Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Junnila: Helsingin Sanomat suhtautuu lainsäädäntöön ja tuomioihin yhtä leväperäisesti kuin kansalliseen turvallisuuteen

17.12.2025 |17:05

Kansanedustaja Vilhelm Junnila pitää erikoisena Helsingin Sanomien pyristelyä riippumatonta tuomioistuinta kohtaan Viestikoekeskus-jutussa. - Aiemmin media on katsonut, että tuomioiden arvostelu nakertaa oikeusvaltiota ja lukuisat oikeusoppineet ovat pitäneet vastaavaa toimintaa halventamisena, joka syö oikeuden nauttimaa arvostusta ja luottamusta, Junnila ihmettelee.

Helsingin Sanomien toimittajien tuomiot Viestikoekeskus-jutussa jäävät pysyväksi, sillä Korkein oikeus ei myöntänyt asiassa valituslupaa. KKO:n päätös ei miellytä Helsingin Sanomien toimitusta, ja myös Journalistiliitto narisee jutun lopputuloksesta.

Kansanedustaja Vilhelm Junnila muistuttaa, että Helsingin Sanomien toimittajat syyllistyivät maanpetosrikoksiin, ja Suomen kansallisen turvallisuuden katsottiin vaarantuneen.

– Nyt HS arvostelee KKO:n päätöstä olla antamatta valituslupaa. Aiemmin media arvosteli hovioikeuden tuomiota, jossa toimittajien rangaistuksia kovennettiin ja harkinnassa on asian vieminen Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen.

– Vaikka tapaus on poikkeuksellinen, Helsingin Sanomien pyristely riippumatonta tuomioistuinta kohtaan on vielä erikoisempaa. Aiemmin media on katsonut, että tuomioiden arvostelu nakertaa oikeusvaltiota ja lukuisat oikeusoppineet ovat pitäneet vastaavaa toimintaa halventamisena, joka syö oikeuden nauttimaa arvostusta ja luottamusta.

Median kaksoisstandardit paukkuvat

HS-toimittajat tuomittiin Helsingin Sanomissa vuonna 2017 julkaistusta jutusta, jossa kerrottiin useita sotilastiedustelua koskevia tietoja, jotka oli Suomen ulkoisen turvallisuuden vuoksi säädetty salassa pidettäväksi. HS oli myös aikeissa julkaista lisää vastaavia artikkeleita.

Salaiseksi luokiteltua tiedusteluaineistoa ei todellakaan tule käsitellä yksinomaan journalistisin periaattein, Junnila kirjoittaa.

– Oikeusvaltion kannalta on kestämätöntä, kun maan päälehdessä suhtaudutaan voimassa olevaan lainsäädäntöön ja tuomioihin yhtä leväperäisesti kuin kansalliseen turvallisuuteen.

– Eikä kysymys ole edes pelkästään turvaluokitellun aineiston julkaisusta tai sen yrittämisestä. Vihamieliset valtiot ja muut tahot voisivat päästä käsiksi turvallisuussalaisuuksiin toimittajien kokoaman aineiston ja sen säilyttämisen vuoksi. Tämä on kertakaikkiaan niin vakavaa ja vastuutonta toimintaa, että sitä ei tulisi miltään osin vähätellä tai halventaa – etenkään, kun media on itse nostanut tikun nokkaan ihmisiä, jotka ovat ilmaisseet tyytymättömyyttään erilaisiin tuomioihin.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää