

LEHTIKUVA
Lars Vilks haudattiin nimettömään hautaan islamistisen ilkivallan pelossa
Tunnettu ruotsalainen taiteilija Lars Vilks on haudattu salaiseen paikkaan. Muhammed-pilakuviensa takia muslimien vainoamaksi joutunut Vilks siunattiin perjantaina haudan lepoon. Mutta virallista hautamuistomerkkiä hänellä ei ole. Saman kohtalon koki tanskalainen kuvataiteilija Kurt Westergaard aiemmin tänä vuonna.
Kaikessa hiljaisuudessa Lars Vilks katoaa hautaansa, kirjoittaa norjalainen toimittaja Hege Storhaug. Vain harvat tiesivät hautajaisista. Vieläkin harvemmat tietävät hautapaikan.
Lars Vilks kuoli lokakuun alussa auto-onnettomuudessa kahden henkivartijansa kanssa, kun häntä kuljettanut panssaroitu auto ajautui tuntemattomasta syystä vastaantulijoiden kaistalle ja törmäsi kuorma-autoon. Toimittaja Storhaug toteaa, että tällä hetkellä Ruotsin viranomaiset näyttävät vaikenevan onnettomuuden yksityiskohdista, mikä tietenkin herättää kaikenlaisia spekulaatioita.
Hege Storhaug tunnetaan islamismin ja liberaalin maahanmuuttopolitiikan kritiikistä. Hän on kirjoittanut aiheesta useita kirjoja, joista Islam – Yhdestoista vitsaus on saatavilla myös suomeksi.
Koirapiirroksen takia loppuikänsä vainottuna
Suuriin installaatioihin erikoistunut taiteilija Lars Vilks joutui muslimien vainon kohteeksi piirrettyään vuonna 2007 pari kuvaa otsikolla ”Muhammed liikenneympyräkoirana”. Tuohon aikaan Ruotsissa oli villityksenä laittaa hassuja koirapatsaita liikenneympyröiden koristeeksi. Muslimit raivostuivat kokiessaan profeettaansa loukatun ja Al Qaida -järjestö lupasi 100 000 dollarin tapporahan Vilksistä. Niinpä Vilksistä tuli Ruotsin tarkimmin vartioitu siviilihenkilö loppuiäkseen.
Vuonna 2015 Vilksiä kohtaan tehtiin murhayritys Kööpenhaminassa sananvapautta käsittelevässä keskustelutilaisuudessa. Muslimiterroristi ampui kymmeniä laukauksia. Kolme poliisia haavoittui ja yleisössä ollut 40-vuotias mies kuoli, mutta Lars Vilks säilyi vahingoittumattomana. Pari kuukautta myöhemmin Vilks vieraili Suomessa sananvapauden lähettiläänä kansanedustaja Mika Raatikaisen (ps.) kutsusta.
Viha Vilksiä kohtaan ei laantunut edes hänen kuoltuaan, vaan arabian- ja turkinkielisen median kommenttipalstat sekä sosiaalinen media pulppusivat vihaa ja vahingoniloa Vilksiä kohtaan. Siksi oli syytä olettaa, että myös hänen hautansa saattaisi joutua jatkuvan ilkivallan kohteeksi.
Westergaard joutui elämään ”bunkkerissa”
Samanlaisen kohtalon koki Jyllands-Postenin kuuluisan Muhammed pommiturbaanissa -kuvan piirtäjä Kurt Westergaard, joka kuoli 86-vuotiaana viime kesänä. Hänetkin haudattiin hiljaisuudessa ja vain hänen lähimpänsä tietävät, missä hauta sijaitsee. Myös Westergaardin tapauksessa viranomaiset pelkäsivät, että hauta joutuisi ilkivallan kohteeksi, Hege Storhaug kirjoittaa.
Kirveellä ja veitsellä aseistautunut somalimies teki Westergaardin kotiin terrori-iskun vuonna 2010. Sen jälkeen Westergaard ja hänen vaimonsa joutuivat elämään tiukkojen turvatoimien alaisuudessa. Storhaug kuvailee sitä ”elämäksi bunkkerissa”. Haastattelussa Westergaard kuitenkin sanoi, että ei kadu mitään.
Miekka osoittautui kynää mahtavammaksi
Brittikirjailija Douglas Murray pelkää, että nyt kun Westergaard ja Vilks ovat kuolleet, me olemme menettäneet sen taiteilijasukupolven, joka uskalsi nousta taisteluun demokratian ja sananvapauden puolesta.
– Miekka, tai pikemminkin käyräsapeli, osoittautui kynää mahtavammaksi, Murray kirjoittaa.
– Ymmärtävätkö poliitikot miten syvän symbolista tämä on, Hege Storhaud kysyy kirjoituksensa lopuksi.
– Eurooppalaiset eivät saa rauhaa edes kuolemansa jälkeen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Douglas Murray Kurt Westergaard Jyllands-Posten Muhammed-pilakuvat islamilainen terrorismi islamismi muslimit Hege Storhaug Lars Vilks Mika Raatikainen Islam
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lars Vilks sananvapaudesta: Jos valtaapitäviä ei voi kritisoida, eivät yhteiskunnat kehity (video)

Tynkkynen: Jos Suomessa aletaan rajaamaan sitä, mistä oppositiopoliitikot saavat puhua, silloin käytännössä kriminalisoidaan erilaisia arvoja ja ideologioita

Epämääräiset vihapuhelait murentavat sananvapautta – brittilehti käyttää Päivi Räsäsen tapausta varoittavana ääriesimerkkinä

Perussuomalainen Nuoriso: Laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan päivitettävä nykyaikaan – ”Sananvapaus on merkittävä osa länsimaisia arvoja”

Nyans-puolue haluaa muslimien ääneksi Ruotsissa – ensin kumotaan Skurupin huivikielto ja sitten poltetaan Lars Vilksin taideteokset

Nuorisojengi veti hätäjarrusta Göteborgin ongelmalähiössä – lähtiäisiksi vielä puukko bussikuskin kylkeen

Taitelija Lars Vilksin kuolinsyy vieläkin selvittämättä – kolme tutkintalinjaa käynnissä ja murha yhä mahdollinen syy kohtalokkaaseen kolariin

Toimittaja teki jutun islamisoituneesta kaupungista Ranskassa – joutui turvautumaan poliisin suojeluun tappouhkauksien takia

Ääri-islamistit levittävät väärää tietoa somessa ja kannustavat terrori-iskuun Ruotsissa – ”Muslimien lapsia kidnapataan”
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu
Somali- ja monikulttuuriyhdistyksille on jaettu vuosikausia huikeita summia, jotka nousevat useisiin miljooniin euroihin. Avustusten saajien joukossa on vuodesta toiseen samoja yhdistyksiä, joiden toiminnasta tiedetään joko vähänlaisesti tai ei mitään. Perussuomalaisten helsinkiläinen varavaltuutettu Mika Merano esittää julkista tukea saaville yhteisöille lisää velvollisuuksia avata rahankäyttöään – tai vaihtoehtoisesti rahahanat kokonaan kiinni.

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Onni Rostila: Minnesotan somalien massiivinen tukihuijaus paljastaa länsimaisen liberalismin sokean pisteen
Minnesotassa paljastuneet miljardiluokan tukihuijaukset ovat saaneet Onni Rostilan pohtimaan sitä, miten tällainen toiminta on ollut mahdollista. Vastaus liittynee siihen, että etniset ryhmät saapuvat uusiin kotimaihinsa ryhminä, eivät yksilöinä. - Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila toteaa.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Italialaisten palestiinalaisille lahjoittamat avustukset menivätkin terroristeille – Rydman: ”Kukapa olisi arvannut”
Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Valtamedian kaksoisstandardit muokkaavat todellisuutta: Elon Muskin kainalontuuletus oli natsitervehdys mutta muslimipormestarin ei
Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä
Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.












