

FB
Lapsiin kohdistuneet seksuaalirikokset liikaa – Oulun PS kutsuu mielenosoitukseen tänään: ”On aika kokoontua kertomaan, että meille riittää” (suora lähetys)
”Sipilä, Orpo ja Soini – te ette ole ryhtyneet tarvittaviin toimenpiteisiin turvallisuutemme takaamiseksi. Isät, siskot, veljet ja isovanhemmat. On aika kokoontua Oulun kaupungintalon eteen kertomaan, että meille riittää”, moittii Oulun PS:n valtuustoryhmän puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen.
Kyse on alaikäisiin kohdistuneista seksuaalirikoksista, joiden johdosta Oulun PS vaatii tänään maanantaina valtuustokeskustelua. Mielenosoituksella herätellään niitä päättäjiä, jotka lakaisisivat tapahtumat maton alle.
Suora lähetys paikan päältä (noin klo 15-17):
Youtube-stream, Sebastian Tynkkynen.
Oulun perussuomalaisten mielenosoituskutsu:
https://www.facebook.com/officialsebastiantynkkynen/videos/1928388707279188/?hc_ref=ARQ5gT1b-D94HDhaSLlROPCPRt76CaCc3bpQ6DxvEFNWIwJzPvzRqQNFLG4uETufc6I&fref=gs&dti=732987736836853&hc_location=group
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Miksi Orpo haluaa hillitä keskustelua vakavista ongelmista?

Suora lähetys Oulun mielenosoituksesta – mikin äärellä muun muassa Sebastian Tynkkynen, Jiri Keronen ja Junes Lokka
Viikon suosituimmat

Ilta-Sanomat teetti faktantarkistuksen Teemu Keskisarjan puheista, mutta lukijoille ei kerrota, että faktantarkistaja on vihreissä vaikuttanut kuntapoliitikko
Suomen Uutiset teki faktantarkistuksen Ilta-Sanomien käyttämän faktantarkistajan poliittisista kytköksistä. Tarkistuksessa selvisi, että Keskisarjan puheita arvioivalla faktantarkistajalla on taustaa ja kytköksiä vihreisiin.

Teemu Keskisarjan kolumni: V-sana, T-sana ja R-sana

Teemu Keskisarja: Väestönvaihto on ruma sana, mutta se on totta
Eilisessä A-studiossa Yle oli etukäteen tavoitellut asetelmaa, jossa maahanmuuton haittoja ja kustannuksia veronmaksajalle hämärretään tunnepuheella ja pöyristelyllä. Tällä kertaa Yle ei täysin onnistunut.

Päivän pointti: Vihreiden Sofia Virran puheet työtä tekevistä maahanmuuttajista ovat suuresti liioiteltuja

Helsingin Sanomat kaivoi esille asiantuntijan, joka lausuu huntukiellon olevan islaminvastaisuutta – Purra: ”Väitteet eivät kestä loogista ja moraalista tarkastelua”

Juutalaisia vihaava ”transnainen” murhasi lapsia katolisessa koulussa USA:ssa
Minneapolisissa tapahtui kouluammuskelu, jossa hyökkääjä tappoi kaksi lasta ja haavoitti lähes kahtakymmentä. Suomen valtamedia jätti järjestelmällisesti kertomatta, että ampuja oli Trumpia ja juutalaisia vihaava "transnainen".

Teemu Keskisarja: Maahanmuuton lieveilmiöistä pitää puhua oikeilla nimityksillä – ”Työperäinen on valheellinen sana”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja palaa vielä tämän viikon mediakohuun toteamalla, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.

Pääkaupunkiseudun ongelmat valuvat maakuntiin – silminnäkijä kertoo Jyväskylän nuorisokahakasta: ”Aivan sairasta touhua, mitä ei uskoisi tapahtuvan Suomessa”
Silminnäkijähavaintojen mukaan maahanmuuttajataustaisten miesten väitetään käyneen nuorten kimppuun Jyväskylän satama-alueella viime viikonloppuna.

USA:ssa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa – Suomessa kuuluu vielä viimeisiä kuolinkorahduksia
Yhdysvalloissa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa. Tämä on pitkälti Trumpin ansiota, koska hän on presidenttikautensa alusta asti pyrkinyt kitkemään woke-hullutuksia ja "positiivista erityiskohtelua" pois valtionhallinnosta ja yliopistoista. Suomessa tiedostavat poliitikot ja toimittajat jaksavat vielä pöyristyä "vääristä" sanoista.

Järjestöpamput lobbaavat leikkauksia vastaan säilyttääkseen omat ökypalkkansa
Budjettiriihessä käsitellään muun muassa leikkauksia sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin. Järjestöt tietenkin vastustavat kaikkia leikkauksia saamiinsa julkisiin rahoihin. Monet järjestöt ovat palkanneet veronmaksajien rahoilla kovapalkkaisia lobbareita, jotka pyrkivät vaikuttamaan poliitikkoihin, jotta järjestöt saisivat lisää rahaa.