

LEHTIKUVA
Länsimaiden kansalaiset ovat pian poistuneet Sudanista – viimeinen näytös voi alkaa
Sudanissa alkoi kolmen vuorokauden tulitauko tiistain vastaisena yönä. Se pitää tai sitten ei. Länsimaille näyttää olevan tärkeätä saada väkensä ulos maasta, ennen kuin loppunäytös voi alkaa.
Asiantuntijoiden ja median edustajien poistuttua maasta Sudanin ylle laskeutuu pahaenteinen hiljaisuus. Paikalle saapuvat ja koloistaan nousevat voimat, jotka eivät muutenkaan pidä julkisuuden valokeilasta.
Valtaansa todennäköisimmin kasvattavat erityisesti he, jotka ovat olleet maassa ja suhteissa kahden sotilaallisen valtapoolin edustajien kanssa. Suuri mahdollisuus avun tarjoajalle ja vastaanottajalle on se, että tuki voidaan maksaa Sudanin omilla tuotteilla, kullalla ja muilla arvokaivannaisilla.
Kyseessä on todellinen win-win-tilanne. Paitsi maan 46 miljoonan tavallisen asukkaan kannalta, joista kolmannes tarvitsee YK:n mukaan ruoka-apua selvitäkseen arjessa. Sudanissa on jo valmiiksi neljä miljoonaa aliravittua lasta ja 11 miljoonalta ihmiseltä puuttuu myös puhdas vesi.
Valtio voi romahtaa
Taistelut Sudanissa ovat keskittyneet Afrikan suurimpiin kuuluvalle kaupunkimaiselle seudulle. Laajentuessaan sotatoimet aiheuttavat epävakautta alueelle, joka ulottuu Saheliin, Punaisenmereen ja Afrikan sarveen asti.
Sudanin armeijalla on aseissa 300 000 miestä ja ilmaherruus. Kilpailevalla RSF-joukolla on aseissa 100 000 miestä ja periaatteessa laadukkaammat varusteet. Uusimpien levottomuuksien alta Tshadiin on paennut 20 000 ihmistä, Etelä-Sudaniin 10 000 ja Egyptiin on matkalla määrittelemätön joukko ihmisiä.
Miljoonia pakolaisia
Nämä luvut ovat toki juuri nyt ajankohtaisia henkilökohtaisia tragedioita mutta suuremmassa kuvassa kärpästen surinaa Afrikan kolmanneksi suurimmassa maassa. Pakolaisuus on arkipäivää, mutta toistaiseksi se on suuntautunut lähelle.
Sudanin tilannetta kuvaa hyvin se, että maassa on miljoona muualta tullutta pakolaista. Maan sisäisiä pakolaisia on ollut viime vuosina luokkaa 7 miljoonaa, jos Etelä-Sudan lasketaan lukuihin mukaan.
Jos pakolaisvirrat suuntautuisivat Eurooppaan, sen pitäisi tapahtua naapurimaa Libyan kautta Välimerelle. Tämä toki Kremlissä hyvin tiedetään.
Mahdolliset tulijat olisivat nyt aitoja, kansainvälistä suojelua hakevia pakolaisia. Se asettaisi maailmaa halaavan EU:n jälleen kerran totisen paikan eteen.
”Mikä tapahtuu Sudanissa, ei jää Sudaniin”
Sudan on Afrikan kolmanneksi suurin maa, joka jakaa Niilin vedet yhdessä 100 miljoonan asukkaan Egyptin sekä Etiopian kanssa. Egypti tuskin pysyy sivussa kuvioista, jos Sudanin armeija on menettämässä pelin Venäjän Wagnerin tukemille RSF-joukoille.
Sudanin naapurimailla on lähes kaikilla meneillään omat konfliktinsa, jotka usein tuppaavat läikkymään rajan yli Sudanin puolelle. Tämäkään ei lisää uskoa poliittisen ja demokraattisen ratkaisun löytymiseen Sudanin Gordionin solmussa.
– Mikä tapahtuu Sudanissa, ei jää Sudaniin, ennustaa kriisien tutkimuslaitos ICG:n Alan Boswell AP:n uutisissa.
– Todennäköisintä on taistelujen leviäminen ensin Tsadiin ja Etelä-Sudaniin. Mutta mitä pidemmäksi taistelut venyvät, sitä todennäköisemmältä näyttää ulkopuolinen väliintulo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Alan Boswell vesipula Sahel Tsad Punainenmeri RSF nälänhätä Afrikan sarvi Wagner salakuljetus Etiopia Etelä-Sudan Sudan Egypti Kansainvälinen suojelu ruoka-apu Libya YK Turvapaikanhakijat Jalometallit pakolaiset Somalia Venäjä kulta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sudan on Venäjän liittolainen ja maan sisällissota voi johtaa pakolaisaaltoon kohti Eurooppaa

Italiaan kansallinen hätätila laittoman maahanmuuton patoamiseksi – Euroopan unionia kaivataan taas taakanjakoon

Hallituksen vaivihkaa valmistelema humanitaarinen viisumi olisi täyskatastrofi: Suomeen pääsisi ilman passia – tulijalla ei velvollisuutta palata lähtömaahan

Tilannekuva haltuun: Humanitaarinen maahanmuutto täytyy viimeistään nyt tunnistaa keskeisimmäksi jengirikollisuuden ja jengiytymisen syyksi
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.
Uusimmat

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”

Koskela: Kannanhoidollinen metsästys on myös suden etu
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











