

PS ARKISTO
Laura Huhtasaari EU:n maahanmuuttopolitiikasta: ”Poliitikkojen tehtävä on taata omien kansalaistensa turvallisuus ja tätä suomalaiset meiltä odottavat”
Hallitsematon kansainvaellus Eurooppaan alkaa olla taas kriisivuoden 2015 tasolla. Enemmistö kansalaisista olisi valmis pysäyttämään laittomat maahantulijat jo Euroopan rajoille, mutta osa poliitikoista empii. Kun naamiot lopulta riisutaan, kyse on siitä, suojellaanko oman kansan vai maahanyrittäjien oikeuksia.
Maahanmuutto on ollut tähän mennessä sivuraiteella suomalalaisessa EU-vaalikeskustelussa, mutta A-studio otti härkää sarvista ja lähestyi kuumaa perunaa väljähköllä teemalla ”EU:n maahanmuuttopolitiikan tulevaisuus”.
Lähtökohtana keskustelulle oli selvitys, jonka mukaan yli puolet suomalaisäänestäjistä on sitä mieltä, että Eurooppaan pyrkivät voi käännyttää jo unionin ulkorajoilla, ”vaikka se saattaisi tulijat hengenvaaraan”.
”Euroopan rajat tulleet vastaan”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen näki kansalaismielipiteen takana ”Euroopan äärioikeiston tai laitaoikeiston”, joka on pitänyt yllä maahanmuuttokeskustelua. Itärajan tapahtumat nekin Tuppuraisen mukaan todennäköisesti vaikuttavat.
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma muistutti pakolaiskriisin huippuvuodesta 2015, jolloin Eurooppaan saapui yli miljoona turvapaikanhakijaa. Nyt ollaan pian taas samoissa lukemissa.
– Kyllä ihmiset näkevät sen, että luvut ovat aika lailla kestämättömiä.
– Euroopan rajat ovat tulleet vastaan siinä mielessä, että vaikka paljon tulijoita on, niin kaikkia ei voida ottaa vastaan, Kauma tulkitsi kansan tuntoja.
”Tätä suomalaiset meiltä odottavat”
Kansalaiset ovat huomanneet ”maahanmuuton lieveilmiöt”. Laajamittainen humanitaarinen maahanmuutto tulee kalliiksi veronmaksajille ja se on ”aiheuttanut turvattomuutta hyvin paljon”, kommentoi eduskunnan suuren valiokunnan varapuheenjohtaja Laura Huhtasaari.
– Jos kansalaisilta kysytään, haluatko taata oman perheesi turvallisuuden ja katujen turvallisuuden sekä suomalaisten turvallisuuden vai sitten tulijoiden turvallisuuden, niin yleensä ihmiset valitsevat sen oman perheen.
– Poliitikkojen tehtävä on taata omien kansalaistensa turvallisuus ja vartioida omia rajoja ja tätä suomalaiset meiltä odottavat.
”Perussuomalaisilla ja kokoomuksella yhteiset tavoitteet”
Kun keskustelu siirtyi niin sanottu Ruanda-malliin eli turvapaikkahakemusten käsittelyyn kolmansissa maissa, tarvittiin hieman täsmennystä kokoomuksen linjassa.
Ruanda ei Kauman mukaan ole enää välttämättä kokoomuksen listalla, mutta muut turvalliset kolmannet maat ovat.
– Perussuomalaiset ja kokoomus ovat yhdessä laatineet EU-avaintavoitteet suuressa valiokunnassa ja siellä on mainittu tämä, että me pyrimme siihen, että turvapaikkahakemukset käsitellään EU:n ulkopuolella ja turvapaikka myönnetään EU:n ulkopuolelta, Huhtasaari muistutti.
– Eli sen ei tarvitse olla Ruanda, Huhtasaari vielä täsmensi.
”Tätä on jauhettu vuosikynnenestä toiseen”
– On tämä murheellista, miten matalalle on menty, että kaikki hallituspuolueet olisivat kyydittämässä maailman hätää kärsivät pois silmistä, pois meidän luotamme, parahti Tuppurainen.
– Minusta tämä kuulostaa yksinkertaisesti karmealta.
– Tytti Tuppurainen puhuu sitä, mitä demarit yleensä aina puhuvat. Tätä on jauhettu vuosikymmenestä toiseen, Huhtasaari kommentoi.
– Se on tarkoittanut sitä, että tämä nykyinen meno jatkuu ja olemme Ruotsin tiellä, mikäli demarit saisivat päättää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turvapaikka EU:n ulkopuolella maahanmuuton lieveilmiöt laitaoikeisto Ruanda-malli EU:n maahanmuuttopolitiikka vuoden 2015 pakolaisvyöry EU:n ulkorajat sosialidemokraatit Äärioikeisto humanitaarinen maahanmuutto siirtolaiset turvapaikkahakemukset maahanmuuttajat Tytti Tuppurainen Pia Kauma Turvapaikanhakijat pakolaiset Laura Huhtasaari perussuomalaiset Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuutto muokkaa Suomea peruuttamattomasti – valtaosa tulijoista työllistyy heikosti, jos edes ollenkaan

Vihervasemmistolta lisää löperöä maahanmuuttopuhetta puoluejohtajien EU-tentissä – perussuomalaisten Purra tyrmää: ”Siirtolaispaine Eurooppaan voidaan ratkaista vain torjumalla se”

Riikka Purra MTV:n vaalitentissä: Eivät eurooppalaiset ole yhtäkkiä radikalisoituneet – ”He ovat tyytymättömiä omien maidensa ja Euroopan unionin maahanmuuttopolitiikkaan”

Riikka Purra EU:n turvapaikkaprosessista: Suojelu ja sen tarjoaminen voidaan tuottaa kolmansissa turvallisissa maissa

Riikka Purra miljoonista EU:n alueelle haluavista maahanmuuttajista: Euroopan velvollisuus ei ole tarjota parempaa elämää kaikille

Kun suojelun saaminen EU:sta ei ole mahdollista, turvapaikanhakijoiden määrä romahtaa – ”Mahdollisuus on vetotekijä”

Eurovaaliehdokas Ruohonen-Lerner pitää ECR-ryhmän leimaamista laitaoikeistoksi vasemmiston vaalipropagandana: ”Vasemmistoliberaalit yrittävät luoda vastakkainasettelua ja leimata meidät valheilla”

Puolalainen sotilas kuoli laitonta rajanylitystä yrittäneen puukottamana – ulkoministeri: ”kyse on Venäjän johtamasta hybridioperaatiosta”

Eurovaaliehdokas Vilhelm Junnila: Laitaoikeistoksi leimaaminen on sosialistien valtapeliä – ”Halutaan luoda uhkatilaa ennen vaaleja”
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Porvaripuolueille täystyrmäys Ruotsin vieraskielisiltä: Malmön Rosengårdissa demareiden ja vasemmistopuolueen yhteinen kannatus lähes 100 prosenttia
Sosialidemokraattien ääntenkalastelu erityisesti muslimien piirissä näyttää onnistuneen erinomaisesti. Malmön Rosengårdissa vasemmiston kannatus oli peräti 95,2 prosenttia. Nyt koetun perusteella muslimien vaikutus tulee vääjäämättä lisääntymään vasemmiston poliittisissa linjauksissa.

PS-Nuoriso: Kokoomus ja RKP pelastivat nuorisojärjestöjensä hillotolpat – kärsijöinä valtio ja veronmaksajat
Kokoomus ja RKP ovat hallituksessa tyrmänneet uudistuksen, jolla opetus- ja kulttuuriministeriö ministeri Mika Poutalan johdolla olisi muuttanut nuorisojärjestöille maksettavaa tukea oikeudenmukaisemmaksi. Nykyinen aikansa elänyt järjestelmä suosii pitkän historian omaavia järjestöjä valtavilla tukisummilla, vaikka niiden jäsenmäärä ja toiminnan taso eivät enää vastaisi tuen tasoa.

Lähes joka neljäs vanki on ulkomaalainen – Vigelius vaatii automaattisia karkotuksia
Ulkomaalaisten vankien määrä on kasvanut 76 prosenttia kymmenessä vuodessa, kertoo oikeusministeriö. Ulkomaalaisten vankien määrän kasvu selittää koko vankimäärän kasvusta jopa neljä viidesosaa. Suomen 3 900 vangista nyt 950 eli joka neljäs on ulkomaalainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














