

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Joukkotappelut Alahärmän koulukeskuksessa työllistävät poliisia – vanhemmat huolissaan: ”Vastaanottokeskuksessa jatkuvasti ongelmia”
Kauhavan Alahärmällä järjestettiin perjantaina rauhanomainen mielenilmaus koulurauhan puolesta. Huolestuneiden vanhempien järjestämän joukkovoimannäytteen taustalla ovat Alahärmän koulukeskuksessa sattuneet turvapaikanhakijoiden ja härmäläisten koululaisten väliset joukkotappelut, joiden rauhoittamiseksi tarvittiin lopulta poliisia.
Turvapaikanhakijat hyökkäsivät
Tapahtumat saivat alkunsa maanantaina 4.9. ilmeisesti erään turvapaikanhakijaoppilaan syljettyä suomalaisen opiskelijatytön päälle, josta lukiolaispoika oli käynyt turvapaikanhakijoita suullisesti huomauttamassa. Sen jälkeen turvapaikanhakijat olivat hyökänneet lukiolaispojan kimppuun.
Tilanne kehittyi kunnon joukkotappeluksi, joka jatkui vielä seuraavalla välitunnilla. Tappelun tuoksinassa purtiinkin ja ainakin lukiolaispoika sai vammoja. Lopulta tilanteen rauhoittamiseksi tarvittiin poliisin väliintuloa.
– Samana iltana järjestettiin Road Housessa tilanteen johdosta epävirallinen infotilaisuus, jossa rehtori kertoi vanhemmille koulun version tapahtumista. Paikalla oli satakunta huolestunutta vanhempaa, kertoo Kauhavan Perussuomalaisten puheenjohtaja Risto Mattila.
Mielenilmaus koulurauhan puolesta
Väkivaltaiset turvapaikanhakijaoppilaat erotettiin koulusta määräajaksi eivätkä ilmeisesti enää palaa Kauhavan koulukeskukseen. Osa vanhemmista on kuitenkin edelleen sen verran huolissaan koulussa ja vastaanottokeskuksen liepeillä ilmenevistä levottomuuksista, että Kauhavalla järjestettiin rauhanomainen joukkovoimannäyte koulurauhan puolesta.
Vanhempien huolet saivat lisäpontta, kun erään turvapaikanhakijaoppilaan hallusta takavarikoitiin puukko.
Tapahtuman järjestäneet huolestuneet vanhemmat eivät esiintyneet omilla nimillään, ja itse tilaisuudessa oli kaikenlaiset poliittiset tunnukset kielletty. Paikalle oli saapunut parisataa henkilöä niin Kauhavan ja Alahärmän alueelta kuin kauempaakin Suomesta. Myös Kauhavan Perussuomalaiset olivat tilaisuudessa paikalla.
– Joukkovoimannäyte oli hyvin järjestetty ja sujui asiallisesti. Siellä oli teltoilla äänentoistolaitteet ja tarjolla kahvia, poliisikin oli paikalla turvallisuuden takaajana, Mattila kertoo.
Tiedottamisen puute lietsoo epävarmuutta
Kaupungin edustajat joutuivat vastaamaan alahärmäläisten tiukkoihin kysymyksiin. Erityistä närää paikallisissa herätti tiedottaminen tai pikemminkin sen puute.
Liikkeellä oli ollut muun muassa sellaista huhua, että opettajia olisi kielletty puhumasta julkisesti koulussa ilmenevistä ongelmista.
– Vastaanottokeskuksesta ei mitenkään tiedoteta esimerkiksi siitä, paljonko siellä on turvapaikanhakijoita tai moniko on saanut kielteisen päätöksen. Lehdistä sitten saa lukea, paljonko tänne ollaan siirtämässä väkeä muista keskuksista, Mattila toteaa.
– Moni ihmettelee, miksi vastaanottokeskuksen alueella vierailee toistuvasti poliiseja ja erilaisia hälytysajoneuvoja, vaikka annetaan ymmärtää, ettei mitään ole sattunut. Silloin lähtevät leviämään osatotuudet faktoina, joka ei varmasti palvele kenenkään etua.
Mattila on kuullut, että mielenilmauksia tullaan näkemään lisää, jos Kauhavan päättäjät eivät saa tilannetta kuriin.
Perussuomalaisten varoituksia ei otettu todesta
Kauhavan Perussuomalaiset vastustivat jyrkästi vastaanottokeskuksen tulemista Kauhavalle pari vuotta sitten ja Mattila henkilökohtaisesti keräsi yli kaksituhatta nimeä vastaanottokeskusta vastustavaan adressiin.
Riittävän moni ei kuitenkaan ottanut perussuomalaisten varoituksia tarpeeksi tosissaan ja nyt lieveilmiöiden kanssa on opittava elämään.
– En halua yleistää, sillä Alahärmän nivelluokalla opiskelevissa turvapaikanhakijoissa on myös paljon sellaisia, jotka haluavat aidosti opiskella ja integroitua suomalaiseen yhteiskuntaan. Pahimmat ongelmatapaukset, kuten nämä joukkotappeluun osallistuneet nuoret, ovat tulleet suoraan vastaanottokeskuksesta, ilman minkäänlaista valmistavaa koulutusta. Tässä on sivistysjohdolla harkintakyky pettänyt täydellisesti, sanoo Mattila.
Lasten joukossa jopa täysi-ikäisiä
Virallisten lähteiden mukaan koulusta erotetut turvapaikanhakijat ovat olleet iältään noin 14-16-vuotiaita, mutta Road Housen infotilaisuudessa koulunkin taholta myönnettiin, että ainakin osa oli todennäköisesti valehdellut ikänsä todellista nuoremmaksi.
Lasten joukossa on siis hyvinkin saattanut olla jopa täysi-ikäisiä turvapaikanhakijoita, olihan Turun puukottaja Abderrahman Bouananekin käynyt peruskoulua päälle parikymppisenä.
Kauhavan Perussuomalaiset ovat koko ajan olleet hyvin tietoisia koulussa ja vastaanottokeskuksen liepeillä esiintyvistä ongelmista ja olleet aktiivisia valtuustossa, jotta asioihin puututtaisiin. Ongelmana on ollut saada muutkin valtuustoryhmät ymmärtämään tilanteen vakavuus.
– Meiltä on tulossa aivan lähiaikoina valtuustoaloite asiaan liittyen, Mattila kertoo.
Artikkelia muokattu 25.9.2017 klo 15.11.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vokin opettajalla tuli mitta täyteen: Turvapaikkajärjestelmä perustuu valheelle – ”Tulijat pitävät meitä hölmöinä”

Aikuisia miehiä kotoutetaan suomalaiskouluissa – jopa 65 prosenttia ikätestatuista ”alaikäisistä” turvapaikanhakijoista valehtelee ikänsä

Maahanmuuttajataustaiset oppilaat pahoinpitelivät poikaa koulussa – äiti halusi suojella lastaan: ”Koulu teki minusta lastensuojeluilmoituksen!”

SPR ja vokkijohtaja husasivat veronmaksajien rahoja: Evitskogin vastaanottokeskus ylitti budjettinsa miljoonilla
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää