

Perussuomalaisten Timo Soini (vas.) ja Reijo Hongisto saapuvat eduskunnan täysistuntoon. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Kuinkas silloin kävikään: Veronkorotusvaatimukset ja yhteisöveroale veivät SDP:n oppositioon
Eduskunta ryhtyi ruotimaan tällä viikolla hallituksen esityksiä budjetin verolaeiksi. Keskustelussa kuultiin tuttuja opposition moitteita hallituksen verolinjasta. Onkin syytä palauttaa mieleen se, minkälaista veropolitiikkaa pahimmat pukarit itse vielä äskettäin ajoivat.
Tiistaina debatissa kuultiin ensiksi näppärää sanailua polttoaineiden valmisteverosta. SDP:n Pia Viitanen hämmästeli, kuinka hallitus voi korottaa polttoaineiden verotusta, se kun on tasavero. Perussuomalaiset kysyivät, pitäisikö sitten ottaa kaikkein köyhimmiltä.
Toimi Kankaanniemi (ps.) muistutti tällöin SDP:n omasta verolinjasta, joka vei puolueen oppositioon.
SDP lupasi nostaa veroja, laski yhteisöveroa
– Tuossa aikaisemmin luin puheenjohtaja Antti Rinteen (sd.) vaalilupauksia ja hän siinä ilmoitti, että kokonaisveroastetta sosiaalidemokraatit haluavat nostaa puoli prosenttiyksikköä. Se oli tietysti iso uutinen ja johti sosialidemokraatit sitten rajuun vaalitappioon. Ja toisena vaalitappion syynä, minun arvioni mukaan, oli tämä yhteisöveron raju alennus, joka koitui siis niille yhtiöille, jotka kaikkein parhainta tulosta tekevät: ne saivat satojen miljoonien vuotuiset veronkevennykset, Kankaanniemi muistutti.
Hän muistutti myös, kuinka demarit lupailivat edellisellä vaalikaudella 100 000 uutta työpaikkaa, mutta kävikin päinvastoin. Työttömyys kasvoi sadalla tuhannella.
Reijo Hongisto (ps.) sanoi kuunnelleensa Viitasen syyttelyä perussuomalaisia kohtaan milloin milläkin tekosyyllä. Hän totesi, että kun talouden huono tila on selvinnyt edellisen hallituksen jäljiltä, niin taloutta joutuu paikkaamaan erilaisilla verokertymillä, ja tämä polttoainevero on yksi niistä.
Missä EU, siellä ongelma: jäätelö- vai bensavero?
Kansanedustaja Jani Mäkelä (ps.) syytti tilanteesta EU:ta.
– Taas on siellä ongelma, missä EU. Elikkä kun makeisveron ja jäätelöveron korotusta ei voi toteuttaa ja jollain se täytyy paikata, niin mistä otetaan rahat? Leikataanko pienituloisilta vai korotetaanko polttoaineveroa? Joskus täytyy tehdä ikäviäkin ratkaisuja, Mäkelä murehti.
Kankaanniemi muistutti myös, että raakaöljyn hinnan ollessa alhaalla ei polttoainevero tunnu korotuksen jälkeenkään lähellekään niin pahasti kuin edellisen hallituksen aikana, jolloin öljy maksoi paljon enemmän.
Hän muistutti myös, että polttoaineveron määrää voidaan harkita aiemman päätöksen mukaisesti uudelleen, jos raakaöljyn hinta nousee.
Mikä on SDP:n tarkoitus?
Mäkelä ihmetteli, onko SDP:llä muuta työtä kuin nokkia perussuomalaisia.
– Onko teidät äänestetty tänne saliin perussuomalaisia arvostelemaan? En tavoittanut puheestanne mitään muuta substanssia kuin perussuomalaisten nokkimisen, vaalilupausten kaivelemisen ja siihen kannan ottamisen, mitä perussuomalaiset tekevät ja sanovat. Onko tämä sosiaalidemokraattisen politiikan nykyinen sisältö ja substanssi, että haukutaan muita puolueita, Mäkelä kysyi.
Elo: Antaako vasemmisto sisäfileporvarille?
Simon Elo (ps.) kuunteli vasemmistoliiton esittävän arvonlisäveron kevennystä, kun puhuttiin tuloveroasteikkojen muuttamisesta. Elo muistutti tämän tuovan euromääräisesti eniten etua sisäfileporvarille. Ei hän unhoittanut SDP:täkään: puolue lupasi selvin sanoin yhtä rajuja leikkauksia jo ennen vaaleja, mikä on nyt oppositiossa tyystin unohtunut.
– No, katsotaanpa maaliskuulta 2015, mitä SDP sanoi ennen vaaleja: sopeutustarve 4 miljardia, leikkauksia 3 miljardia, myös indekseistä 800 miljoonaa leikkausta. Vaikka edustaja Viitanenkin röyhisteslee rintaa kuin punatulkku leikkauksista, niin näin olette sanoneet ennen vaaleja, Elo syytti.
– Veronkorotuksia 1 miljardin euron verran – ainoana puolueena kaikista sanoitte, että haluatte korottaa veroja. Mitä tämä hallitus on tehnyt? Keventänyt verotusta lähes miljardilla eurolla, Elo vertasi.
– Mikä teidän linjanne on nyt, Elo kysyi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Suomi kiristää maahanmuuttopolitiikkaa kahdella lakipaketilla – Rantanen: Edellytämme kotoutumista ja tehokkaampia prosesseja
Sisäministeriö on lähettänyt lausuntokierrokselle kaksi merkittävää lakikokonaisuutta, jotka kiristävät Suomen maahanmuutto- ja kansalaisuuspolitiikkaa. Toinen paketti koskee kansalaisuuskokeen käyttöönottoa, toinen EU:n uuden muuttoliike- ja turvapaikkasopimuksen täytäntöönpanoa.
Uusimmat

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää







