

John Kasich pitämässä vaalitilaisuutta George Mason School of Law:ssa. / Simon Elo
John Kasich: Hyökkäys Suomea vastaan on hyökkäys Yhdysvaltoja vastaan
Suomen Uutiset oli paikalla kun republikaanien presidenttiehdokkaaksi pyrkivä Ohion kuvernööri John Kasich puhui äänestäjille George Masonin yliopiston oikeustieteellisessä tiedekunnassa. Muun puheen lomasta vilahti mielenkiintoinen Suomi-yhteys.
John Kasich laahaa pahasti jäljessä kilpakumppaneitaan kyselyissä, mutta katse on tiukasti Ohion osavaltion esivaaleissa muutaman viikon päässä, jossa jaetaan runsaasti valitsijamiehiä voittajalle ja vain voittajalle.
Kasich siis käytännössä katsoo Naton viidennen artiklan koskevan myös Suomea ja Ruotsia, jotka ovat sotilasliittoihin kuulumattomia maita. Herää kysymys, onko Kasichin näkemys laajemminkin hyväksytty amerikkalaisissa poliittisissa piireissä.
– Ihmettelen, mitä maassamme tapahtuu. En voi kuin vain pyöritellä päätäni, Kasich sanoo viitaten viime kuukausien kiihkeään presidenttikisaan.
Kasichin mukaan perusduunarit ovat kiukkuisia koska Wall Streetin yritykset pelastetaan tukipaketilla jos ne meinaavat kaatua ja taivaanrannanmaalarit saavat sosiaalitukea. Ihmiset kokevat että on olemassa eduista nauttiva sisäpiiri ja sitten kaikki muut sen ulkopuolella.
Kasich pitääkin tärkeimpänä talouden pelastamista.
– Jos saamme valtionbudjetin kuntoon niin työpaikkojen luojat voivat luoda työpaikkoja, Kasich linjaa.
– Ihmiset ovat kyllästyneitä kun eivät saa palkankorotuksia ja vapaakauppasopimukset siirtävät työpaikat Kiinaan, hän luonnehtii.
Suomi-yhteys syntyy, kun ukrainalaistaustainen opiskelija kysyy Kasichin linjasta suhteessa Vladimir Putinin johtaman Venäjän harjoittamaan politiikkaan.
– Aseistan Ukrainan puolustamaan itseään ensimmäisen sadan päivän aikana kun olen virassa, Kasich lupaa raikuvien aplodien saattelemana.
Kasich toistaa jo aiemmin esittämänsä näkemyksen, että jos Venäjä hyökkää Suomeen, Ruotsiin tai Nato-maahan, niin se on myös hyökkäys Yhdysvaltoja vastaan.
Kasich siis käytännössä katsoo Naton viidennen artiklan koskevan myös Suomea ja Ruotsia, jotka ovat sotilasliittoihin kuulumattomia maita. Herää kysymys, onko Kasichin näkemys laajemminkin hyväksytty amerikkalaisissa poliittisissa piireissä.
ISIS-järjestöä Kasich luonnehtii ”uskontoa vääristeleväksi kuoleman kultiksi,” jota vastaan tarvitaan Persianlahden sodan ajan kaltainen laaja liittouma länsimaista ja arabimaista.
– Ei pidä raahata laittomasti maahan tulleita ihmisiä kodeistaan ja lähettää heitä pois maasta, Kasich sanoo tiukasti ja ottaa näin kantaa Donald Trumpin esittämiin maahanmuuttopolitiikan linjauksiin.
Tuoreen CNN:n teettämän tutkimuksen mukaan Donald Trump häviäisi presidentinvaaleissa sekä Hillary Clintonille että Bernie Sandersille. Clinton voittaisi Trumpin prosentein 52-44. Clinton sen sijaan häviäisi niukasti sekä Marco Rubiolle että Ted Cruzille.
Kasichin Suomi-kommentista uutisoi ensimmäisenä Verkkouutiset.
Simon Elo
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hillary Clinton: ”En halua maksaa Donald Trumpin lasten korkeakoulutusta”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.














