

LEHTIKUVA
Katainen syytti aiempia hallituksia ja siirsi päätöksiä seuraaville
Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) linjasi hallituksen talouspoliittisen linjan talouspoliittisessa katsauksessaan eduskunnassa. Hän syyttää aiempia hallituksia laiminlyönneistä ja siirtää omat toimenpiteet seuraaville hallituksille.
– Tosiasia on, että me suomalaiset emme ole puuttuneet ajoissa näihin rakenteellisiin ongelmiin. Tarvittavia päätöksiä esimerkiksi työurien pidentämisestä, kuntarakenteen uudistamisesta tai kilpailukyvyn vahvistamisesta ei tehty ajallaan – koska ei ollut aivan pakko.
Katainen syytti vaikeasta tilanteesta odotettua hankalampaa talouskehitystä ja väitti, että hallitus on hillinnyt velkaantumista määrätietoisesti noin viiden miljardin euron menosäästöillä ja veronkorotuksilla. Valtion omaisuuden myyntiä hän kehui ”valtion taseen panemiseksi töihin”.
Lindströmin vastaisku
Perussuomalaisten uusi ryhmäjohtaja Jari Lindström hyökkäsi heti hallituksen heikkoihin kohtiin, kuten pääministeri Kataista harmittaneeseen maamme negatiiviseen ilmapiiriin.
– Pääministerin harmitus on ymmärrettävää. Virheitä on löytynyt lähinnä hallituksen omista toimista: parhaina esimerkkeinä ovat Suomen talouden kannalta järjettömät tukipakettipäätökset sekä jatkuva käsine vääntely kunta- ja sote-asioissa, joille ei onnellista loppua ole näkyvissä.
– Opposition huoli ja lukuisat parannusesitysket eivät ole saaneet vastakaikua. Hallitus on itsepintaisesti jatkanut valitsemallaan tiellä, siitä huolimatta, että tämän tien päässä ei selvästikään valoa näy. Vuosikymmenten aikana kovalla työllä rakennettu hyvinvointivaltiomme rapistuu silmiemme edessä, kun virheistä ei osata ottaa opiksi, Lindström syytti ja muistutti perussuomalaisten tarjonneen vaihtoehtoja vaihtoehtobudjettien yhteydessä.
Kansa odottaa parempia päätöksiä
Eurokriisikään ei ole ohi. Perussuomalaisten ääni kuuluu jo Euroopassa ja vaalien jälkeen se kuuluu entistäkin voimakkaammin, mutta kotimaan asiat ovat etusijalla.
– Hallitus on tuottanut vain pettymyksiä rakenteellisia uudistuksia koskevissa päätöksissään. Paine on kasvanut ja kansalaisten odotukset uusille, aiempaa paremmille päätöksille ovat entistä suuremmat. Kovina aikoina tarvitaan rohkeita päätöksiä, mutta järkevän politiikan ei tarvitse olla sydämetöntä, hän korosti.
Perussuomalaiset ovat huolissaan hallituksen hapuilevasta otteesta ja keskittymisestä vääriin asioihin. Lindström kaipasi rakenteellsiten uudistusten pikaista läpivientiä, jotta talous ja työllisyys saadaan nousuun.
– Kun talous on vakaammalla pohjalla, on parempi ajankohta välttämättömiin leikkauksiin ja veronkorotuksiin. Velkaantumiskehityksiin pitää puuttua hyvin suunnitelmallisesti, Lindström painotti.
Avauspuheiden perusteella SDP kannatti vahvimmin velan tasapainottamisen jaksottamista useammille vuosille. Katainen puhui jämäkähkösti velanhoidon puolesta, mutta vipusi vastuuta asiantuntijoille ja seuraavalle hallitukselle.
Katainen kertoi hallituksen pyytävän lausuntoja sopeutuksen tasapainottamisen vaikutuksista kehysriiheen mennessä, jossa velanhoitopäätökset tehdään. Hänkin tuntui pehmittävän asenteita tasapainotuksen kannalle, mutta ei kertonut omaa kantaansa – päinvastoin pyysi oppositiolta selkeitä linjauksia.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.














