

LEHTIKUVA
Konservatiivijuontaja: Demokraatit tulevat hylkäämään Bidenin ja Harrisin – syrjään heittäminen ollut suunnitelmissa alusta asti
Presidentti Bidenin suosio on tasaisessa laskussa. Kaksi kolmasosaa äänestäjistä ei halua hänen asettuvan enää ehdolle kakkoskaudelle. Peräti 88 prosenttia amerikkalaisia on sitä mieltä, että maa on menossa aivan väärään suuntaan. Konservatiivijuontaja ennustelee, että demokraatit tulevat heittämään Bidenin ja hänen varapresidenttinsä ”bussin alle”.
Äskettäin tehdyn kyselytutkimuksen mukaan 71 prosenttia amerikkalaisista on sitä mieltä, että Joe Bidenin ei pitäisi enää asettua uudelleen presidenttiehdokkaaksi. Vain 29 prosenttia haluaisi nähdä Bidenin ehdolla kakkoskaudelle.
Konservatiivisen Fox News -kanavan juontaja Tomi Lahren ennustelee, että demokraattipuolue tulee heittämään Bidenin ja myös varapresidentti Kamala Harrisin niin sanotusti ”bussin alle” marraskuussa käytävien puolivälivaalien jälkeen. Vaalien ei odoteta menevän demokraattien kannalta hyvin.
– He aikovat hylätä Joe Bidenin, Lahren sanoo. He aikovat käyttää Bidenia syntipukkina peitelläkseen oman politiikkansa epäonnistumisen.
”Varjopresidentti ja sätkynukke”
Tomi Lahren pitää Bidenia ”varjopresidenttinä ja sätkynukkena”, jonka syrjään heittäminen on ollut demokraattien suunnitelma alusta asti. Demokraattipuolueen tavoitteena on saada amerikkalaiset äänestäjät uskomaan, että vika on ollut vain Joe Bidenissa ja Kamala Harrisissa henkilökohtaisesti, ei demokraattien politiikassa, jota he ovat ajaneet.
Lahrenin mukaan nyt on enää kyse siitä, kenet demokraatit valitsevat seuraavaksi presidenttiehdokkaakseen. Hänen mukaansa se ei tule olemaan Joe Biden, Kamala Harris, Nancy Pelosi tai Hillary Clinton. Lahren uumoilee, että demokraattien seuraava valinta tulee olemaan Kalifornian nykyinen kuvernööri Gavin Newsom.
Kansan tuomio tulee välivaaleissa
Marraskuussa pidettävät vaalit osuvat Bidenin presidenttikauden puoliväliin. Välivaaleissa valitaan kaikki kongressin alahuoneen edustajat ja kolmasosa ylähuoneen eli senaatin jäsenistä. Samassa yhteydessä valitaan kymmeniä kuvernöörejä ja muita korkeita virkamiehiä.
Republikaanien ennustetaan menestyvän välivaaleissa hyvin. Jos republikaanit saavat enemmistön kongressissa, presidentti Bidenin on hyvin vaikea saada lakiesityksiään läpi.
Murskaavat gallup-luvut
Bidenin kannatus jatkaa tasaista alamäkeään. Tällä hetkellä vain joka kolmas (36%) amerikkalainen hyväksyy Bidenin toimet presidenttinä. Selvästi yli puolet (56%) ei hyväksy. Vielä vuosi sitten Biden sai niukasti enemmän positiivisia kuin negatiivisia arvioita.
Kesäkuun lopussa pidetyn kyselytutkimuksen mukaan peräti 88 prosenttia amerikkalaisista on sitä mieltä, että maa on menossa väärään suuntaan. Vain joka kymmenes on sitä mieltä, että oikealla tiellä ollaan.
Talous huolettaa paljon enemmän kuin aborttioikeus
Amerikkalaisten suurimmat huolenaiheet ovat inflaatio (33%) ja polttoaineiden hinnannousu (15%) ja muut talouteen liittyvät asiat. Korkeimman oikeuden äskettäinen aborttilainsäädäntöön liittyvä päätös – joka herätti paljon keskustelua Suomessa asti – ei ole kovinkaan monen amerikkalaisen mielestä vakava huolenaihe.
Aborttilainsäädännön siirtäminen yksittäisten osavaltioiden päätettäväksi herätti huolta vain viidessä prosentissa vastanneista. Suurin osa heistä on demokraattien äänestäjiä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Gavin Newsom Tomi Lahren Nancy Pelosi välivaalit Joe Biden Kamala Harris Hillary Clinton Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valkoisen talon ex-lääkäri: ”Bidenin kognitiiviset kyvyt heikentyneet – uhka kansalliselle turvallisuudelle”

Bidenille haistattelusta on tullut jenkkifutiskatsomojen uusi villitys

Inflaatio kurittaa amerikkalaisia, bensan hinta ennätyskorkealla – Biden kehottaa kansaa sähköauto-ostoksille

Yhdysvaltain ja Meksikon rajalla kaaos – laittomien rajanylitysten lisäksi Yhdysvaltoihin tulvii fentanyyliä

Bidenin kannatus laskee – USA on ”jakautunut, hukassa ja menossa alamäkeen”

USA myi öljyä varmuusvarastoistaan Kiinaan – ostajalla yhteyksiä presidentin poikaan

Biden demonisoi Trumpin kannattajia ”ääriaineksiksi” ja ”vihanlietsojiksi” – vaati samaan hengenvetoon kansallista yhtenäisyyttä

Talous ratkaissee Yhdysvaltain välivaalit republikaanien eduksi

Joe Bidenin suosio romahtanut – Junnila: Yhdysvaltain vaaleissa viisi osavaltiota ratkaisee senaatin kohtalon
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.
Uusimmat

KSML: Pitkäaikainen poliitikko Pekka Kataja on menehtynyt

Jopas nyt! WEF hylkäämässä massasiirtolaisuuden ihanteet

Nieminen Ylen aamussa: Toimeentulotuki ei voi olla elämäntapa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










