

LEHTIKUVA
Koulujen kulmilla satoja ampumisia Ruotsissa: ”Nuoret tuntevat paikat”
700 ammuskelua ruotsalaisten peruskoulujen kulmilla kolmen viime vuoden aikana, kertoo SVT:n tuore selvitys. Vaikka suuri osa ampumisista on tapahtunut kouluajan ulkopuolella, lapset ja heidän vanhempansa ovat syystä huolissaan.
Kun ammutaan enemmän, niin ymmärrettävästi ammuskeluja on lukuisammin myös koulujen lähistöllä. Nuoret tuntevat paikat, tietävät minne aseen voi piilottaa ja miten pääsee pikimmiten pois paikalta. Ne ovat heidän kotikulmiaan, toteaa poliisihallituksen kriminologi Sven Granath.
Ongelmalähiöissä paukkuu
SVT:n selvitys osoittaa, että 16 prosenttia Ruotsin peruskoululaisista eli 196 000 lasta käy koulua, jonka lähistöllä on ammuskeltu viimeisen kolmen vuoden aikana.
Suurkaupungeissa kuten Tukholmassa ja Malmössä osuus onkin sitten jo 50 prosenttia. Tilanne on vaikein ongelmalähiöissä.
Oppimistulokset laskevat
Suurin osa ampumisista tapahtuu toki kouluajan ulkopuolella. Siitä huolimatta väkivallalla on vaikutuksensa lapsiin.
– Ammuskelu on ylipäänsä ongelmallista ja tietysti se, että rikospaikat ovat nähtävillä niin lähellä. Seurauksena on todella merkittävä tunne turvattomuudesta. Tämä voi saada aikaan myös mietteitä epäoikeudenmukaisuudesta, koska jotkut näkevät ampumisia arjessaan enemmän kuin toiset.
Yhdysvalloissa ja Meksikossa tehdyt tutkimukset osoittavat, että jengiväkivalta vaikuttaa lasten tulevaisuudennäkymiin. Oppimistulokset käyvät kehnommiksi ja keskittyminen koulutyöhön on entistä vaikeampaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tulevaisuudennäkymät rikospaikka kouluympäristö Sven Granath kotikulmat suurkaupunki epäoikeudenmukaisuus poliisin lista ongelmalähiöistä Meksiko tuliaseet ongelmalähiö ampumiset USA rikollisjengit Ammuskelu Malmö oppimistulokset Peruskoulu jengiväkivalta Jengirikollisuus Tukholma Turvattomuus Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Slunga-Poutsalo: Kouluväkivallan kitkemiseen löydyttävä keinoja nopeasti

Monikulttuurinen yhteiskunta on haavoittuvainen – avoimuutta ja suvaitsevaisuutta voidaan käyttää härskisti hyväksi

Poliisipäällikkö Ruotsin uusimmista jengimurhista: ”Ne ovat puhtaita teloituksia”

PS vaatii tuntuvia kiristyksiä kriminaalipolitiikkaan: Paljousalennukset pois, seksuaali- ja väkivaltarikosten rangaistukset ylös, vaaralliset vangit pysykööt vankilassa, maahanmuuttajarikolliset ulos

Ruotsissa ammuttu hengiltä jo enemmän ihmisiä kuin koko viime vuonna – nyt luodeista voi saada osumaa leikkipuistossakin

Eskilstunan eskareissa opetetaan suojautumaan luodeilta – kesään mennessä puolet oppilaista koulutettu kätkeytymään lukkojen taakse
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.
Uusimmat

Pikkupakettien tullivapaus loppuu EU:ssa

Purra Brysselissä: ”Venäjä saa rahansa vain lopettamalla sodan”

Perussuomalaiset: Suomalaisen duunarin verotus kevenee
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää











