

Puolan rajavartioston valvontakamerakuvaa. Videolta näkyy, miten upseeri antaa ensiapua haavoittuneelle. Samaan aikaan siirtolaiset yrittävät heittää haavoittunutta sotilasta keihäillä ja kivillä aidan raosta. Rajavartijat suojaavat maassa makaavaa toveriaan.
Puolalainen sotilas kuoli laitonta rajanylitystä yrittäneen puukottamana – ulkoministeri: ”kyse on Venäjän johtamasta hybridioperaatiosta”
Viime viikolla raja-aidalla puukotetuksi joutunut puolalaissotilas on menehtynyt. Väkivaltaiset maahantulon yritykset ovat olleet nousussa itärajalla eurovaalien alla. Ulkoministerin mukaan kyse on Venäjän johtamasta hybridioperaatiosta.
Puolalainen sotilas joutui puukotetuksi viime viikolla torjuessaan siirtolaisryhmää, joka yritti päästä Puolan ja Valko-Venäjän välisen raja-aidan yli. Laitonta maahantuloa yrittänyt henkilö puukotti sotilasta rintaan raja-aidan tankojen välistä. Puukottajan henkilöllisyys ei ole tiedossa.
Sotilas sai välittömästi ensiapua ja hänet siirrettiin lähimpään sairaalaan ja myöhemmin Varsovan sotilassairaalaan, mutta hän menehtyi torstaina iltapäivällä, kertoo liberaali Notes from Poland -nettilehti.
– Mateusz, aseveljemme, sinä olet täyttänyt sotilasvalasi lupauksen puolustaa maatasi omalla verelläsi ja hengelläsi. Lepää rauhassa, kirjoittaa Puolan armeijan yleisesikunta sometilillään.
Viime viikkoina tilanne Puolan rajalla on jälleen kärjistynyt. Syyksi arvellaan sitä, että Venäjä ja Valko-Venäjä ohjaavat lisää siirtolaisia rajalle painostaakseen Puolaa eurovaalien alla. Puolan ulkoministeri Radosław Sikorski totesi torstaina, että kyse on Venäjän johtamasta hybridioperaatiosta: ”Melkein kaikilla rajalla kiinni otetuilla on nykyään Venäjän viisumi.”
Siirtolaisilla aseina kiviä ja keihäitä
Puolan rajavartiosto kertoo tiedotteessaan, että tiistaina 28.5. aamuyöllä noin viidenkymmenen siirtolaisen ryhmä yritti väkivalloin ylittää raja-aidan. Syntyneessä kahakassa yksi siirtolaisista puukotti puolalaista sotilasta.
Valvontakameran videolta näkyy, miten upseeri antaa ensiapua haavoittuneelle. Samaan aikaan siirtolaiset yrittävät heittää haavoittunutta sotilasta keihäillä ja kivillä aidan raosta.
Kuvia hyökkääjän käyttämästä astalosta Puolan rajavartioston sivuilla.
‼🇵🇱żołnierz został dziś ranny po ugodzeniu nożem przez migranta próbującego pokonać barierę na granicy z🇧🇾Wcześniej ucierpieli funkcjonariusze Straży Granicznej. Jednego z nich uderzono stłuczoną butelką,kolejny został ranny po ataku narzędziem,do którego był przytwierdzony nóż pic.twitter.com/XzBacrFnIp
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) May 28, 2024
Toisella rajaosuudella rajavartijaa lyötiin rikkinäisellä pullolla kasvoihin. Hän sai haavoja kasvoihinsa ja joutui sairaalahoitoon. Siirtolaiset ovat käyttäneet rajavartijoiden haavoittamiseen muun muassa keihään kaltaista asetta, jossa veitsi on kiinnitetty pidempään puuvarteen.
Rajalla jouduttu ampumaan varoituslaukauksia
Rajavartioston tilastojen mukaan Puolan itärajalla on tapahtunut tänä vuonna jo 17 000 laittoman rajanylityksen yritystä. Rajaa valvomassa on noin 6 000 sotilasta, 2 200 rajavartijaa ja muutama sata poliisia.
Sotilaita on käytetty rajalla vuodesta 2022. Sinä aikana he ovat joutuneet käyttämään aseitaan noin 700 kertaa, kertoo ABC News. Maaliskuussa tapahtuneessa välikohtauksessa sotilaspoliisit ottivat kiinni ja käsiraudoittivat kolme sotilasta, jotka olivat ampuneet varoituslaukauksia siirtolaisjoukon pyrkiessä rajaa kohti.
Puolan puolustusvoimien ylipäällikkö, presidentti Andrzej Duda pitää kiinniottoa järkyttävänä, varsinkin kun sotilaat ovat jatkuvasti joutuneet hyökkäysten kohteeksi. Myös puolustusministeri Władysław Kosiniak-Kamysz pitää sotilaspoliisien toimintaa ja asiasta käynnistettyä esitutkintaa ylilyöntinä.
– Sotilaat suorittavat rajalla Puolan valtion antamaa tehtävää, ja me olemme aina sotilaidemme puolella, sanoi puolustusministeri tiedotustilaisuudessa torstaina.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Władysław Kosiniak-Kamysz Radosław Sikorski hybridioperaatio Valko-Venäjä laiton siirtolaisuus Laiton maahantulo Andrzej Duda Puola Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Taas veitsihyökkäys Mannheimissa – nyt uhrina AfD:n paikallispoliitikko

Sisäministeri Mari Rantanen: EU:ssa on otettava uusi, jämäkkä ote maahanmuuttoon – ”Tarvitaan realismia ja uskallusta haastaa se todellisuus mitä näemme”

Laura Huhtasaari EU:n maahanmuuttopolitiikasta: ”Poliitikkojen tehtävä on taata omien kansalaistensa turvallisuus ja tätä suomalaiset meiltä odottavat”

Massasiirtolaisuus on noussut eurooppalaisten nuorten suurimmaksi peloksi ilmaston ja ympäristön sijasta

Eurovaaliehdokas Lauri Laitinen: “Tappaako hädänalainen päästäkseen Eurooppaan?”

Sisäministeri Rantanen: Hybridihyökkäyksiin vastaaminen on koko Euroopan asia – ”EU:n täytyy pystyä takaamaan oma turvallisuutensa kaikissa tilanteissa”

Taas hyökkäys Saksassa: Afgaani puukotti ukrainalaisnaista – Taleban lupaa ottaa karkotettavat vastaan

Antikainen: Venäjän vaikuttaminen Suomeen tutkittava perinpohjaisesti

Purra: Rajalakiesitys on saatava läpi – ”Jotta meillä olisi keino suojata itseämme, rajaamme, kansallista turvallisuuttamme ja vakauttamme”
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.
















