

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Viikon 22/2021 luetuin
Kaupungin työntekijät poistivat PS-ehdokkaan mainoksia Porissa – itsekin ehdolla oleva esimies vetoaa virhetulkintaan
Porilainen kuntavaaliehdokas hämmästyi kaupungilla ajaessaan nähdessään kaupungin auton keräävän hänen vaalimainoksiaan pois valaisinpylväistä. Porin kaupungin tiemestari sanoo, että kyseessä ei ollut poliittinen vaino, vaan vaalikylttien poistaminen perustui hänen tekemäänsä virhetulkintaan. Soppaa sekoittaa kuitenkin se, että poistokäskyn antanut tiemestari on itse vaaleissa ehdokkaana demarien listalla.
Tiistaina Christa Lahto (ps) osui sattumalta paikalle, kun kaupungin työntekijät poistivat hänen vaalimainoskylttejään lyhtypylväistä. Hän lähti ajamaan kaupungin auton perässä ja meni sen pysähdyttyä kysymään mainosten poistamisen syytä. Tapauksesta uutisoi ensimmäisenä Satakunnan Kansa.
”Kyse ei ollut politiikan teosta”
Neuvottelun jälkeen työntekijät soittivat tiemestarille, joka peruutti antamansa poistokäskyn. Kaupungin työntekijät eivät kiinnittäneet poistamiaan kylttejä takaisin pylväisiin, mutta antoivat ne kuitenkin Lahdolle.
Porin kaupungin tiemestari Jyrki Kartastenpää vakuuttaa Satakunnan Kansalle, että “kyse ei ollut politiikan teosta vaan virhetulkinnasta”. Hän kiistää ehdottomasti, että kyse olisi ollut nimenomaan perussuomalaisten ehdokkaaseen kohdistuneesta toiminnasta.
Liikennemerkkeihin ei saa kiinnittää – lyhtypylväisiin saa
Tiemestari kertoo rinnastaneensa valaisinpylväät virheellisesti liikennemerkkeihin, joihin ei saa kiinnittää mainoksia. Porin keskusvaalilautakunnan kaikille puolueille lähettämissä ohjeissa kuitenkin sanotaan, että vaalimainoksia saa kiinnittää maanteiden valaisinpylväisiin, kunhan pylvään maalipintaa ei vahingoiteta. Lahto kertoo toimineensa tämän ohjeen mukaan.
Lahto kertoo Suomen Uutisille, että valaisintolpissa olevien vaalimainosten poistaminen näytti tapahtuvan melko valikoivalla tavalla, sillä hänen ajaessaan kaupungin auton perässä se ajoi monien muiden valaisintolppaan ripustettujen vaalimainosten ohi poistamatta niitä. Porin perussuomalaisten vaalipäällikkö Taina Lehtonen on tehnyt kylttien poistamisesta ilmoituksen Porin vaalilautakunnalle.
Tiemestari demarien ehdokkaana
Tiemestari Jyrki Kartastenpää on itse ehdolla kuntavaaleissa demarien listalla. Suomen Uutisten toimittaja yritti soittaa hänelle kysyäkseen, miten Kartastenpää on hoitanut oman vaalimainontansa, mutta tiemestari ei ollut tavoitettavissa useista yrityksistä huolimatta.
Christa Lahto kertoo, että noin muuten vaalikampanjointi on Porissa mennyt rauhallisissa ja hiljaisissa merkeissä. Koronan takia yleisötilaisuuksia ei ole juurikaan järjestetty.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Grönroos: Kuntavaaleissa päätetään, laitetaanko yhteiset varat suomalaisten hyvinvointia ja turvallisuutta edistäviin asioihin vai turhiin tai jopa haitallisiin menoihin

Halla-aho vappupuheessaan: Kuntavaalit ovat hyvä tilaisuus antaa puolueille välitilinpäätös siitä, mitä ne ovat kahden vuoden aikana tehneet

Perussuomalaisten keskeinen tavoite on käyttää viisaasti veronmaksajien rahoja: ”Menojen priorisointi ja maltillinen verotus hyödyttävät sekä työntekijöitä että yrittäjiä”

Ennakkoäänestys alkoi tänään – puoluesihteeri Grönroos: Perussuomalaiset on ainoa vaihtoehto vallitsevalle politiikalle – muut puolueet lupaavat kuun taivaalta veroilla ja velkarahalla

Ulkomaalainen anarkisti yllätettiin tuhoamasta perussuomalaisten vaalimainosta Kirkkonummella

Satakunnan merkitys koko Suomen taloudelle on tärkeä – Huru ja Koskela: Porin lentokentän toiminta turvattava
Viikon suosituimmat

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Trump palautti laittomasti maassa oleskelevia Yhdysvalloista Kolumbiaan – Yle uutisoi kostoksi ja puhui siirtolaisista
Vanha valtamedia Yleisradiosta Ilta-Sanomiin on jatkanut kipuiluaan heti Yhdysvaltojen uuden presidentin Donald Trumpin virkakauden alusta asti, mikä näkyy mediasisältöjen oudoissa sanavalinnoissa.

Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.
Uusimmat

Suomi rakentaa perusinfraa – Ranne: Siltarumpujen aika on ohi

Kymen piiri valitsi lisää aluevaaliehdokkaita
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää