

LEHTIKUVA
Jimmie Åkesson: ”Ruotsi ruuvaa maahanmuuton ehdot vielä Tanskaakin tiukemmalle”
Ruotsi seuraa Tanskaa ja aikoo tiukentaa huomattavasti maahanmuuton ehtoja. – Tanska oli Ruotsin tiellä mutta kaikki muuttui yhdessä yössä. Ja sama tapahtuu Ruotsissa, Åkesson totesi kansainvälisen median haastattelussa.
Viikko sitten sunnuntaina ruotsidemokraatit ja kolme oikeistoallianssin puoluetta ilmoittivat päässeensä sopuun yhteisestä maahanmuuttopolitiikasta. Puolueet haluavat muun muassa leikata perheiden yhdistämisiä ja tiukentaa määritelmää humanitaarisesta maahanmuutosta.
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson näkee sopimuksen The Telegraphin artikkelissa virstanpylväänä kohti puolueen lopullista päämäärää eli vaikuttaa Ruotsin maahanmuuttopolitiikkaan vastaavalla tavalla kuin Dansk Folkeparti on tehnyt Tanskassa.
”Tanskan esimerkki on erittäin hyvä”
Åkesson on varovainen vastatessaan kysymykseen ruotsidemokraattien mahdollisesta hallitusvastuusta. Hän sanoo puolueen toki haluavan mukaan hallitukseen, mutta ei välttämättä pidä sitä vielä tässä vaiheessa täysin realistisena. Joka tapauksessa hän haluaa, että ”puolue osoittaa kykynsä vastuun kantamiseen”.
– Tanskan esimerkki on erittäin hyvä, koska he (Dansk Folkeparti) ovat saaneet paljon vaikutusvaltaa, vaikka eivät istukaan hallituksessa.
”Meillä on yleinen mielipide tukenamme”
Tanskan nykyhallitus on päättänyt palauttaa Syyrian pakolaisia takaisin kotimaahansa ja suunnittelee pakolaiskeskuksen avaamista Ruandaan Tanskan sijasta. Åkesson haluaa kuitenkin mennä vielä Tanskaakin tiukemmalle linjalle:
– Tarvitsemme Ruotsissa määrätietoisempia toimia, koska ongelmamme ovat paljon suuremmat. En usko, että Tanskan taso on meille riittävä, vaan meidän on mentävä vieläkin pitemmälle.
– Olen varma siitä, että näin myös tapahtuu. Meillä on yleinen mielipide tukenamme.
Perinteinen konservatiivipuolue
Åkesson joutui selvittämään kansainväliselle medialle myös puolueensa alkutaipaleen kommervenkkeja. Hän kuittasi ne menneen talven lumina. Hän olisi jo valmis luopumaan puolueen populistisesta viitasta:
– Olemme ehkä enemmänkin perinteinen konservatiivipuolue. Muistutamme enemmän brittikonservatiiveja kuin Ranskan Kansallista rintamaa (Rassemblement National).
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- perheiden yhdistäminen Kansallinen liittouma kristilllisdemokraatit allianssipuolueet Dansk Folkeparti toryt valtiopäivävaalit 2022 humanitaarinen maahanmuutto Ympäristöpuolue vihreät Ruotsidemokraatit pakolaiset Kokoomus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ympäristöpuolue vihreiden selvät sävelet Ruotsissa: Valkoisten naisten on tehtävä tilaa maahanmuuttajille – ja ruotsidemokraatit ovat uhka demokratialle

Jimmie Åkesson haluaa pakolaispolitiikan painopisteeksi palautukset turvapaikkatyrkytyksen sijasta – tähtää oikeusministeriksi seuraavaan hallitukseen

Ruotsidemokraatit ehdottavat leikkauksia turvapaikanhakijoiden terveydenhoitoon ja tulkkipalveluihin

Perussuomalaiset haluaa estää turvapaikka- ja halpatyövoimamaahanmuuton – Halla-aho: Työn perässä Suomeen tuleville asetettava vähimmäisansioraja

Grönroos: Kuntavaaleissa päätetään, laitetaanko yhteiset varat suomalaisten hyvinvointia ja turvallisuutta edistäviin asioihin vai turhiin tai jopa haitallisiin menoihin

Ruotsi ei voi karkottaa koronatestistä kieltäytyvää rikollista – päästää tämän vapaalle jalalle

Ennätysten ilta Eskilstunassa: Jengi poltti kymmeniä autoja puolessatoista tunnissa – kyseessä mahdollinen kosto rikollispomon pidätyksestä

Valtiopäivien enemmistö haluaa Ruotsiin uuden hallituksen – Löfvenin punavihreä koalitio kaatumassa ruotsidemokraattien epäluottamuslauseeseen

Kansanedustaja Lulu Ranne Ruotsin hallitussekoilusta: Demarien tarkoitus oli pitää oikeisto pois vallankahvasta
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

















