

LEHTIKUVA
Koponen kritisoi Finnairia: Valtionyhtiö shoppailee työehtosopimuksilla koronakriisissä
Ennen koronavirusta Finnairin lennoilla matkusti tavallisena päivänä yli 40 000 ihmistä. Koska tällä hetkellä matkustajia on päivittäin alle tuhat, yhtiö aikoo vähentää kotimaan reittejä koko kesäkaudelle. Valtio on valmis takaamaan Finnairille 600 miljoonan euron työeläkelainan. Lisäksi hallitus hakee nyt eduskunnalta 700 miljoonan euron suuruista valtuutta osallistua Finnairin suunnittelemaan osakeantiin ja mahdollisiin muihin pääomitusjärjestelyihin. Suurin osa peruutetuista reiteistä on Norran, Finnairin vähemmistöosakeyhtiön operoimia. Norran pääomistaja on tanskalainen lentoyhtiö DAT, jonne osa Suomen valtion tukieuroista väistämättä menee.
Kansanedustaja Ari Koponen ottaa vahvasti kantaa sen puolesta, että Finnairin on lennettävä lennot, jotta valtion lupailemat apueurot olisivat oikeutettuja.
– Finnair on vastuussa reittien ylläpitämisestä, vaikka tanskalaisyhtiö käytännössä operoi ne ja korjaa niistä potin, kommentoi Koponen.
Suomalaisen työn halpuuttamista kriisin varjolla
Aiemmin helmikuussa julkaistua 40-50 miljoonan euron sopeuttamistavoitetta laajennetaan. Sopeuttamistoimien jatkona tarkastellaan koko henkilöstön työehdot, -edut ja palkkarakenteet, joilla yhtiö tavoittelee pysyviä rakenteellisia säästöjä. Tässä yhteydessä Finnair on ilmoittanut henkilöstölleen tavoittelevansa mm. monivuotista sopimusta ilman yleisiä palkankorotuksia ja kokemusvuosilisien leikkaamista, ulkopuolisen työvoiman käytön lisäämistä ja sen käyttöä rajoittavien ehtojen poistamista nykyisistä työehtosopimuksista, omaoikeuden, lomarahojen ja eläkkeiden pysyviä leikkauksia sekä osa-aikatyön ja kausityövoiman käytön lisäämistä.
– Suomalainen lomautuskäytäntö mahdollistaa kriisitilanteessa yritysten palkkakulujen nopean sopeutumisen. Koposen mukaan henkilökunta kantaa lomautusten kautta erittäin raskaan hinnan sopeuttamisesta, joten työehtojen ja -etujen laajamittainen säästöohjelma on koronatilanteen hyväksikäyttöä. Normaalisti vaikeasti työehtosopimusneuvotteluissa neuvoteltava asia yritetään nyt yhtiön toimesta kuitata koronan varjolla “pakkona”.
– Polkemalla ehtoja vaarannetaan yhtiön elinvoimaisuus. Ammattitaitoisesta ja pitkästä työkokemuksesta riippuvainen turvallisuutta korostava lentoyhtiö tarvitsee sitoutuneen henkilökunnan, Koponen kritisoi.
Veronmaksajien rahat valuvat ulkomaille
Finnairin työpaikkoja on pakolla ulkoistettu merkittävä määrä. Finnair toteuttaa osa-omistusjärjestelyn kautta työehtosopimusshoppailua esimerkiksi Norran kautta.
– Tämän seurauksena suomalaisen lentoliikenteen tuottoja siirtyy jatkuvasti ulkomaille, Koponen selventää.
Osa tekniikan ja matkustajapalvelun työpaikoista on siirretty Aasian maihin ulkoimaisten vuokratyövoimayhtiöiden kautta. Koposen mielestä on kestämätöntä, että veronmaksajien tukea saava yhtiö pyrkii repimään auki sovittuja työehtoja koronakriisin varjolla.
Finnair luo raamit toimialalle
Finnairin merkitys kansallisena lentoyhtiönä ja Suomen lentoyhteyksien mahdollistajana on kiistattoman tärkeä. Finnair luo vahvaa kuvaa toimillaan suomalaisena yhtiönä ja yhtiön toimilla on vaikutusta käytännössä koko toimialan periaatteisiin Suomessa.
– On huolestuttava signaali, että samanaikaisesti yhtiön hakiessa valtion tukea suomalaisen lentoyhtiön elinvoimaisuudelle, Finnair tavoittelee laajempia mahdollisuuksia ulkoistaa työtä Suomen ulkopuolelle. Verovarojen suuntaaminen suomalaiseen yhtiöön tulisi luoda ensisijaisesti suomalaisia työpaikkoja Suomessa, huomauttaa Koponen.
– Lentoala on kiistatta suurien haasteiden edessä. Sopeutustoimien tulee kuitenkin olla perusteltuja, eivätkä ne voi perustua työnantajan yksipuolisiin ja tilanteessa houkutteleviin ylilyönteihin. Vastuullisesti toimiva kansallinen lentoyhtiö on Suomen etu niin liiketoiminnan kuin matkailun kannalta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lentoyhteydet Norra henkilökunta valtionyhtiöt Ari Koponen Aasia halpatyövoima valtion tuki Finnair perussuomalaiset talous työehtosopimus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Joensuun lentoliikenne turvattava

Juuso vaatii Kemi-Tornion lentoyhteyksien säilyttämistä

Halla-aho vappupuheessaan: ”Julkisesta rahankäytöstä otettava löysät pois ja kaikki resurssit on tulevina vuosina sijoitettava suomalaisen työn ja yrittämisen puolustamiseen”

Turtiainen: Ei enää yhtään uutta veroa Suomeen – ”Lentoveron tarkoitus on kerätä kansalaisilta lisää rahaa raskaan virkakoneiston elättämiseksi”

Hakkarainen: ”Kerosiini- ja lentoverot hävitkööt taivaan tuuliin”

Wihonen perää toimia vientiteollisuudelle välttämättömien kansainvälisten lentoyhteyksien turvaamiseksi

Tynkkynen: Kajaanin lentokentän tulevaisuus turvattava

Immonen: Finnairin lentojen lopettaminen Kajaaniin on virhe – yhtiöltä odotetaan yhteiskuntavastuuta

Peruspuurtajat: Ay-liikkeen on noustava taistelemaan työehtosopimusten puolesta
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Tilastokeskus: Poliisin tietoon tuli 836 lapsenraiskausta – kasvua 61,7 prosenttia, pahoinpitelyrikoksissa odotettavissa uusi ennätys
Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittavat tammi–syyskuun seksuaalirikosten määräksi yhteensä 8 000 tapausta. Poliisin tietoon tuli 36 500 pahoinpitelyrikosta, mikä on 10,7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Niiden määrä on kasvamassa uuteen kaikkien aikojen ennätykseen.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.

Vantaan väestö vaihtuu eurooppalaisittain harvinaisen kovaa vauhtia – talous velkaantuu
Vantaan ulkomaalaistaustaisten osuus on noussut noin 30 prosenttiin muutamassa vuosikymmenessä. Kaupungin vuoden 2025 tulos oli 79,7 miljoonaa euroa alijäämäinen, ja velka kaksinkertaistuu kolmessa vuodessa. Kantasuomalaiset ovat jo äänestäneet jaloillaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












