

Kuvakaappaus, n-tv.de
Viikon 35/2018 luetuin
Saksassa raaka puukotus, vihaiset ihmiset protestoivat kadulla
Saksassa Chemnitzissä on käynnissä mellakka kaupungissa tapahtuneen puukotuksen vuoksi. Kaksi nuorta pakolaismiestä puukotti sunnuntaina aamuyöllä 35-vuotiaan miehen kuoliaaksi kymmenin puukoniskuin. Kaksi muuta haavoittui. Kaduilla on käynnissä voimakkaita protesteja.
Tunteita rajusti kuohuttanut tapaus on nostattanut julkisuuteen kovia puheenvuoroja. Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) liittopäiväedustaja Markus Frohnmaier twiittasi, että ellei valtio pysty enää suojelemaan kansalaisia, nämä tekevät sen itse kaduilla. Jokaisen kansalaisen velvollisuus on pysäyttää puukkomaahanmuutto.
– Se olisi voinut olla isäsi, poikasi tai veljesi!, Frohnmaier kirjoittaa.
Tunteet käyvät myös Chemnitzin kaduilla kuumana. Karl Marx -patsaan juurella on käynnissä kaksi mielenosoitusta – puukotusta protestoivien mielenosoitus sekä vasemmistolainen vastamielenosoitus. Molemmat huutavat toisilleen suoraa huutoa.
Antifa-tunnuksia vastamielenosoittajien puolella. Kuvakaappaus, Ruptly
RT:hen kuuluva Ruptly-uutispalvelu lähetti livekuvaa paikan päältä:
RT:n videolla näkyy myös vastamielenosoitus.
Mitä Chemnitzissä oikein tapahtuu?
Saksasta raportoiva toimittaja Pertti Rönkkö avaa taustoja:
– Uutiskanava N-tv ym välittivät suorana Chemnitzistä lehdistötilaisuuden, jossa poliisipäällikkö, ylipormestari, syyttäjän edustaja ja Saksin sisäministeri ottivat kantaa eiliseen veritekoon, jossa saksalaismies kuoli kaupunkijuhlassa useisiin veitseniskuihin ja kaksi muuta haavoittui. Teosta epäiltyinä on pidätetty syyrialainen ja irakilainen pakolainen. Odotusten vastaisesti ministeri ja viranomaiset eivät ottaneet kantaa itse verityöhön surunvalittelua lukuun ottamatta mutta tuomitsivat teon johdosta järjestetyt mielenosoitukset ja niiden yhteydessä tapahtuneeksi ilmoitetut välikohtaukset. Myöskään paikalla olleet toimittajat eivät kysyneet itse teosta vaan sen vastareaktioina järjestetyistä mielenosoituksista. Surmaan liittyviä asioita ei sivuttu lainkaan.
Protestoijia on saksalaisen DW-lehden mukaan koonnut muun muassa Kaotic Chemnitz -niminen jalkapalloseura sekä AfD-puolue.
Saksan liittokansleri Angela Merkel on varoittanut, ettei katuoikeutta suvaita. Asiasta kertoi BBC.
Merkelin mukaan protestoijat “metsästivät” sunnuntaina ulkomaalaisen näköisiä ihmisiä.
Chemnitzin pormestari Barbara Ludwig kertoi medialle olevansa kauhuissaan sunnuntain tapahtumista.
Welt-lehden eilen julkaisema videokooste Chemnitzistä:
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksan hallitus kuplii ja demareilla keittää yli: Maassenin “ylennys” ottaa koville

Saksassa toivotaan jo uusia vaaleja, AfD kiipesi gallupissa demareiden ohitse

Leipzig tarjoaa 100 000 euron palkkion äärivasemmistolaisista – naisen pahoinpitely oli liikaa
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää