

Joe Bidenin suosio romahtanut – Junnila: Yhdysvaltain vaaleissa viisi osavaltiota ratkaisee senaatin kohtalon
Yhdysvaltain kongressin välivaaleissa edustajainhuoneen tilanne näyttää kyselytutkimusten perusteella jo ratkenneen. Huomio kiinnittyykin nyt kongressin ylähuoneeseen senaattiin. Vaaleja Yhdysvalloissa tarkkaileva Etyjin Suomen valtuuskunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) katsoo, että vaalit ratkeavat viidessä osavaltiossa.
– Georgia ja Pennsylvania ovat saaneet paljon huomiota, mutta demokraattien hallitsemissa Arizonassa, Nevadassa ja New Hampshiressa tilanne näyttää nyt äärimmäisen tiukalta. Kyllä ratkaisu tulee näissä osavaltioissa, perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kertoo.
New Hampshiren tulos voi ennakoida vaalitulosta
New Hampshiressa vaaleja tarkkailevan Junnilan mukaan on mahdollista, että Georgiassa kumpikaan ehdokkaista ei saa yli 50 prosenttia äänistä, joten ne menisivät uusintavaaliin joulukuun 6. päivänä.
– Vaalitulosta voi ennakoida New Hampshiren tulos, joka todennäköisesti valmistuu muita osavaltioita aikaisemmin. Jos republikaanien Don Bolduc voittaa istuvan senaattorin Maggie Hassanin, on todennäköistä, että senaatti ei tällä kertaa jää tasatilanteeseen, jolloin varapresidentin ääni ratkaisee, Junnila katsoo.
Bidenin suosio paikoin alle 30 prosenttia
Molemmat puolueet ja puolueiden taustajärjestöt ovat viime viikkojen aikana pumpanneet rahaa Arizonaan ja Nevadaan yliotteen saamiseksi.
– Sielläkin lompakko näyttää kiinnostavan kaikkein eniten. Talous ja elinkustannusten nousu puhuttavat ihmisiä. Jos äänestyskäyttäytyminen menee sen mukaisesti, republikaanit saavat kongressin hallintaansa. Tällä hetkellä molemmat huoneet ovat demokraattien hallinnassa, Junnila päättää.
Demokraattipresidentti Joe Bidenin suosio on romahtanut paikoin jopa alle 30 prosentin.
Katso myös: Kansanedustaja Vilhelm Junnila, UPI:n Maria Linden ja dosentti Markku Ruotsila analysoivat välivaalien asetelmia. Seminaari kuvattu 27.10.2022 Eduskunnan kansalaisinfossa:
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Nevada Pennsylvania New Hampshire Maggie Hassan Don Bolduc edustajainhuone Arizona Georgia välivaalit demokraatit Joe Biden Republikaanit Yhdysvaltain kongressivaalit Etyj Vilhelm Junnila Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


LIVE torstaina klo 12: Mikä ratkaisee Yhdysvaltain kongressin välivaalit? Kysymykseen vastaavat kansanedustaja Vilhelm Junnila, UPI:n Maria Linden ja dosentti Markku Ruotsila

Talous ratkaissee Yhdysvaltain välivaalit republikaanien eduksi

Konservatiivijuontaja: Demokraatit tulevat hylkäämään Bidenin ja Harrisin – syrjään heittäminen ollut suunnitelmissa alusta asti

Biden demonisoi Trumpin kannattajia ”ääriaineksiksi” ja ”vihanlietsojiksi” – vaati samaan hengenvetoon kansallista yhtenäisyyttä

Kansanedustaja seuraa Yhdysvaltain vaaleja paikan päältä – ”Tässä osavaltiossa äänestyspaikalle voi tulla aseen kanssa”

Amerikan välivaalit: Edustajainhuone menossa republikaaneille, senaatin enemmistöstä tiukka taisto
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.
















