

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Toimittaja teki jutun islamisoituneesta kaupungista Ranskassa – joutui turvautumaan poliisin suojeluun tappouhkauksien takia
Ranskalaistoimittaja teki dokumenttifilmin ranskalaiskaupungista, jonka katukuvassa radikaalin islamin vaikutus on selvästi nähtävissä. Toimittaja ja dokumentin tekoon osallistunut paikallinen muslimi ovat nyt poliisin suojeluksessa tappouhkauksien takia.
Koillis-Ranskassa aivan Belgian rajan tuntumassa sijaitsee Roubaixin kaupunki, joka tunnettiin aiemmin tekstiiliteollisuuden keskuksena, Ranskan ”Manchesterina”. Tekstiiliteollisuuden taantuman jälkeen tämän noin sadan tuhannen asukkaan kaupunki tunnetaan nykyään etnisesti monimuotoisena ja värikkäänä monikulttuurisuuden tyyssijana.
Toimittaja Ophélie Meunier teki kaupungista dokumenttifilmin, joka julkaistiin tammikuun lopussa nimellä Zone Interdite (”Kielletty alue”). Filmissä näytetään, miten lelukaupassa myydään nukkeja, joilla ei ole lainkaan kasvoja, koska islam kieltää ihmisten kasvojen esittämisen. Ravintolassa on naisia varten erilliset loosit, jotka voidaan eristää verhoille, jotta miehet eivät näe ruokailevien naisten kasvoja.
Dokumenttiohjelmassa haastatellaan radikaaliin islamiin erikoistunutta professori Bernard Rougieria, joka selittää kasvottomia nukkeja sillä, että niiden tarkoitus on aivopestä lapsia olemaan ”kunnon muslimeja” jo pienestä pitäen.
Pormestari epäiltynä islamistien rahoittamisesta
Meunier haastatteli myös paikallista muslimiasukasta, joka vastustaa islamismia ja sen ottamaa valtaa kaupungissa. Amine Elbahi on lakimies, joka paljasti huijauksen, jossa yhdistys sai 64,640 euron apurahan köyhien lasten tukiopetukseen, mutta käyttikin rahat levittääkseen islamin opetuksia.
Syytettyjen penkille joutuu myös kaupungin pormestari Guillaume Delbar, koska Ranskan laki kieltää julkisyhteisöjä antamasta rahaa uskonnollisille yhdistyksille. Pormestari on sitä mieltä, että ehkä häntä on huijattu, mutta siltikään keskustelussa ei pidä antaa valtaa niille, jotka näkevät ”islamistisia separatisteja” kaikkialla.
Dokumentissa haastateltu Amine Elbahi on nyt islamistien taholta leimattu ”vääräuskoiseksi” ja häntä on uhattu pään irti leikkaamisella. Sekä toimittaja Ophélie Meunier että Amine Elbahi ovat poliisin suojeluksessa tappouhkauksien takia.
Ranska on pulassa radikaalin islamin kanssa
Tapaus on herättänyt kohua, koska ranskalaiset ylpeilevät sillä, että Ranska on sekulaari maa, jossa ei alistuta uskontojen valtaan. Presidenttiehdokas Eric Zemmour asettautui heti puolustamaan toimittajaa tappouhkauksilta.
– Ophélie Meunier on kuolemanvaarassa, presidenttiehdokas Zemmour twiittasi.
– Näin käy sille, joka näyttää miten Ranska on islamisoitunut. Miljoonat patriootit kiittävät häntä hänen rohkeudestaan.
Le Monde -lehti muistuttaa pääkirjoituksessaan, että islamiin liittyvistä ongelmista pitää voida puhua, mutta yleistyksiin ei saa sortua. ”Jotkut presidenttiehdokkaat yrittävät heittää bensaa liekkeihin syyllistämällä kaikkia muslimeja, mutta meidän tulee aina muistaa, että äärimuslimit ovat vain pieni vähemmistö”, Le Monde -kirjoittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Eric Zemmour sekulaarisuus Guillaume Delbar Amine Elbahi Bernard Rougier Roubaix Zone Interdite Ophélie Meunier monietnisyys Ääri-islam islamismi Islamisaatio Radikaali islam Radikalisoituminen Monikulttuurisuus Ranska
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pariisin terroristi: ”Ei mitään henkilökohtaista” – Bataclanin terrori-iskua puidaan nyt oikeudessa

Ranskan presidentti tekee Purrat, lausuu: ”Euroopan on suojeltava itseään siirtolaisvirroilta – Afganistanin pakolaisia autettava lähialueella”

Ranskaan on syntynyt rinnakkaisyhteiskuntia – Macron lähtee taistoon islamistista separatismia vastaan

Lars Vilks haudattiin nimettömään hautaan islamistisen ilkivallan pelossa
Viikon suosituimmat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää