

MATTI MATIKAINEN
Katalonia äänestää huomenna – Immonen toivoo demokratian kunnioittamista ja vaalirauhaa
Kataloniassa järjestetään ennenaikaiset aluevaalit huomenna 21.12. Espanjan pääministeri Mariano Rajoy hajotti Katalonian alueparlamentin sen jälkeen, kun maan alueparlamentti julistautui itsenäiseksi. Vaalirauhaa on turvaamassa 13 000 poliisia. Lisäksi kaksi tuhatta poliisia on valmiina reservissä.
Yli sata eurooppalaista parlamentaarikkoa vetoaa Espanjan kunnioittavan demokratian tulosta ja Espanjan pidättäytyvän liiallisesta voimankäytöstä. Suomalaisista kansanedustajista vetoomuksen allekirjoittivat perussuomalaisten Olli Immonen ja keskustan Mikko Kärnä. Immonen kertoi allekirjoituksestaan Facebookissa.
Vetoomuksessa toivottiin myös vangittujen Oriol Junquerasin (ERC:n puheenjohtaja) ja kahden kansalaisjärjestön johtajan vapauttamista.
Vaalitulos täysin hämärän peitossa
Vaaleihin osallistuu karkeasti jakaen kaksi blokkia. Ne muodostuvat Katalonian itsenäisyyttä ajavista puolueista ja Espanjan eheyttä vaalivista ”perustuslaillisista” puolueista. Vaaliennusteiden valossa kumpi tahansa blokki voi saada parlamenttiin enemmistöön vaadittavat 68 paikkaa.
Podemosin katalonialaissiipi (CeC-Podem) vastustaa sekä Katalonian autonomiaa rajoittanutta Espanjan perustuslain artikla 155:n käyttöä että Katalonian yksipuolista itsenäisyysjulistusta. Puolue on kannatusmittausten mukaan keräämässä noin kahdeksan prosentin äänisaaliin. Se voi joko estää tai sementoida blokkien enemmistöhaaveet.
Espanjalaislehti El País laati vaaliennusteen, jonka mukaan separatistiblokki saavuttaa 68 paikan enemmistön 54 prosentin todennäköisyydellä. Perustuslailliset yltäisivät paikkaenemmistöön kolmen prosentin todennäköisyydellä. CeC:n tuella vastaavat prosenttiluvut kasvavat 70 ja 46 prosenttiin.
Vaalitulos ei välttämättä muuta valtasuhteita
Vaalien suurimmaksi puolueeksi voi nousta joko separatistien ERC tai perustuslaillisten Ciudadanos. Ciudadanosin aluejohtaja Inés Arrimadas toivoo perustuslaillisen blokin pystyvän muodostamaan enemmistöhallituksen. Tuolloin koko maailma näkisi, ettei Kataloniassa itse asiassa ole separatistista enemmistöä.
Hänen mukaansa perustuslain 155 artiklaa käytettiin ennenaikaisten vaalien järjestämiseen. Hän kertoi artikla 155:n käytön jatkuvan, mikäli separatistit voittavat vaalit ja aikovat jatkaa separatistista linjaa.
Epävarmoja äänestäjiä on uutistoimisto AP:n mukaan peräti viidennes. Puolueet ovat kampanjoineet rajusti voittaakseen liikkuvien äänestäjien äänet. Vaalien tulos voi heijastaa aiemman vaalien tulosta.
– Odotan näkevämme takalukon torstaina ja usean viikon hallitustunnusteluja, Cardiffin yliopiston Katalonian historian asiantuntija Andrew Dowling kertoi AP:lle.
Sáenz de Santamaría kehuskeli separatistipuolueiden mestauksella
Espanjan varapääministeri Soraya Sáenz de Santamaría kehui puolueensa PP:n ja Rajoyn ”mestanneen” separatistipuolueet. Sáenz de Santamaría kehotti katalaaneja pysäyttämään laitavasemmistolaisen ja separatistisen CUP:n äänestämällä PP:tä.
– Ne, jotka äänestävät PP:tä tietävät, että ääni menee PP:lle, Sáenz de Santamaría päätteli.
Varapääministeri kertoi, että ääni jollekin muulle puolueelle voi merkitä äänen ja parlamenttipaikan valuvan CUP:lle.
El Paísin ennusteen mukaan PP:n suosio on likimain puoliintunut lokakuun alusta 5,5 prosenttiyksikköön. Vastaavasti CUP:n suosio on pysytellyt hieman yli kuudessa prosenttiyksikössä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Inés Arrimadas Mikko Kärnä Soraya Sáenz de Santamaría Mariano Rajoy Blokkivaalit Katalonia Olli Immonen Espanja
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vastustavat jyrkästi EU-liittovaltiota – Suomen on valmistauduttava eroon

Katalonia on julistautunut itsenäiseksi Espanjasta

Espanja aloitti Katalonian itsehallinnon purkamisen – Katalonian hallinto ei tunnusta Espanjan senaatin päätöstä

Katalonian syrjäytetylle johdolle syytteet kapinasta

Europarlamentaarikko Huhtasaari huolissaan Espanjan oikeusvaltiotilanteesta
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää