

LEHTIKUVA
Kristillisdemokraatit ehdottavat Ruotsissa: Avustusrahoilla vankiloita ulkomaille
Ruotsin vankilat ovat tupaten täynnä. Osasyynä tähän on se, että kolmannes vangeista on ulkomaalaisia. Kristillisdemokraattien puheenjohtaja ehdottaakin Ruotsin radion mukaan, että valtio rakentaisi kehitysyhteistyövaroilla vankiloita maihin, joista rikolliset tulevat.
Kristillisdemokraattien ehdotuksen mukaan valtio ottaisi varat kehitysyhteistyöbudjetista. Summa olisi neljän vuoden aikana 1,8 miljardia kruunua (174 M€). Rahoilla sekä korjattaisiin että pystytettäisiin uusia vankiloita. Vaikkapa sellaisiin valtioihin, jotka eivät kunnioita ihmisoikeuksia. Näin saataisiin aikaan ongelmamaihin inhimillisempiä rangaistuslaitoksia.
Kristillisdemokraattien puheenjohtaja Ebba Busch sanoo Ruotsin radion haastattelussa, että ulkomaisiin vankiloihin voitaisiin sijoittaa 400-500 vankia. Vankilat olisivat tarkoitettu erityisesti heille, joiden rangaistukseen sisältyy maastakarkoitus.
”Olisi voinut ajatella ensin”
Vanki ei voisi kieltäytyä sijoituksesta vankilaan ulkomaille. Puheenjohtaja Busch näkisi kernaasti, että Ruotsi tekisi vankiloista sopimuksen Somalian ja Afganistanin kaltaisten valtioiden kanssa.
Vankilat takaisivat vangeille kohtuulliset olot ulkomailla, vaikka laitokset eivät ruotsalaisia laatustandardeja täyttäisikään.
– Jos ulkomaalainen henkilö on huolissaan seurauksista, joita koituu kotimaahan palaamisesta, niin sitä olisi ehkä voinut ajatella ennen kuin syyllistyi vakaviin rikoksiin Ruotsissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- avustusrahat maastakarkoitus vankiloita ulkomaille Ebba Busch ulkomaalaiset rikolliset Kristillisdemokraatit vankila Kehitysyhteistyö Afganistan Somalia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtamediakin sai tarpeekseen kaaoksesta: ”Ruotsi tarvitsee uuden alun – vihreiden on lähdettävä hallituksesta”

Ruotsin oikeistopuolueet: Rikosaalto on toinen pandemia – PS-edustajat huolissaan maahanmuuttajien väkivallan eskaloitumisesta

Rantanen Malmön mellakoille annetuista syistä: ”Täyttä potaskaa!”

Purra: Malmössä riehutaan, Göteborgissa riehutaan, liekkivideot leviävät sosiaalisessa mediassa

Erikoistutkijan mielestä on hyväksyttävä, että Suomi muuttuu maahanmuuton seurauksena – Purra eri linjoilla: ”Humanitaarinen maahanmuutto ei vain yksinkertaisesti toimi”

Jäähyväiset aseille – keskiluokka haluaa pois jengiväkivallan Ruotsista

Ruotsin nuoriso muuttuu – lähes 40 % maahanmuuttajataustaisia

Halla-aho: Turvapaikkajärjestelmämme pahimmat viat ovat avokätisyys ja hyväuskoisuus – ”Punavihreä hallitus pahentaa näitä ongelmia”

Ruotsidemokraatit vaativat loppua löysäilylle: ”Ulkomaalaiset rikolliset ulos maasta tai säilöön”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.