Artikkeli kuva

Matti Matikainen

Kansanedustaja Väätäisen eurovaalikampanjan aloitus siirtynee tapaturman takia

07.02.2014 |10:53

Istuntotauon aikana Espanjassa tauluja maalannut kansanedustaja Juha Väätäinen (ps.) on määrätty lentokieltoon kallon sisäisen verihyytymän takia. Märällä kylpyhuoneen lattialla liukastuneen Väätäisen pää on hänen omien sanojansa mukaan ”yhtä värikäs kuin maalamansa taulut”.

Kansanedustaja kehuu malagalaisen sairaalan asiantuntemusta ja nykyaikaisia kuvantamismenetelmiä. Kallon sisäinen verihyytymä voi olla hengenvaarallinen, mutta onneksi se paikallistettiin ajoissa. Väätäinen odottaa tiedotteensa mukaan malttamattomana kotimaahan pääsyä .

Vaalikampanja viivästyy

Eurovaaleissa perussuomalaisten ehdokkaana olevan Juha Väätäisen oli määrä aloittaa kevätkauden kampanjointinsa tiistaina 11.2., mutta näillä näkymin aloitus siirtyy ainakin viikolla. Viime kesänä kampanjansa aloittanut Väätäinen ehti kiertää lähes sadassa tilaisuudessa jouluun mennessä.

Eurooppa-myönteisenä, mutta eurovastaisena kampanjoiva Väätäinen edustaisi EU-parlamentissa jo ikänsäkin puolesta suurta äänestäjäkuntaa, eläkeläisiä.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
9.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää