

LEHTIKUVA
Antikainen: Joensuun lentoliikenne turvattava
Koronapandemian aiheuttaman lentotauon vuoksi taloudellisesti pahoin ryvettynyt Finnair kaavailee Ylen tietojen mukaan pitävänsä useita kotimaan reittejä tauolla ensi vuoteen saakka tai jopa lakkauttavansa reitit kannattamattomina. Kotimaisen reittiliikenteen kysynnän laskettua rajusti Finnair on lopettanut lennot useilla kotimaisilla reiteillä eikä tule lentämään Joensuuhun, Jyväskylään, Kajaaniin, Kemiin ja Kokkolaan kesällä 2020 lainkaan.
Elinehto elinkeinoelämälle
Finnairin mediasuhteiden johtaja Päivyt Tallqvistin mukaan syynä on vähäinen kysyntä sekä normaalitilanteessakin alhainen täyttöaste. Tällä hetkellä Finnair lentää kotimaassa ainoastaan Maarianhaminaan, Kuopioon, Ouluun ja Rovaniemelle.
– Suomi on pitkien etäisyyksien maa ja lentoliikenne elinehto monien kaupunkien elinkeinoelämälle ja kehitykselle. Tilannetta on tarkasteltava laajemmin kuin yksittäisten reittien kannattavuuden kautta. Pohjois- ja Itä-Suomen kilpailukyvyn ongelmat johtuvat monin paikoin alueiden heikosta saavutettavuudesta eikä lentojen lopettaminen paranna tilannetta lainkaan. Suomen huonokuntoinen rataverkko ei riitä kompensoimaan lentojen lakkautusta, kun erot matka-ajoissa lasketaan useissa tunneissa, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen huomauttaa.
Itä-Suomelle kriittinen yhteys
Etenkin Joensuussa pitkä lentotauko ja Finavian suunnitelmat Joensuun lentokentän kiitotien pinnoitteen uusimisen lykkäämisestä herättävät huolta lentotoiminnan jatkumisesta. Finnair ilmoitti arvioivansa Joensuun lentojen tilannetta uudestaan elokuussa ja lennot alkaisivat aikaisintaan marraskuussa 2020, mikäli kysyntää on riittävästi.
– Lentoliikenteen loppuminen katkaisisi tärkeän reitin Itä-Suomesta maailmalle. Saavutettavuuden heikentyminen ei houkuttele uusia investointeja alueelle, jos ainoat vaihtoehdot ovat myöhästelevä ja rapautuvasta rataverkosta kärsivä VR, harvat ja hitaat kaukoliikenteen bussivuorot sekä oma auto. Omistajaohjauksen tulee puuttua peliin, mikäli Itä-Suomi muutoin uhkaa jäädä ilman kriittistä lentoyhteyttä. Joensuun lentoliikenne on turvattava ja pallo on nyt hallituksella hoitaa asia kuntoon, Antikainen vaatii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koronapandemian aiheuttama elintason romahdus antaa jokaiselle mahdollisuuden kokea elämää sellaisessa niukkuudessa, jota viherradikaali politiikka vaatii länsimaihin

Mari Rantanen Malmin lentokentän asuntokaavoituksesta: ”Mitä järkeä on rakentaa suolle?”

Perussuomalaiset: Kaikki Suomeen palaavat matkailijat koronatestaukseen ja sairastuneet valvottuun karanteeniin

Elomaa: Kaikki Suomeen saapuvat pakolliseen karanteeniin välittömästi

Juuso vaatii Kemi-Tornion lentoyhteyksien säilyttämistä

Koponen kritisoi Finnairia: Valtionyhtiö shoppailee työehtosopimuksilla koronakriisissä

Wihonen perää toimia vientiteollisuudelle välttämättömien kansainvälisten lentoyhteyksien turvaamiseksi

Tynkkynen: Kajaanin lentokentän tulevaisuus turvattava

Immonen: Finnairin lentojen lopettaminen Kajaaniin on virhe – yhtiöltä odotetaan yhteiskuntavastuuta
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













