

ILMASOTAKOULU
Koronavirustilanne aiheuttaa isoja muutoksia Puolustusvoimissa: ”Tämä on ainutlaatuinen tapaus myös meille tässä laajuudessa”
Ilmasotakoulussa Jyväskylän Tikkakoskella oli perjantaina hiljaista, sillä suurin osa varusmiehistä oli harjoittelemassa Lohtajan ampuma-alueella. Ulkopuolisia vieraita Ilmasotakouluun ei enää otettu vastaan sen jälkeen, kun Puolustusvoimat päätti tehostaa toimenpiteitään koronavirustilanteen takia.
– Vain välttämättömät ruoka- ja materiaalitoimitukset hoidetaan, mutta varusmiesten omaisten ja ystävien vierailuja on rajoitettu epidemian leviämisen estämiseksi, kertoo Ilmasotakoulun tiedotussihteeri Antti Siukola.
Puolustusvoimat haluaa hidastaa koronaviruksen leviämistä merkittävillä muutoksilla, jotka astuivat voimaan tänään perjantaina. Poikkeukselliset toimenpiteet ovat voimassa toistaiseksi.
Muutokset koskevat varusmiesten ja naisten vapaaehtoista asepalvelusta suorittavien koulutusta, lomia sekä kertausharjoitusten järjestämistä.
Vaikuttaa koulutustavoitteisiin
Puolustusvoimat kouluttaa vuosittain noin 21 000 varusmiestä. Pääesikunnan koulutusosaston majuri Janne Kananen kertoo, että varusmiesten vapaa-ajan järjestelyitä muutetaan nyt radikaalisti.
Kanasen mukaan varusmiehet ovat viikon vapaalla kerrallaan, jonka jälkeen he ovat kaksi viikkoa palveluksessa.
– Tämä on hyvin konkreettinen muutos, sillä tähän asti viikonloput ovat olleet vapaita. Pyrimme siihen, että liikkuminen varuskuntaan vähenee ja saamme pidettyä osastot erossa toisistaan joukko-osaston sisällä. Näin varusmiehet ovat mahdollisimman vähän tekemisissä keskenään, Kananen selvittää.
Viikonloppuvapaat alkavat perjantain sijaan poikkeuksellisesti lauantaina. Kahden viikon jakson aikana koulutus jatkuu viikonlopun yli.
– Me saamme vietyä koulutuksen kohtalaisen hyvin eteenpäin, mutta kyllä se vaikuttaa koulutustavoitteisiin. Ne varmaan mataloituu tämän saapumiserän osalta, Kananen arvioi.
Valmius ylläpidetään
Asevelvollisten koulutuksen muutoksilla ylläpidetään Puolustusvoimien valmiutta sekä varmistetaan sen kyky täyttää lakisääteiset tehtävät ja toteuttaa normaaliolojen kriittiset tehtävät.
– Tämän takia on lähdetty sopeuttamaan koulutusta ja hidastamaan koronaviruksen leviämistä varuskunnissa sekä minimoimaan sen vaikutuksia, Kananen perustelee.
Eri ryhmiin kuuluvien varusmiesten keskinäiset kontaktit pyritään minimoimaan varuskunnissa erilaisilla tila- ja liikkumisjärjestelyillä.
– Vapaajaksolla sairastuva varusmies jatkaa sairastamista kotonaan. Varuskunnassa mahdollisesti sairastuva hoidetaan meidän terveydenhuollossa ja altistuneet eristetään muusta joukosta, Kananen kertoo.
Myös ulkopuolisten vierailuja varuskunnissa rajoitetaan.
Kertausharjoitukset perutaan
Puolustusvoimat ilmoitti perjantaina, että kertausharjoitukset perutaan.
Tämän vuoden suunnitelmissa oli, että velvoittaviin kertausharjoituksiin osallistuisi noin 20 000 ja vapaaehtoisiin harjoituksiin yli 10 000 reserviläistä. Lisäksi Maanpuolustuskoulutusyhdistyksen kautta oli tarkoitus kouluttaa noin 15 000 reserviläistä.
– Vielä ei ole selvää kuinka paljon kertausharjoituksia tullaan perumaan. Tilanne elää sen mukaan miten kauan koronavirus leviää Suomessa, Kananen toteaa.
Kanasen mukaan kertausharjoituksiin kutsutuille ilmoitetaan asiasta virallisesti.
– Aluetoimistot huolehtivat siitä, että tieto harjoitusten peruuntumisesta menee reserviläisille, Kananen sanoo.
Pääesikunta käskee erikseen keskeytetyn koulutuksen uudelleen käynnistämisestä.
Matkustusrajoituksia ja etätöitä
Puolustusvoimien palkkalistoilla on yhteensä reilut 8 000 sotilasta ja noin 4 000 siviiliä.
Koulutustoimenpiteiden lisäksi Puolustusvoimat on varmistanut johtamisjärjestelynsä sekä rajoittanut virkamatkustamista ja lisännyt etätöiden tekemistä.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen määrittämiltä epidemia-alueilta helmikuun puolivälin jälkeen saapuneita Puolustusvoimien työntekijöitä on ohjeistettu pysymään poissa työpaikalta 14 vuorokautta Suomeen palaamiseen jälkeen.
Puolustusvoimissa on määräaikainen kättelykielto ja kokouksissa käytetään pääosin etäyhteyksiä.
– Tämä on ainutlaatuinen tapaus myös meille tässä laajuudessa. Olen ollut 25 vuotta virassa ja vastaavaa ei ole kohdalleni sattunut, Kananen toteaa.
Puolustusvoimat vahvisti tänään, että sen kantahenkilökuntaan kuuluvalla henkilöllä on todettu koronatartunta.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vaativat valmiuslain käyttöönottoa: Koulut ja päiväkodit välittömästi kiinni

Perussuomalaiset kysyivät hallitukselta päiväkotien ja koulujen sulkemisesta – Marin ei suosittele valmiuslain käyttöönottoa

Lääkäri: Tarvitsemme järeitä karanteenitoimia nyt tai terveydenhuoltojärjestelmä uhkaa ajautua Italian kaltaiseen kaaokseen

Korona-viruksen leviämismallinnus todistaa – ratkaisevat hetket ovat juuri nyt käsillä

Perussuomalaiset peruuttavat yleisötilaisuutensa maaliskuussa

Perussuomalaiset: Hallitus viivytteli koronaviruksesta tiedottamisen kanssa – ”Eikö ymmärretty tilanteen vakavuutta?”

WHO kehottaa kaikkia maita järeisiin toimiin koronan pysäyttämiseksi: ”Ne, jotka katsovat sivusta tekevät kohtalokkaan virheen”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää