

Kiinalaisella torilla käy taas kauppa entiseen malliin. / LEHTIKUVA
Kiina koronan jälkeen: Maailmanvalloitus jatkuu pehmein keinoin
Elämä koronan jälkeen palaa askel askeleelta Kiinan kaduille. Viruslinko Wuhanin asukkaatkin pääsevät eristyksestä 8 huhtikuuta. ”Lohikäärme” on heräämässä koomasta ja Kiina valmistautuu jatkamaan maailmanvalloitustaan. Näin analysoi Kurier-verkkomedia.
Kiinan media toistaa yksiäänisesti sanomaa, jonka mukaan pandemia on kotimaassa voitettu ja suurvalta on valmis auttamaan koronan uhreja kautta maailman. Lentokoneet pullistelevat suojamaskeja ja testisarjoja matkalla Kiinasta eri puolille maailmaa.
Suojavarustus on välttämätöntä koronan vastaisessa kamppailussa. Euroopan maat ovat tosin kieltäytyneet toimittamasta niitä toisilleen.
Kiina täyttää tyhjiön
Ilman kiinalaisia veljiämme Serbia ei olisi voinut puolustautua virusta vastaan, kehuu Serbian presidentti Aleksandar Vučić ja piikittelee samalla Euroopan unionia:
– Euroopassa ei ole solidaarisuutta, se on silkkaa satua.
Kiina on toimittanut pandemian aikana sairaalatarvikkeita myös Italiaan, Ranskaan ja Espanjaan. Maa käyttää pehmeää voimaa tyhjiössä, joka on seurausta kompuroivasta Euroopan unionista ja kuoreensa vetäytyvästä USA:sta, analysoi Kurier-verkkomedia.
Jos Kiina vielä toimittaa lääketieteellistä apua 54 afrikkalaiselle valtiolle, suurvallan vaikutusvalta kasvaa entisestäänkin myös Afrikan mantereella.
Vaitelias anteeksipyyntö
Pandemiadiplomatia voidaan toki nähdä sanattomana anteeksipyyntönä sille, että koronavirus todella lähti liikkeelle Kiinasta. Globaalia katastrofia olisi todennäköisesti voitu rajoittaa, jos Kiinan viranomaiset olisivat toimineet toisin.
Kiinassa elpyminen pandemian talousvaikutuksista alkaa todennäköisesti jo toisella vuosineljänneksellä, kun länsimaat ovat vasta syöksymässä koronan mustaan aukkoon. Kiina tekee kaikkensa estääkseen mahdolliset uudet takaiskut omassa kansantaloudessaan. Siksi asiantuntijat epäilevät Kiinan viimeisimpiä, myönteisiä koronalukuja.
– Odotan, että koronaan sairastuneiden lukumäärät nousevat jälleen, sanoo saksalainen virologi Christian Drosten.
Hän arvelee, että uusia tartuntoja ei näy virallisissa tilastoissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pandemian talousvaikutukset uusi silkkitie Aleksandar Vučić Wuhan Christian Drosten pandemia koronavirus Kiina Ranska Italia Espanja
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Suomalaista hoitohenkilökuntaa ei saa lähettää Espanjaan

Suojaako huivi, astiapyyhe tai kasvoille kiedottu t-paita koronavirukselta? Cambridge-tutkimus selvitti

Saksa aikoo sulkea rajansa koronan takia – myös turvapaikanhakijoilta

Italian epidemia pahenee joka rintamalla – Etelä-Italiassa pelätään tragediaa

Perussuomalaiset: Kaikki Suomeen palaavat matkailijat koronatestaukseen ja sairastuneet valvottuun karanteeniin

Boris Johnsonilla koronatartunta

Tynkkyseltä kirjallinen kysymys varautumisesta koronakriisiin: Millaiset varaukset kenttäsairaaloille ja tilaukset esimerkiksi uusista hengityslaitteista hallituksella todellisuudessa on?

Korona lisäsi kansan kyttäämistä – puhelinsovellukset ja korttelipoliisi ovat Kiinan poliittisen johdon pitkä käsi

Afrikassa köyhät suljetaan pandemian takia slummeihin eikä siitä seuraa mitään hyvää
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Hekan johto vähättelee Airbnb-huijausta: ”Tullut ilmi tapauksia” – tilastot ja toimet vasta ensi viikolla
“Supermajoittaja” on vuokrannut eteenpäin kaupungin tuettua vuokra-asuntoa Airbnb-palvelussa kertoi Verkkouutiset, perustaen uutisensa kaupunginvaltuutettu Otto Meren havaintoihin. Hekan asuntojen jälleenvuokraus on kielletty, joten kohu oli valmis. Vasta ensi viikolla Heka julkistaa omat tilastonsa mahdollisista väärinkäytöksistä sekä toimenpiteensä.
















