

LEHTIKUVA
”KVG” tulossa tiensä päähän – tekoäly haastaa vanhat hakukoneet
Googlettaminen tai kansanomaisemmin ”KVG” on pitkään ollut synonyymi kaikelle tiedon hakemiselle internetistä. Googlen markkinaosuus on perinteisesti ollut yli 90 prosenttia monessa länsimaassa. Nyt monopoli horjuu ja pian tekoäly pyyhkii pöytää vanhalla maailmalla.
Googlen ehkä merkittävin haastaja on Microsoftin klaaniin kuuluva OpenAI. Yhtiön lippulaivatuote on nimeltään ChatGPT ja sitä käyttää jo yllättävän moni työelämään kasvaviin haasteisiin helpotusta etsivä henkilö.
Itse asiassa 60 prosenttia työikäisistä on käyttänyt aktiivisesti jonkinsorttista tekoälytyökalua.
Passiivisesti tekoälyä käyttää jokainen, sillä AI on upotettu yhä useampaan päivittäin käytettävään palveluun ja sovellukseen.
Useampia haastajia
Google merkitsee monelle samaa kuin internet. Yhtiöllä on haun lisäksi Youtube-videopalvelu sekä Chrome-selain ynnä läjäpäin muita palveluita. Googlen päihittäminen on siten enemmän kuin haasteellista.
Ja Googlella (Deep Mind) on tietysti omiakin tekoälysatsauksia.
Eräs haastajista on maailman rikkaimpiin kuuluvan Jeff Bezosin (Amazon) tukema Perplexity. IBM oli pitkään huipulla Watson-alustansa kanssa ja Microsoftilla on AzureAI. Amazonilla on myös kuvan- ja tekstinvääntöön soveltuva AWSAI.
Sovelluksia on jo joka lähtöön ja lisää tulee kiihtyvällä vauhdilla.
Kysy kuin kaverilta
OpenAI on julkaissut SearchGPT-hakutyökalun rajoitetulle määrälle koekäyttäjiä, jotka siinä sivussa kehittävät ohjelmistoa palvelemaan omaa kohderyhmäänsä. Jonotuslistalle pääsee tästä.
AI-hakukoneelle esitetään kysymyksiä kuin konsanaan inhimilliselle tietäjälle. Jos kysyjälle jää jotakin epäselväksi, hän voi jatkaa keskustelua tekoälyn kanssa, kunnes kaikki on selvää pässinlihaa. Kyselyt onnistuvat periaatteessa myös puhumalla.
Erona vanhan liiton hakuihin on se, että AI-moottori julkaisee myös esittämänsä tiedon lähteet.
Näin toimii tekoälyhaku
Esimerkki SearchGPT:n kehitysversion käytöstä. Kysymys kuuluu ”mitkä ovat perussuomalaiset-puolueen vahvuudet?” Ja tässä vastaus:
1) Kansallismielisyys ja EU-kriittisyys: Puolue keskittyy Suomen kansallisten etujen ja kulttuurin puolustamiseen ja on kriittinen Euroopan unionia kohtaan(Perussuomalaiset) (Wikipedia) (Wikipedia, vapaa tietosanakirja).
2) Eliitinvastaisuus ja tavallisten ihmisten puolustaminen: Perussuomalaiset korostavat tavallisten suomalaisten ääntä politiikassa ja vastustavat eliitin valtaa, pyrkien edistämään oikeudenmukaista yhteiskuntaa(Perussuomalaiset)(Wikipedia, vapaa tietosanakirja).
3) Maahanmuuttokriittisyys: Puolueen kriittinen suhtautuminen maahanmuuttoon on saanut tukea niiltä, jotka näkevät maahanmuuton uhkana taloudelle ja turvallisuudelle(Bridge Initiative) (Wikipedia, vapaa tietosanakirja).
4) Laaja maantieteellinen tuki: Perussuomalaisilla on kannattajia sekä kaupungeissa että maaseudulla, mikä antaa heille vaikutusvaltaa paikallisella ja valtakunnallisella tasolla(Perussuomalaiset) (Wikipedia).
5) Historiallinen tausta ja jatkuvuus: Puolue on Suomen Maaseudun Puolueen (SMP) seuraaja, mikä antaa sille vahvan historiallisen perustan ja uskollisen kannattajakunnan(Wikipedia) (Wikipedia, vapaa tietosanakirja).
Nämä vahvuudet ovat tehneet perussuomalaisista merkittävän poliittisen voiman Suomessa, joka pystyy haastamaan perinteiset valtapuolueet ja vaikuttamaan maan poliittiseen suuntaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- IBM hakupalvelu KVG Watson Perplexity SearchGPT tiedonhaku internetistä keinoäly tekoälysovellus kokeellinen keskusteleva tekoälypalvelu OpenAI ChatGPT hakukone AI Jeff Bezos Amazon Tekoäly Google
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Korporaatiomaailma löi jarrut wokelle – identiteettipolitiikka katosi kymmenien suuryritysten vuosikertomuksista

Tekoälyn hyödyntäminen leviää kulovalkean tavoin – EU yrittää saada lainsäädännöllä henkeä takaisin pulloon

Tekoäly haastaa eliitin ylivallan – ihmisen kaltainen ohjelmisto askarruttaa asiantuntijoita

Pakistanilainen oppositiojohtaja joutui kotiarestiin, hänen puolueensa kampanjoi täyttä häkää ehdokkaan tekoälyversiolla

Leväperäisyys kunnissa kustantaa veronmaksajille miljardeja – tekoäly paljastaa isännättömän rahan ongelman
Viikon suosituimmat

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Tilastokeskus: Poliisin tietoon tuli 836 lapsenraiskausta – kasvua 61,7 prosenttia, pahoinpitelyrikoksissa odotettavissa uusi ennätys
Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittavat tammi–syyskuun seksuaalirikosten määräksi yhteensä 8 000 tapausta. Poliisin tietoon tuli 36 500 pahoinpitelyrikosta, mikä on 10,7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Niiden määrä on kasvamassa uuteen kaikkien aikojen ennätykseen.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











