

Helsingin yliopiston suomalais-ugrilaisen kielentutkimuksen professori Janne Saarikivi. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Janne Saarikiven kommentti: minua ei ole sensuroitu Yleisradiossa
Professori Janne Saarikivi kommentoi Suomen Uutisille sensuuriasiaa.
Suomen uutisissa on useissa artikkeleissa annettu ymmärtää, että Yleisradio olisi sensuroinut minua. Tämä ei pidä paikkaansa.
Yleisradio on jättänyt julkaisematta kirjoituksen, jota olen heille tarjonnut. Se on täysin eri asia kuin sensuuri. Se on myös aivan normaalia. Mikään laki tai käytäntö ei velvoita Yleisradiota julkaisemaan heille tarjottua kirjoitusta. Mikään ei myöskään velvoita Suomen uutisia julkaisemaan tätä kirjoitusta. Tiedotusvälineet harkitsevat omaa sisältöään eri perustein, ja kaikki julkaisematta jättäminen ei ole sensuuria. Siihen voi olla syynä tilan tai rahan puute, arvio tekstin sopimattomuudesta tiedotusvälineen linjaan tai vain tekstin tai sen toimittajan tavaton typeryys, muutamia mainitakseni.
Kun Suomen uutiset ensi kertaa esitti skandaalinkäryisen sensuuriväitteensä, ilmoitin päätoimittaja Matias Turkkilalle, että pidän otsikointia harhaanjohtavana. Lehti ei kuitenkaan muuttanut mitään. Sen sijaan lehti on tehnyt aiheesta jo useita jatkojuttuja, jotka suuntautuvat erityisesti Ylen tuottaja Tiina-Rakel Liekkiä vastaan. Tuottaja Liekki on näiden uutisten seurauksena myös joutunut epäoikeudeudenmukaisen häirintäkampanjan kohteeksi. Muistutankin Suomen uutisten lukijoita siitä, että Yleisradion kolumneja tuottaa toinenkin henkilö. Tietääkseni hän on muuten pesunkestävä lihaa syövä heteromies.
Keskustelu journalististen sisältöjen monipuolistamisesta maassamme ja myös Yleisradiossa on tarpeen. Suomessa ei kuitenkaan ole sensuuria, toisin kuin eräissä muissa maissa, joissa olen asunut. Sen osoittaa vaikkapa se, että “sensuroitu” kolumnini on julkaistu ja siitä on keskusteltu lukuisissa medioissa. Myös Suomen uutisten “sensuuriuutiset” on julkaistu sensuroimatta niiden harhaanjohtavuudesta huolimatta.
JANNE SAARIKIVI
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rakel Liekin rekrytoinnit Yle-kolumnisteiksi: Feministipoliitikko, feministiaktiivi, vihreä poliitikko, transaktivisti, vasemmistoaktiivi, feministiaktivisti, feministi, vasemmistoaktiivi..

Ylen korkein johto kiistää jyrkästi Yle-kolumnien politisoitumisen ja sensuurin – Merja Ylä-Anttila: “tässä on harvinaisen vähän pointtia”

Kritiikki yltyy – Ylen tuottaja Rakel Liekki rajasi sometiliensä näkyvyyttä, toiminta viittaa aktivistitaustan peittelyyn

Punavihreä feminismi valtasi Yleisradion – Päivi Räsänen kehottaa kansalaisia antamaan suoraa palautetta Ylelle: ”Kannattaa olla yhteydessä ja vaatia tasapuolista sisältöä”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää