

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Joukkotappelut Alahärmän koulukeskuksessa työllistävät poliisia – vanhemmat huolissaan: ”Vastaanottokeskuksessa jatkuvasti ongelmia”
Kauhavan Alahärmällä järjestettiin perjantaina rauhanomainen mielenilmaus koulurauhan puolesta. Huolestuneiden vanhempien järjestämän joukkovoimannäytteen taustalla ovat Alahärmän koulukeskuksessa sattuneet turvapaikanhakijoiden ja härmäläisten koululaisten väliset joukkotappelut, joiden rauhoittamiseksi tarvittiin lopulta poliisia.
Turvapaikanhakijat hyökkäsivät
Tapahtumat saivat alkunsa maanantaina 4.9. ilmeisesti erään turvapaikanhakijaoppilaan syljettyä suomalaisen opiskelijatytön päälle, josta lukiolaispoika oli käynyt turvapaikanhakijoita suullisesti huomauttamassa. Sen jälkeen turvapaikanhakijat olivat hyökänneet lukiolaispojan kimppuun.
Tilanne kehittyi kunnon joukkotappeluksi, joka jatkui vielä seuraavalla välitunnilla. Tappelun tuoksinassa purtiinkin ja ainakin lukiolaispoika sai vammoja. Lopulta tilanteen rauhoittamiseksi tarvittiin poliisin väliintuloa.
– Samana iltana järjestettiin Road Housessa tilanteen johdosta epävirallinen infotilaisuus, jossa rehtori kertoi vanhemmille koulun version tapahtumista. Paikalla oli satakunta huolestunutta vanhempaa, kertoo Kauhavan Perussuomalaisten puheenjohtaja Risto Mattila.
Mielenilmaus koulurauhan puolesta
Väkivaltaiset turvapaikanhakijaoppilaat erotettiin koulusta määräajaksi eivätkä ilmeisesti enää palaa Kauhavan koulukeskukseen. Osa vanhemmista on kuitenkin edelleen sen verran huolissaan koulussa ja vastaanottokeskuksen liepeillä ilmenevistä levottomuuksista, että Kauhavalla järjestettiin rauhanomainen joukkovoimannäyte koulurauhan puolesta.
Vanhempien huolet saivat lisäpontta, kun erään turvapaikanhakijaoppilaan hallusta takavarikoitiin puukko.
Tapahtuman järjestäneet huolestuneet vanhemmat eivät esiintyneet omilla nimillään, ja itse tilaisuudessa oli kaikenlaiset poliittiset tunnukset kielletty. Paikalle oli saapunut parisataa henkilöä niin Kauhavan ja Alahärmän alueelta kuin kauempaakin Suomesta. Myös Kauhavan Perussuomalaiset olivat tilaisuudessa paikalla.
– Joukkovoimannäyte oli hyvin järjestetty ja sujui asiallisesti. Siellä oli teltoilla äänentoistolaitteet ja tarjolla kahvia, poliisikin oli paikalla turvallisuuden takaajana, Mattila kertoo.
Tiedottamisen puute lietsoo epävarmuutta
Kaupungin edustajat joutuivat vastaamaan alahärmäläisten tiukkoihin kysymyksiin. Erityistä närää paikallisissa herätti tiedottaminen tai pikemminkin sen puute.
Liikkeellä oli ollut muun muassa sellaista huhua, että opettajia olisi kielletty puhumasta julkisesti koulussa ilmenevistä ongelmista.
– Vastaanottokeskuksesta ei mitenkään tiedoteta esimerkiksi siitä, paljonko siellä on turvapaikanhakijoita tai moniko on saanut kielteisen päätöksen. Lehdistä sitten saa lukea, paljonko tänne ollaan siirtämässä väkeä muista keskuksista, Mattila toteaa.
– Moni ihmettelee, miksi vastaanottokeskuksen alueella vierailee toistuvasti poliiseja ja erilaisia hälytysajoneuvoja, vaikka annetaan ymmärtää, ettei mitään ole sattunut. Silloin lähtevät leviämään osatotuudet faktoina, joka ei varmasti palvele kenenkään etua.
Mattila on kuullut, että mielenilmauksia tullaan näkemään lisää, jos Kauhavan päättäjät eivät saa tilannetta kuriin.
Perussuomalaisten varoituksia ei otettu todesta
Kauhavan Perussuomalaiset vastustivat jyrkästi vastaanottokeskuksen tulemista Kauhavalle pari vuotta sitten ja Mattila henkilökohtaisesti keräsi yli kaksituhatta nimeä vastaanottokeskusta vastustavaan adressiin.
Riittävän moni ei kuitenkaan ottanut perussuomalaisten varoituksia tarpeeksi tosissaan ja nyt lieveilmiöiden kanssa on opittava elämään.
– En halua yleistää, sillä Alahärmän nivelluokalla opiskelevissa turvapaikanhakijoissa on myös paljon sellaisia, jotka haluavat aidosti opiskella ja integroitua suomalaiseen yhteiskuntaan. Pahimmat ongelmatapaukset, kuten nämä joukkotappeluun osallistuneet nuoret, ovat tulleet suoraan vastaanottokeskuksesta, ilman minkäänlaista valmistavaa koulutusta. Tässä on sivistysjohdolla harkintakyky pettänyt täydellisesti, sanoo Mattila.
Lasten joukossa jopa täysi-ikäisiä
Virallisten lähteiden mukaan koulusta erotetut turvapaikanhakijat ovat olleet iältään noin 14-16-vuotiaita, mutta Road Housen infotilaisuudessa koulunkin taholta myönnettiin, että ainakin osa oli todennäköisesti valehdellut ikänsä todellista nuoremmaksi.
Lasten joukossa on siis hyvinkin saattanut olla jopa täysi-ikäisiä turvapaikanhakijoita, olihan Turun puukottaja Abderrahman Bouananekin käynyt peruskoulua päälle parikymppisenä.
Kauhavan Perussuomalaiset ovat koko ajan olleet hyvin tietoisia koulussa ja vastaanottokeskuksen liepeillä esiintyvistä ongelmista ja olleet aktiivisia valtuustossa, jotta asioihin puututtaisiin. Ongelmana on ollut saada muutkin valtuustoryhmät ymmärtämään tilanteen vakavuus.
– Meiltä on tulossa aivan lähiaikoina valtuustoaloite asiaan liittyen, Mattila kertoo.
Artikkelia muokattu 25.9.2017 klo 15.11.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vokin opettajalla tuli mitta täyteen: Turvapaikkajärjestelmä perustuu valheelle – ”Tulijat pitävät meitä hölmöinä”

Aikuisia miehiä kotoutetaan suomalaiskouluissa – jopa 65 prosenttia ikätestatuista ”alaikäisistä” turvapaikanhakijoista valehtelee ikänsä

Maahanmuuttajataustaiset oppilaat pahoinpitelivät poikaa koulussa – äiti halusi suojella lastaan: ”Koulu teki minusta lastensuojeluilmoituksen!”

SPR ja vokkijohtaja husasivat veronmaksajien rahoja: Evitskogin vastaanottokeskus ylitti budjettinsa miljoonilla
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.
Uusimmat

KSML: Pitkäaikainen poliitikko Pekka Kataja on menehtynyt

Jopas nyt! WEF hylkäämässä massasiirtolaisuuden ihanteet

Nieminen Ylen aamussa: Toimeentulotuki ei voi olla elämäntapa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










