Kyllönen elvyttäisi perusväylänpidolla

25.07.2013 |12:23

Liikenneministeri Merja Kyllönen (vas.) elvyttäisi kansantaloutta mieluimmin perusväyliä rakentamalla, jos elvytysvaraa löytyy. Hän kertoi näkemyksestään Iisalmen torilla Yle Uutisten mukaan.

– Itse lähtisin siitä, että jos halutaan elvyttää ja löydetään siihen yhteisesti pelimerkkejä, se tehtäisiin perusväylänpidon puolelta. Nimenomaan pienemmistä, vaikuttavista liikennehankkeista, joita pysyttäisiin sitten kohdentamaan eri puolille Suomea, Kyllönen sanoi.
Hän puntaroi myös äskeistä elvytyskeskustelua, jota elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok.) pyrkii jarruttelemaan. Vapaavuori on todennut, että valtio on jo elvyttänyt ottamalla kahdeksan miljardia euroa vuodessa lisää velkaa.
– Näen yhtenäisenä linjana sen, että jonkun verran halutaan elvyttää, mutta siitä pitää päästä yhteisymmärrykseen, että minkä verran elvytysvaraa on, koska tietona on, että velkarahallakaan ei kauhean pitkälle pötkitä, mutta että jonkun verran varmasti kannattaa elvyttää, jotta kotitalouksienkin kautta saataisiin talouden pyörät pidettyä pyörimässä, Kyllönen pyörittelee.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
6.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää