

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kannabisviljelmiä autiotaloissa – Ruotsin maaseutua valjastettu huumetuotantoon
Väki kaikkoaa maaseudulta ja jättää kylät kylmilleen myös Ruotsissa. Hylätyn oloisissa taloissa laudat on lyöty ikkunoihin. Pimeänä syysyönä laudanraosta voi kuitenkin pilkistää kasvivalaisimen kelmeä loiste, kertoo SVT.
Poliisi löysi hylätystä huvilasta Etelä-Ruotsissa lähes 500 kasvin kannabisviljelmän. Kasvattamo löytyi saksalaisen turistin vihjeestä, sillä paikallisen poliisin resursseilla ei ole mahdollista nuuskia alueen lukuisia autiotaloja.
– Kannabisviljelmät sijaitsevat useimmiten maaseudulla, koska kiinteistöt ovat siellä halpoja. Tämä Skruvin kylän kasvattamo oli ostettu luullakseni 400 000 kruunulla. Löysimme talosta 40 kiloa kannabista, jonka arvo katukaupassa on noin viisi miljoonaa kruunua. Kiinteistö siis maksaa itsensä sangen nopeasti, sanoo poliisin tutkinnanjohtaja Peter Gustavsson.
Autiotalon huima sähkönkulutus herättää huomiota
Linné-yliopiston uusi tutkimus näyttää todeksi sen, että huumeviljelmät ovat maaseudulla yleisempiä kuin kaupungeissa. Kovien huumeiden jalostamiseen tarkoitettuja laboratorioita ei ainakaan vielä ole jäänyt poliisin haaviin. Rikolliset käyttävät autiotaloja myös varastetun tavaran kätköpaikkana, joten maaseudulla ei välttämättä ole niin hiljaista, kuin päällepäin näyttää.
– Huumetuotannossa maaseutukuntien osuus on merkittävän suuri. Paikkakunnan luonne ja tämän tyyppinen rikollisuus käyvät nähdäksemme käsi kädessä, toteaa kriminologian professori Peter Lindström.
Poliisi pyrkii löytämään huumeiden tuotantolaitoksia seuraamalla valmistukseen tarvittavien laitteiden kauppaa. Kasvattamojen jäljille voi päästä myös viranomaisyhteistyöllä seuraamalla kiinteistöjen sähkönkulutusta. Jos autiotalon sähkönkulutus on merkittävä, virkavallan on syytä ponnistautua paikalle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Etelä-Ruotsi Peter Lindström Peter Gustavsson Linnéuniversitet maaltapako autiotalo kasvilamppu kannabisviljelmä cannabis sativa marijuana huumeviljelmä Skruv Småland rakennemuutos kannabis Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pandemia antoi salakuljetukselle siivet – viisi kertaa enemmän kokaiinia ja ennätysmäärä aseita Ruotsin tullin haaviin

Rikollisjengit valtaavat pesutuvat ja kellarit Ruotsin ongelmalähiöissä

Petteri Orpolta kysyttiin kokoomusnuorten tuesta vihreiden kannabishankkeille – ei ollut kuulevinaan kysymystä

Sisäministeri Ohisalon mukaan kovien huumeiden käyttö ja hallussapito pitäisi sallia – ”Vihreät tekemässä Suomesta huumeidenkäyttäjien paratiisia”

Elomaa: Hallituksen pitää ottaa huumeiden käytön haitat tosissaan
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.
Uusimmat

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa

Euroopan keskuspankki ajaa digieuroa kysymättä kansalaisilta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










