KL: Stefan Törnqvist haluaa markan takaisin

18.10.2013 |16:29

Entinen Ålandsbankenin pankkiiri Stefan Törnqvist vaatii yhä markkaa takaisin. Hän esitti näkemyksiään Kauppalehdessä.

Ålandsbankenin varainhoitoyhtiön entinen johtaja tuli tunnetuksi rajuista arvioistaan eurokriisin rajuimpina aikoina. tammikuussa 2011 hän ennusti, että euro tulisi hajoamaan 80 prosentin todennäköisyydellä. ”Kahden vuoden päästä tiedämme, miten kävi”, hän sanoi Kauppalehdessä.

– Olin väärässä, kun ennustin, että euro hajoaa: en voinut kuvitella, että Euroopan päättäjät päättivät olla piittaamatta keskinäisistä sopimuksista, sanoo hän Kauppalehdessä.

20 prosentin devalvaatiotarve

Mutta euron ongelma ei poistu sillä, että siinä roikutaan. Hänen mielestään Suomi tarvitsisi nyt peräti 20 prosentin devalvaation, joko sisäisenä tai ulkoisena. Kummin päin, sen voimme hänen mukaansa itse valita.

– Itse olen sitä mieltä, että pitäisi lähteä ulkoiseen devalvaatioon. Otetaan markka takaisin, Törnqvist kehottaa.

Vaihtoehto on, ettei asioille tehdä mitään, jolloin talous kituuttaa vuosikausia eteenpäin samalla, kun teollisuutta ajetaan alas.

Jos mitään ei tehdä, saattavat markkinat Törnqvistin mukaan hermostua.

– Espanjassa se lähti kiinteistökuplasta. Meillä on tällä napapiirin lähellä Lontoon asuntojen hinnat, enkä ymmärrä sitä, Törnqvist toteaa.

Hän ei yhäkään hylkää ajatusta euron osittaisesta hajoamisesta.

– Edelleen uskon, että ennen kuin huomataankaan, joku euromaa on päättänyt tehdä ulkoisen devalvaation, Törnqvist sanoo Kauppalehdessä.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
10.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää