

KUVAKAAPPAUS/TWITTER
Kannustiko tamperelaiskoulu oppilaitaan vihan lietsontaan? – perusopetuksen on oltava poliittisesti sitoutumatonta
Tamperelaisen koulun oppilastyönä tekemästä Suomeen vai kuoleen -kuvateoksesta saa vaikutelman, jonka mukaan kansanedustaja Laura Huhtasaarella sekä perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aholla olisi jotain tekemistä ihmisten kuoleman kanssa.
Kansanedustaja Laura Huhtasaaren some-tililleen julkaiseman kuvan yhteydessä Huhtasaari tuo esille, kuinka joidenkin koulujen opettajat kannustavat oppilaita vihaan demokraattisesti valittuja poliitikkoja kohtaan. Tamperelaisen koulun oppilaiden tekemässä Suomeen vai kuoleen -kuvateoksessa Huhtasaari sekä Halla-aho on esitetty ”kuoleen”-tekstin alla.
Perusopetuksen yhteydessä tarjottava poliittinen propaganda on viime vuosina noussut esille kansalaiskeskustelussa. Oppilaille on kouluissa jopa jaettu kirjoja, joissa väitetään, kuinka meidän jokaisen tulisi olla feministejä. Opetushallitus on taas aiemmin julkaissut tasa-arvo-oppaan, jossa muun muassa väitetään, että sukupuolia olisi enemmän kuin kaksi.
Vasemmistoräppäri ylistää kuvaa
Peruskoulussa tapahtuvan opetuksen valtakunnallisena ohjesääntönä toimii opetushallituksen julkaisema opetussuunnitelman perusteet (OPS). OPS on tarkoitettu kansalliseksi opetuksen kehysohjeeksi, jonka pohjalta paikallinen opetussuunnitelma laaditaan.
Opetussuunnitelman perusteissa on yleensä korostettu, että perusopetuksen arvopohja on poliittisesti sitoutumatonta ja uskonnollisesti tunnuksetonta. Tämä periaate on luettavissa sekä vuosien 2004 että 2014 OPS-sisällöistä.
Suomeen vai kuoleen -juliste on tehty oppilastyönä osana Taidekaari-ohjelmaa, jossa oppilaita on kannustettu ottamaan kantaa. Kuva tekijöiden etunimineen on julkaistu jo alkuvuodesta Taidekaaren Instagram-tilillä. Kuvaa somessa ylisti esimerkiksi vasemmistoräppäri Paleface. Koulu puolestaan kommentoi posteria ”tosi hienoksi”.
Rehtori: Pyrimme sitoutumattomuuteen
Tamperelaiskoulun rehtori sanoi aiemmin tänään Ylen haastattelussa, että Huhtasaaren nyt julisteesta julkaisema kuva olisi irrotettu asiayhteydestään. Rehtori myös paheksui oppilaiden nimien julkaisemista ilman lupaa.
Tosiasiassa julisteessa lukee kuitenkin vain etunimiä, joita ei voi yksilöidä keneenkään. Kuva samasta julisteesta oli myös siis jo aiemmin julkaistu verkossa nimineen kaikkineen Taidekaari-projektin Instagram-tilillä. Kuvan yhteydessä kuitenkin lukee koulun nimi.
Suomen Uutiset tavoitti tamperelaiskoulun rehtorin, jolta kysyimme onko oppilastyönä tehdyn poliittisen julisteen esilläpito ja julisteen kuvan julkaiseminen verkossa yhdenmukaista voimassaolevan OPS:n kanssa, jonka mukaan perusopetuksen tulee olla poliittisesti sitoutumatonta.
– En ota tähän kantaa. Kuva julisteesta on julkaistu Taidekaaren Instagram-sivulla. Pyrimme siihen, että toimintamme olisi poliittisesti sitoutumatonta, rehtori sanoo.
Koulu ei kanna vastuuta
Rehtorin mukaan Suomeen vai kuoleen -julisteen laatimisessa tarkoitus oli harjoitella yhteiskunnallista vaikuttamista.
– Oppilaat ovat itse valinneet aiheet, joista julisteet on tehty, rehtori sanoo.
Julisteen kuvitus on kuitenkin omiaan antamaan vaikutelman, jonka mukaan Huhtasaarella ja Halla-aholla olisi jotain tekemistä ihmisten kuoleman kanssa. Kuvan esilläpito sekä julkaiseminen Taidekaari-projektin some-tilillä puhuu sen puolesta, että tamperelaiskoulun toiminta ei ole ollut poliittisesti sitoutumatonta.
Huhtasaari itse on tänään korostanut nimenomaan koulun vastuuta muun muassa sen suhteen, minkälaisia oppilastöitä on julkisesti esillä koulun tiloissa tai sosiaalisessa mediassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset esittelivät koulutuspoliittisen ohjelmansa: Kännykät pois tunneilta, opetusryhmiä pienemmiksi, oppilaille koulurauha

Raatikainen: Opetusministeriön tehtävä ei ole levittää verovaroin poliittista propagandaa koululaisille

Tamperelainen koulu julkaisi ”Suomeen vai kuoleen”-kuvan itse jo helmikuussa, oppilaille syötetään Palefacea

Huhtasaari Sannikan revolverihaastattelussa: ”MIKSI LIETSOIT VIHAA lapsia ja koulua kohtaan” – mitä mieltä sinä olet?

Immonen: Politikointi kouluissa ja päiväkodeissa lopettava – ”Opettajat pelottelevat lapsia ja nuoria järjestelmällisesti ilmastokatastrofilla”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.