

Kiilusilmät nousevat kumpujen yöstä – Woke ei ole ideologia vaan fanatismia
Wokessa on kyse yhdestä ainoasta ja oikeasta totuudesta. Woke on vanha ja koeteltu keino valtaan pääsemiseksi ja toisinajattelijoiden vaientamiseksi. Woke on fanatismia, analysoi filosofian tohtori Eli Göndör yhteiskunnallisessa Fokus-aikakauslehdessä.
Uppsalan yliopiston museo- ja kulttuuritieteiden dosentti Inga-Lill Aronsson meni taannoin käyttämään afrikkalaisperäisistä henkilöistä jo ammoin Pekka Puupää -elokuvan nimessäkin hyödynnettyä, rodullisen merkityksen omaavaa sanaa. Tarkoituksena oli demonstroida sitä, kuinka vanhat arkistoluokitukset voivat erota uusista.
Neljä opiskelijaa valitti dosentista yliopiston johdolle. Heidän mukaansa Aronssonilla ei ollut oikeutta käyttää kyseistä sanaa, koska hän itse ei ole musta eikä koskaan ole ollut rasismin kohteena. Dosentti pahoitti ilmiannosta mielensä mutta myöntää, ”ettei koskaan tule saamaan anteeksipyyntöä yliopistolta”.
Toisessa vastaavassa tapauksessa muotoiluhistorian professori Sara Kristoffersson erehtyi asettamaan kyseenalaiseksi taideyliopiston anonyymin opiskelijayhteisön vaatimuksen muuttaa Valkoinen meri -näyttelytilan nimi vähemmän rasistiseksi. Taas tuli bannia.
Maailman sivu on woketettu
”Yksinkertaisesti sanottuna nämä ovat esimerkkejä ilmiöstä nimeltä Woke”, kirjoittaa Eli Göndör Fokus-aikakauslehdessä.
– Termi yhdistetään usein opiskelijakapinoinnin eri muotoihin tai vaatimuksiin epämiellyttäviksi koettujen asioiden ja ihmisten sulkemiseksi pois tietoisuudesta.
Göndörin mukaan woketusta on ollut maailman sivu varsinkin tilanteissa, jossa yhteiskuntajärjestelmä on etsinyt oikeutusta olemassaololleen. Artikkelin ulkopuolelta tulee mieleen Neuvostoliitossa käytössä ollut ”kansanvihollinen”-nimitys. Nykyisinhän se on Venäjällä korvattu termillä ”ulkomainen agentti”.
Suomessa vaikutti aikoinaan yliopistoissa ja erityisesti Tampereen yliopiston tiedotusopin laitoksella voimakas taistolaiskultti. Ideologian ytimenä oli horista muun muassa ”Nevan kristallinkirkkaasta vedestä” Leningradissa. Muut harhat olivat samaa luokkaa, mutta liikkeen naisoletetut usein erittäin kauniita sekä laulutaitoisia.
Woke on fanatismia
Göndör perustaa artikkelinsa kaikuihin Jonathan Haidtsin kirjasta The Righteous Mind (2013). Haidtin mukaan ihminen luotu moraaliseksi ja tuo moraali on ennen kaikkea ”tunne tai intuitio”.
– Woke ei ole ideologia. Se on eliitin keino käyttää hyväksi yhteisyyden ja moraalisen johtajan kaipuuta, Göndör tulkitsee. Tavallaan kyse on yhden oikean totuuden tavoittelusta kaoottisessa maailmassa.
Jos haluaa paneutua asiaan, kannattaa tutustua filosofi Friedrich Nietzschen teokseen Tragedian synty, osa 1.
Woke-asiantuntijan esittämien argumenttien kyseenalaistaminen johtaa helposti kriittisen yksilön monenmoiseen maalittamiseen ja sulkemiseen ryhmän ulkopuolelle. Näin tapahtuu, koska kyseenalaistajan väitteet eivät ole tarpeeksi moraalisia. Siten wokessa on kyse silkasta fanaattisuudesta.
Woke on tässä ja nyt
– Wokessa on useimmiten kyse asioista, jotka ovat akuutteja tässä ja nyt. Kyse voi olla rasismista, ympäristökysymyksistä, seksuaalisesta identiteetistä tai suuren väestönosan kohtaamasta vääryydestä. Woke on toiveiden täyttymys, absoluuttinen moraali ja absoluuttinen ratkaisu.
Woken ongelmanasettelu on poikkeuksetta kaksitahoinen: se koostuu uhrista sekä kaikkeen syyllisestä tekijästä. Ratkaisu ongelmaan onkin sitten kolmitahoinen: lopputulos on oleva mainio, kunhan myrkytetty nykyisyys puhdistetaan ja tuhotaan tämä niin sanottu syyllinen.
– Näin ollen sekä islamismi että natsismi ovat wokea, kirjoittaa Eli Göndör.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- syyllisyys yksi oikea totuus intuitio tunne poissulkeminen taideyliopisto ulkomainen agentti kansanvihollinen fanatismi Jonathan Haidts Sara Kristoffersson Eli Göndör Inga-Lill Aronsson syyllinen wokekulttuuri Woke-ideologia Taistolaisuus Friedrich Nietzsche Woke moraali eliitti uhri Yliopisto Neuvostoliitto Rasismi Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Wokettava Disney-toimari tuputti seksuaalisisältöä lapsille, yhtiön arvo laski sata miljardia – potkuthan siitä tietenkin tuli, ja osake ampaisi nousuun

Vasemmisto ja media kauhistelevat Elon Muskin aikomuksia palauttaa Twitterin jäädyttämiä tilejä ja tehdä selonteko yhtiön aikaisemmasta poliittisesta manipuloinnista

Kryptojätti FTX hurmasi, hyvesignaloi, voiteli mediaa ja vasemmistoa miljoonilla, repi korkean ESG-vastuullisuusluokituksen – kunnes korttitalo romahti

Intersektionaalinen feminismi ei suojele syrjittyä naista vähemmistön sisällä – alistettujen musliminaisten kohdalla etnisyys nousee määräävämmäksi tekijäksi kuin naissukupuoli

Greta Thunberg haluaa nyt syrjäyttää kapitalismin – syyttää sitä woken hengessä myös rasismista ja kolonialismista

Yliopistoissa kiehuu: Tästä syystä sinulle väitetään, että woke-ilmiötä ei ole olemassakaan – ”on mahdotonta vastustaa ilmiötä, jolle ei ole annettu nimeä”

Woken olemusta selvitetään maailmalla huippututkijoiden voimin – kysymys kuuluu, miksi marxilaisista juurista ponnistava ilmiö leviää yrityksissä

Päivänpolttava kysymys Norjassa: voivatko miehet olla lesboja?

Monty Python-legenda tuomitsee nykymenon: Woke tappaa luovuuden
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Kommunistit eivät onnistuneet peruuttamaan Teemu Keskisarjan historialuentoa Lahdessa
Kommunistinen verkosto, joka käyttää Rakennusliiton osoitetta postiosoitteenaan on vaatinut Lahden kaupunginkirjastoa peruuttamaan kansanedustaja Teemu Keskisarjan historialuennon. Sama verkosto järjestää itse marxilaisen kirjallisuuden lukupiirejä kirjaston tiloissa.

Mäenpää hämmästelee syrjintää puolustaneen yhdenvertaisuusvaltuutetun roolia oikeudessa: ”Eihän tämän pitäisi olla mahdollista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kyseenalaistaa kirjallisessa kysymyksessään yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnan Provinssi-tapauksen oikeudenkäynnissä ja ihmettelee, miksi valtuutettu asettui syrjinnästä tuomittujen johtohenkilöiden puolelle.

Minneapolisin tapausta tutkitaan kotimaisena terrorismina – Ministeri: ”Poliisi ampui itsepuolustukseksi”
Nainen sai surmansa maahanmuuttopoliisin ampumista laukauksista Minneapolisissa keskiviikkoaamuna. Viranomaisten mukaan poliisi ampui itsepuolustukseksi tilanteessa, jossa nainen ajoi autollaan poliisia päin. Äärivasemmisto on kohdistanut maahanmuuttopoliisiin yli sata vastaavaa hyökkäystä viime aikoina. Kuvernööri Tim Walzin mukaan hänen johtamansa osavaltio on "sodassa liittovaltion hallinnon kanssa". Walz ja pormestari Frey haluavat ICE-poliisit pois Minneapolisissa. Surmansa saaneen naisen vaimon ja pojan hyväksi perustettu rahankeräys on tuottanut lahjoituksia jo yli puolen miljoonan dollarin verran.

STT myöntää pitkin hampain oman uutisointinsa ongelmat – Garedew: ”Median Israel-valheita alkaa paljastua yhä enemmän”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii STT:tä ja muuta valtamediaa virheellisestä Israel-uutisoinnista ja muistuttaa, että BBC:n omat selvitykset ovat jo paljastaneet vakavia ongelmia Gazaa koskevissa jutuissa. Garedew vaatii, että media korjaa virheensä yhtä näkyvästi kuin se levitti perusteettomia väitteitä.

Päivän Pointti: Media lyttää nyt härskisti nuoria naisurheilijoita – Iltalehdeltä pöksähti setämiesluokan läksytys squash-pelaaja Emilia Soinille

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.

Purra varoittaa: Luottamuksen kulttuuri uhkaa murentua työperäisen hyväksikäytön takia
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa Maaseudun Tulevaisuuden kolumnissaan työperäisestä hyväksikäytöstä, ihmiskaupasta ja väärinkäytöksistä maahanmuuttajavaltaisilla aloilla Suomessa.
Uusimmat

Suomen irtautuminen Ottawan sopimuksesta tulee voimaan tänään

Sisäministeri Mari Rantanen vieraili itärajalla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää








