

Kolme uutta perussuomalaista eurovaaliehdokasta
Perussuomalaisten puoluehallitus nimesi perjantain kokouksessaan kolme uutta eurovaaliehdokasta. Nimetyt ehdokkaat ovat Juho Eerola, Maria Lohela ja Marko Kulpakko.
Perussuomalaisten varapuheenjohtajana vuodesta 2011 toiminut Juho Eerola on 38-vuotias kansanedustaja Kymistä. Hän on koulutukseltaan lähihoitaja. Eerola on työskennellyt 12 vuotta Kotkan maahanmuuttajapalveluissa ja ravintolayrittäjänä. Eerola on EU-asioita eduskunnassa käsittelevän Suuren valiokunnan jäsen, Pohjoismaiden neuvostossa toimivan Vapaa Pohjola -puolueryhmän puheenjohtaja ja Euroopan neuvoston kunta- ja alueparlamentin jäsen. Lue lisää >
Maria Lohela on 35-vuotias turkulainen kansanedustaja, jonka juuret ovat Pohjois-Pohjanmaalla. Hän muutti Turkuun opiskelemaan englantia Turun yliopistossa. Lohela on työskennellyt käännösalalla yksityisellä sektorilla ennen vuoden 2011 eduskuntavaaleja. Lohela toimii eduskunnassa ulkoasiainvaliokunnan jäsenenä, valtionvarainvaliokunnan varajäsenenä ja IPU-johtokunnan puheenjohtajana. Lue lisää >
Marko Kulpakko on 42-vuotias, Kaustisella asuva pääluottamusmies, joka tuntee teollisuustyön arjen. Hän on toiminut CNC-koneistajana, ja osallistuu nykyisessä työpaikassaan Euroopan suurimpien muovikalvojen valmistukseen. Kulpakkoon luotetaan ammattiliitossa – hän on toiminut toiseksi suurimman teollisuusliiton TEAM:n hallinnosa vuodesta 2008. Oli paikkakuntansa kuntavaalien 2012 ääniharava, ja sai Kaustisen valtuuston varapuheenjohtajan pestin. Lue lisää >
Puoluehallitus nimesi ehdokkaita nyt kolmannen kerran. Ensimmäisellä kerralla nimettiin eurovaaliehdokkaiksi: Jussi Halla-aho, Anne Louhelainen, Pirkko Mattila, Pirkko Ruohonen-Lerner, Sampo Terho ja Juha Väätäinen, toisella kerralla Erkki Havansi, Laura Huhtasaari, Ilkka Matinpalo, Piritta Poikonen ja Mauno Vanhala.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää