

LEHTIKUVA
Koulujen kulmilla satoja ampumisia Ruotsissa: ”Nuoret tuntevat paikat”
700 ammuskelua ruotsalaisten peruskoulujen kulmilla kolmen viime vuoden aikana, kertoo SVT:n tuore selvitys. Vaikka suuri osa ampumisista on tapahtunut kouluajan ulkopuolella, lapset ja heidän vanhempansa ovat syystä huolissaan.
Kun ammutaan enemmän, niin ymmärrettävästi ammuskeluja on lukuisammin myös koulujen lähistöllä. Nuoret tuntevat paikat, tietävät minne aseen voi piilottaa ja miten pääsee pikimmiten pois paikalta. Ne ovat heidän kotikulmiaan, toteaa poliisihallituksen kriminologi Sven Granath.
Ongelmalähiöissä paukkuu
SVT:n selvitys osoittaa, että 16 prosenttia Ruotsin peruskoululaisista eli 196 000 lasta käy koulua, jonka lähistöllä on ammuskeltu viimeisen kolmen vuoden aikana.
Suurkaupungeissa kuten Tukholmassa ja Malmössä osuus onkin sitten jo 50 prosenttia. Tilanne on vaikein ongelmalähiöissä.
Oppimistulokset laskevat
Suurin osa ampumisista tapahtuu toki kouluajan ulkopuolella. Siitä huolimatta väkivallalla on vaikutuksensa lapsiin.
– Ammuskelu on ylipäänsä ongelmallista ja tietysti se, että rikospaikat ovat nähtävillä niin lähellä. Seurauksena on todella merkittävä tunne turvattomuudesta. Tämä voi saada aikaan myös mietteitä epäoikeudenmukaisuudesta, koska jotkut näkevät ampumisia arjessaan enemmän kuin toiset.
Yhdysvalloissa ja Meksikossa tehdyt tutkimukset osoittavat, että jengiväkivalta vaikuttaa lasten tulevaisuudennäkymiin. Oppimistulokset käyvät kehnommiksi ja keskittyminen koulutyöhön on entistä vaikeampaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tulevaisuudennäkymät rikospaikka kouluympäristö Sven Granath kotikulmat suurkaupunki epäoikeudenmukaisuus poliisin lista ongelmalähiöistä Meksiko tuliaseet ongelmalähiö ampumiset USA rikollisjengit Ammuskelu Malmö oppimistulokset Peruskoulu jengiväkivalta Jengirikollisuus Tukholma Turvattomuus Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Slunga-Poutsalo: Kouluväkivallan kitkemiseen löydyttävä keinoja nopeasti

Monikulttuurinen yhteiskunta on haavoittuvainen – avoimuutta ja suvaitsevaisuutta voidaan käyttää härskisti hyväksi

Poliisipäällikkö Ruotsin uusimmista jengimurhista: ”Ne ovat puhtaita teloituksia”

PS vaatii tuntuvia kiristyksiä kriminaalipolitiikkaan: Paljousalennukset pois, seksuaali- ja väkivaltarikosten rangaistukset ylös, vaaralliset vangit pysykööt vankilassa, maahanmuuttajarikolliset ulos

Ruotsissa ammuttu hengiltä jo enemmän ihmisiä kuin koko viime vuonna – nyt luodeista voi saada osumaa leikkipuistossakin

Eskilstunan eskareissa opetetaan suojautumaan luodeilta – kesään mennessä puolet oppilaista koulutettu kätkeytymään lukkojen taakse
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.













