuttelee puolelleen globaalin etelän maita. Sotilaallinen yhteistyö Naton kanssa toimii, mutta ilman Yhdysvaltoja Eurooppa ei pärjää sotilaallisiakaan uhkia vastaan.
– Venäjä on edelleen ongelmallinen Euroopalle. Eurooppalaiset ovat edelleen riippuvaisia venäläisestä energiasta. Venäjä saa raaka-aineita myytyä muun muassa Intiaan, eikä Eurooppa pysty tukemaan Ukrainaa riittävästi edes koko Euroopan voimin. Ukrainan tukeminen ja Venäjän pitäminen hollillaan ei onnistu ilman Yhdysvaltoja, Mäkelä muistuttaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- investointirahasto EU-rahasto Ukrainan tukeminen venäläinen energia vihreä siirtymä valtiontuki Yritystuet Euroopan unioni Tekoäly Antti Lindtman Jani Mäkelä Kiina Yhdysvallat Venäjä talous nato Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-Nuorison eurovaaliehdokkaat: Kiilusilmäinen ilmastopolitiikka uhkaa Euroopan omavaraisuutta

Valeuutiset kumottu: Trump ei jätä Nato-maita oman onnensa nojaan eikä uhkaa ihmisiä ”verilöylyllä”

Supo: Venäjä on edelleen Suomen suurin turvallisuusuhka

Halla-aho varoittaa Kiina-riippuvuudesta ja kehottaa irtikytkentään hyvissä ajoin: ”Riski ei saa realisoitua”

Niemen ratkaisut Suomen sotilaalliseen turvallisuuteen ja puolustukseen: Reservi, Nato ja yhteistyö Yhdysvaltain kanssa
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Kolmanneksi varapuheenjohtajaksi ylsi Simo Grönroos

Kansanedustaja Joakim Vigelius toiseksi varapuheenjohtajaksi

Teemu Keskisarja nousee ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi

Harri Vuorenpää jatkokaudelle puoluesihteeriksi

Riikka Purra valittu jatkamaan puheenjohtajana
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää