

ILMASOTAKOULU
Koronavirustilanne aiheuttaa isoja muutoksia Puolustusvoimissa: ”Tämä on ainutlaatuinen tapaus myös meille tässä laajuudessa”
Ilmasotakoulussa Jyväskylän Tikkakoskella oli perjantaina hiljaista, sillä suurin osa varusmiehistä oli harjoittelemassa Lohtajan ampuma-alueella. Ulkopuolisia vieraita Ilmasotakouluun ei enää otettu vastaan sen jälkeen, kun Puolustusvoimat päätti tehostaa toimenpiteitään koronavirustilanteen takia.
– Vain välttämättömät ruoka- ja materiaalitoimitukset hoidetaan, mutta varusmiesten omaisten ja ystävien vierailuja on rajoitettu epidemian leviämisen estämiseksi, kertoo Ilmasotakoulun tiedotussihteeri Antti Siukola.
Puolustusvoimat haluaa hidastaa koronaviruksen leviämistä merkittävillä muutoksilla, jotka astuivat voimaan tänään perjantaina. Poikkeukselliset toimenpiteet ovat voimassa toistaiseksi.
Muutokset koskevat varusmiesten ja naisten vapaaehtoista asepalvelusta suorittavien koulutusta, lomia sekä kertausharjoitusten järjestämistä.
Vaikuttaa koulutustavoitteisiin
Puolustusvoimat kouluttaa vuosittain noin 21 000 varusmiestä. Pääesikunnan koulutusosaston majuri Janne Kananen kertoo, että varusmiesten vapaa-ajan järjestelyitä muutetaan nyt radikaalisti.
Kanasen mukaan varusmiehet ovat viikon vapaalla kerrallaan, jonka jälkeen he ovat kaksi viikkoa palveluksessa.
– Tämä on hyvin konkreettinen muutos, sillä tähän asti viikonloput ovat olleet vapaita. Pyrimme siihen, että liikkuminen varuskuntaan vähenee ja saamme pidettyä osastot erossa toisistaan joukko-osaston sisällä. Näin varusmiehet ovat mahdollisimman vähän tekemisissä keskenään, Kananen selvittää.
Viikonloppuvapaat alkavat perjantain sijaan poikkeuksellisesti lauantaina. Kahden viikon jakson aikana koulutus jatkuu viikonlopun yli.
– Me saamme vietyä koulutuksen kohtalaisen hyvin eteenpäin, mutta kyllä se vaikuttaa koulutustavoitteisiin. Ne varmaan mataloituu tämän saapumiserän osalta, Kananen arvioi.
Valmius ylläpidetään
Asevelvollisten koulutuksen muutoksilla ylläpidetään Puolustusvoimien valmiutta sekä varmistetaan sen kyky täyttää lakisääteiset tehtävät ja toteuttaa normaaliolojen kriittiset tehtävät.
– Tämän takia on lähdetty sopeuttamaan koulutusta ja hidastamaan koronaviruksen leviämistä varuskunnissa sekä minimoimaan sen vaikutuksia, Kananen perustelee.
Eri ryhmiin kuuluvien varusmiesten keskinäiset kontaktit pyritään minimoimaan varuskunnissa erilaisilla tila- ja liikkumisjärjestelyillä.
– Vapaajaksolla sairastuva varusmies jatkaa sairastamista kotonaan. Varuskunnassa mahdollisesti sairastuva hoidetaan meidän terveydenhuollossa ja altistuneet eristetään muusta joukosta, Kananen kertoo.
Myös ulkopuolisten vierailuja varuskunnissa rajoitetaan.
Kertausharjoitukset perutaan
Puolustusvoimat ilmoitti perjantaina, että kertausharjoitukset perutaan.
Tämän vuoden suunnitelmissa oli, että velvoittaviin kertausharjoituksiin osallistuisi noin 20 000 ja vapaaehtoisiin harjoituksiin yli 10 000 reserviläistä. Lisäksi Maanpuolustuskoulutusyhdistyksen kautta oli tarkoitus kouluttaa noin 15 000 reserviläistä.
– Vielä ei ole selvää kuinka paljon kertausharjoituksia tullaan perumaan. Tilanne elää sen mukaan miten kauan koronavirus leviää Suomessa, Kananen toteaa.
Kanasen mukaan kertausharjoituksiin kutsutuille ilmoitetaan asiasta virallisesti.
– Aluetoimistot huolehtivat siitä, että tieto harjoitusten peruuntumisesta menee reserviläisille, Kananen sanoo.
Pääesikunta käskee erikseen keskeytetyn koulutuksen uudelleen käynnistämisestä.
Matkustusrajoituksia ja etätöitä
Puolustusvoimien palkkalistoilla on yhteensä reilut 8 000 sotilasta ja noin 4 000 siviiliä.
Koulutustoimenpiteiden lisäksi Puolustusvoimat on varmistanut johtamisjärjestelynsä sekä rajoittanut virkamatkustamista ja lisännyt etätöiden tekemistä.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen määrittämiltä epidemia-alueilta helmikuun puolivälin jälkeen saapuneita Puolustusvoimien työntekijöitä on ohjeistettu pysymään poissa työpaikalta 14 vuorokautta Suomeen palaamiseen jälkeen.
Puolustusvoimissa on määräaikainen kättelykielto ja kokouksissa käytetään pääosin etäyhteyksiä.
– Tämä on ainutlaatuinen tapaus myös meille tässä laajuudessa. Olen ollut 25 vuotta virassa ja vastaavaa ei ole kohdalleni sattunut, Kananen toteaa.
Puolustusvoimat vahvisti tänään, että sen kantahenkilökuntaan kuuluvalla henkilöllä on todettu koronatartunta.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vaativat valmiuslain käyttöönottoa: Koulut ja päiväkodit välittömästi kiinni

Perussuomalaiset kysyivät hallitukselta päiväkotien ja koulujen sulkemisesta – Marin ei suosittele valmiuslain käyttöönottoa

Lääkäri: Tarvitsemme järeitä karanteenitoimia nyt tai terveydenhuoltojärjestelmä uhkaa ajautua Italian kaltaiseen kaaokseen

Korona-viruksen leviämismallinnus todistaa – ratkaisevat hetket ovat juuri nyt käsillä

Perussuomalaiset peruuttavat yleisötilaisuutensa maaliskuussa

Perussuomalaiset: Hallitus viivytteli koronaviruksesta tiedottamisen kanssa – ”Eikö ymmärretty tilanteen vakavuutta?”

WHO kehottaa kaikkia maita järeisiin toimiin koronan pysäyttämiseksi: ”Ne, jotka katsovat sivusta tekevät kohtalokkaan virheen”
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.

Kolumni: Utopiasosialismista
Jos SDP voittaa vaalit ja sosialistivetoinen hallitus on vallassa, julkinen talous ajautuu kriisiin 2030-luvulla. Luottoluokitukset tippuvat. Riskpreemiot velalle nousevat. Luotto loppuu, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren.















