

LEHTIKUVA
Kohupappi Toiviainen kerää rahaa Facebookissa ja kehottaa sabotoimaan lentomatkoja – kirkko sallii sekoilun: ”On toiminut yksityishenkilönä”
Pastori Marjaana Toiviaisen esimies puolustaa kohupappia. – Hän on esittänyt näkemyksiään yksityishenkilönä, kirkkoherra Ulla Kosonen sanoo.
Suomen Uutiset kertoi aiemmin tänään, kuinka pastori Marjaana Toiviainen vetosi Facebookissa lentomatkustajia estämään lentokoneen nousun, jos lentokoneessa on kyydissä kotimaihinsa palautettavia kielteisen päätöksen saaneita turvapaikanhakijoita.
Toiviainen myös jakaa sosiaalisessa mediassa yksityiskohtaisia neuvoja, joissa muun muassa kehotetaan aukaisemaan turvavyö ja seisomaan, kunnes palautuslento on keskeytynyt.
Kirkkoherra: ”En ole tutustunut kirjoituksiin”
Kohupapin esimiehen, kirkkoherra Ulla Kososen mukaan Marjaana Toiviainen on toiminut yksityishenkilönä esittäessään tällaisia näkemyksiä.
– En ole tutustunut näihin kirjoituksiin tai nähnyt niitä. Hän (Marjaana Toiviainen) on tällä hetkellä vuosilomalla, joten hän ei ole esittänyt näkemyksiään virkahenkilönä vaan yksityishenkilönä. En myöskään tiedä lentokoneiden sisäistä ohjeistusta.
Kosonen ei halua ottaa kantaa Toiviaisen vetoamiseen lentokoneen nousun estämisen puolesta.
– Viranomaistoimia voidaan vastustaa myös rauhanomaisesti noudattaen erilaisia tunnettuja kansalaistottelemattomuuden periaatteita, Kosonen sanoo.
Esiintyy kirkon edustajana
Toiviaisen loman päättymisajankohta ei ole tiedossa. Hän kuitenkin esiintyy jatkuvasti kirkon edustajana. Esimerkiksi tänään keskiviikkona 28. 6. hän kirjoittaa Facebookissa keskustelleensa Turkish Airlines -lentoyhtiön kahden edustajan kanssa Helsinki-Vantaan lentokentällä.
– Kysyin huolestuneena kansalaisena ja Suomen evankelisluterilaisen kirkon tehtävässä toimivana pastorina heidän lentoyhtiönsä roolista ja vastuusta pakkopalautuksissa, erityisesti Irakiin, Toiviainen kirjoittaa.
Kerää Facebookissa rahaa lentolippuihin
Toiviainen myös kerää yleisöltä matkakassaa sosiaalisessa mediassa.
Facebookin Refugee Hospitality Club Finland –ryhmässä Toiviainen ilmoittaa olevansa valmis lähtemään vapaaehtoisesti Istanbuliin, jos rahat saadaan kasaan lentolippua varten.
– Minulla ei ole rahaa, mutta jos joku maksaa lentolipun, voin lähteä matkaan, Toiviainen kirjoittaa.
Ryhmässä moni ilmoittautuu vapaaehtoisesti maksamaan Toiviaisen lennot. Myös Toiviaisen tilinumeroa kysellään.
Rahan kerjääminen matkalippuihin tällä tavalla on kuitenkin kyseenalaista, koska vastikkeeton rahankeräys yleisöltä edellyttää aina poliisin myöntämää lupaa.
Yleensä lupa voidaan myöntää vain yleishyödylliselle yhteisölle, kirkolle tai korkeakoululle. Yksityishenkilö ei saa kerätä rahaa matkustamista varten.
”Mistä saisin 300 000 euroa?”
Toiviainen on aiemminkin vedonnut yleisöön rahapulassaan. Sunnuntaina Toiviainen ilmoitti tarvitsevansa suuren summan rahaa, joka olisi hänen mukaansa tarkoitus käyttää hänen ystäviensä opiskeluun.
– Haluaisin auttaa ystäviäni, ja kaiken muun voin antaa, mutta rahaa en, koska se on loppu. Haluaisin maksaa heidän opintonsa Suomessa, ettei heitä lähetetä kotimaahan tapettavaksi.
– Mistä saisi nopeasti 300.000 €? Olen kaikkeen muuhun valmis paitsi prostituutioon, Toiviainen kirjoittaa.
Heittäytyi poliisiauton eteen
Toiviaisen rahan kerääminen ei tälläkään kertaa vaikuta täysin asianmukaiselta. Lisäksi yksityishenkilön tulee huomioida veroseuraamukset vastaanottaessaan yli 5 000 euron lahjoituksia.
Huhtikuussa Toiviainen pyrki aktiivisesti vastustamaan poliisiviranomaisten työtä Metsälän vastaanottokeskuksessa turvapaikanhakijoiden palautuksiin liittyvässä mielenosoituksessa.
Tuolloin Toiviainen muun muassa käveli useita kertoja poliisiauton eteen tien tukkeeksi väittäen, kuinka poliisi muka tarkoituksellisesti yrittäisi ajaa hänen päälleen.
Pitäisi käyttäytyä virkamiesaseman mukaisesti
Toiviainen on kirkollisessa virassa toimiva henkilö. Lain mukaan Toiviaisen olisi siten käyttäydyttävä virka-asemansa edellyttämällä tavalla.
Kirkon viranhaltijan niin sanottu lojaliteettivelvollisuus myös pitää sisällään vaatimuksen suorittaa virkasuhteeseen kuuluvat tehtävät asianmukaisesti ja viivytyksettä, samalla noudattaen asianomaisia säännöksiä ja määräyksiä.
Toiviaisen esimies Kosonen ei suoraan vastaa kysymykseen, onko Toiviainen menetellyt asemansa mukaisella tavalla.
– Tähän kokonaisuuteen liittyy monta asiaa. En kuitenkaan lähde arvioimaan yksittäisen kirkon työntekijän toimia enkä työyhteisön sisällä käytyjä keskusteluja.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vastaanottokeskuksen edustalla riehuneen ja poliisia häirinneen papin esimies: ”Viranomaisen vastustaminen ei ole hyväksyttävää – käymme tämän asian läpi”

Kohupappi Marjaana Toiviaiselta hämmentäviä ohjeita lentomatkustuksen sabotoimiseksi: ”Toimi näin..”

Kansanedustaja Rami Lehto moittii palautuslentojen häiriköintiin yllyttäviä: ”Matkustajien tulee noudattaa miehistön käskyjä”

Väkivaltaa, sylkemistä ja huutamista – pakkopalautuksia vastustetaan entistä rajummin keinoin

Raatikainen: Ulkomaalaispoliisien saattomatkojen työaikakorvaukset päivitettävä oikeudenmukaiselle tasolle

Järjestöjohtajilla muhkeat tulot: SPR:n pääsihteeri tienaa liki 9 000 euroa kuukaudessa

Immonen: Kaduillamme vaeltaa tuhansia ihmisiä vailla oikeutta oleskella maassa – ”Valtava turvallisuusuhka Suomen kansalle”

Touko Aallon yllytys lakien rikkomisesta alkaa kantaa hedelmää – palautusta vastustanut vihreiden lainsäädäntösihteeri riehui lentokoneessa

Pappi auttoi pakolaisia ryhtymällä huumekauppiaaksi
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.
Uusimmat

Perussuomalaiset: Keskusta ei luota suomalaisiin työntekijöihin

Koskela: Ilman velkajarrua hyvinvointivaltiolta putoaa pohja

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää