

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Viikon 38/2023 luetuin
Kehitysavusta tullaan keräämään yli miljardin kokonaissäästöt – karsiminen alkaa heti
Orpon hallituksen sopimassa vuoden 2024 talousarvioesityksessä otetaan ensiaskelia hallituksen tavoittelemasta kuuden miljardin sopeutustavoitteesta koko neljän vuoden hallituskaudelle. Kun julkista taloutta saatetaan kestävämmälle uralle, kehitysapuun tehtävät leikkaukset ovat merkittävässä osassa.
– Kevään hallitusneuvotteluissa Suomeen saatiin historiamme perussuomalaisin hallitusohjelma. Yksi osoitus tästä on kehitysapuun neuvotellut tuntuvat leikkaukset. Perussuomalaisille on itsestään selvää, että kun julkista taloutta tasapainotetaan, menoja pitää ensin karsia suomalaisille toissijaisista kohteista.
– Suomi on toistuvasti jakanut kehitysapuna pitkin maailmaa yli miljardi euroa vuodessa, samalla kun olemme itse velkaantuneet kriisin partaalle. Suunnan on tämänkin suhteen käännyttävä, toteavat ulkoasiainvaliokunnan perussuomalaiset jäsenet Sebastian Tynkkynen, Vilhelm Junnila, Veijo Niemi ja Ville Vähämäki.
Suomalaiset kannattavat
Kehitysyhteistyöhön tehtävät leikkaukset tullaan toteuttamaan porrastetusti hallituskauden aikana. Vuoden 2024 sopeutus on 118 miljoonaa euroa, kasvaen aina 283 miljoonaan euroon vuonna 2027.
Kun varsinaisesta kehitysyhteistyöstä saatavien 790 miljoonan euron säästöjen lisäksi huomioidaan laina- ja kehitysmuotoiseen apuun tehtävät sopeutukset, koko hallituskauden säästöt kipuavat 1,03 miljardiin.
– Kyselyt ovat osoittaneet, että kehitysapu on suomalaisten suosima leikkauskohde. Tämä ei tule yllätyksenä. Raportit veroparatiiseihin ja korruptioon häviävästä kehitysavusta, tai kehitysapua saavien maiden kaveeraaminen hyökkäyssotaa käyvän Venäjän kanssa kyseenalaistavat toiminnan järkevyyttä. Hallitusohjelmasta löytyykin tärkeä kirjaus, jonka mukaan Venäjän hyökkäyssotaa tukevat maat tullaan sulkemaan Suomen kehitysavun ulkopuolelle.
– Myös valvonnassa havaitut väärinkäytökset tulevat johtamaan tuen leikkaamiseen tai lakkauttamiseen kokonaan, perussuomalaiset jäsenet muistuttavat.
Ukrainaa autetaan
Hallitus on sitoutunut kehitysavun osalta painottamaan Ukrainan tukemista koko hallituskauden ajan. Erilliselle Tuki Ukrainalle -momentille ehdotetaan 58 miljoonaa euroa.
Nykyiseen maakohtaiseen kehykseen verrattuna tuki on 20 miljoonaa euroa suurempi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ulkoasian miljardi ulkoasianvaliokunta säästökohteet suomalaiset Veijo Niemi Vilhelm Junnila leikkaukset Ukraina Sebastian Tynkkynen Ville Vähämäki kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Marinin hallitus jätti seuraajalleen perinnöksi valtavat velat – valtion budjetista ensi vuonna 3,2 miljardia pelkästään velan korkomenoihin

Julkista taloutta pakko korjata, että hyvinvointijärjestelmä säilyy – Purra: ”Velkalaivaa käännetään hitaasti, mutta suunta on nyt oikea”

Purra: Perussuomalaisille on tärkeää, että hallitus, joka sopeuttaa paljon, leikkaa runsaasti maan ulkopuolelle menevistä miljardeista

Halla-aho ja Rydman: Hallitus panee julkisia menoja tärkeysjärjestykseen – nykyiseen kehitysapuun merkittävä leikkaus, painopiste Ukrainaan

Hallitukselta pelastajakoulutukselle 3,5 miljoonaa euroa lisärahoitusta

Suomen Perustan julkaisu pureutuu talouden ongelmiin uudesta näkökulmasta

Ruotsin hallitus haluaa vauhtia paluumuuttoon – kannustaa Somalian hallitusta yhteistyöhön mahdollisella kehitysavun leikkauksella

Kouluruokailun piirissä on maailmalla jo 418 miljoonaa lasta

Hawala-maksujärjestelmän kautta rahoitetaan terrorismia ja pestään rahaa – sekä toimitetaan avustuksia kehittyviin maihin
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Lapsensa murhannut mies vaihtoi Ruotsissa sukupuolta – pääsi naisvankilaan ahdistelemaan ja herättämään pelkoa
Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











