

LEHTIKUVA
Lindström: Työllisyyden hoito onnistuu myös uusissa maakunnissa
Oppositio tenttasi työministeri Jari Lindströmiltä (ps.) eduskunnan kyselytunnilla torstaina, onnistuuko työttömyyden hoitaminen uusissa maakunnissa, kun terveydenhoito vie leijonanosan maakuntien voimavaroista. Lindström vastasi, että syytä huoleen ei ole.
– Tällainen vastakkainasettelu, että toinen asia hoidetaan ja toista ei, ei kyllä minun ajatteluuni mahdu. Kyllä työllisyyden hoito on omansa ja sote-asiat omansa – näin minä itse tämän asian näen, Lindström vakuutti.
Hän kertoi, että työllisyyden hoitomalleja kehitetään vielä porsaanreikien tukkimiseksi.
– Miten tästä saataisiin toimiva ja kannustava jatkossa uudessa kasvupalvelumaailmassa, on vielä työn alla ja tässä mietitään, millainen malli siitä tulee, Lindström lupasi.
Kansalaisjärjestöt saavat jatkaa työtään
Anna Kontula (vas.) tivasi vielä, unohtaako hallitus kansalaisjärjestöjen työn uusissa maakunnissa. Hän väitti, että työttömät eivät voi enää toimia kansalaisjärjestöissä menettämättä työttömyysturvaansa, kun maakunnissa ne muuttuvat yhtiöiksi. Hän kysyi, miten työttömille taataan osallistuminen kansalaisyhteiskuntaan jatkossa. Lindström ihmetteli kysymystä.
– Kovasti tuntuu omituiselta ja vieraalta maailmalta tuo, mitä Kontula kuvasi. Minulle ei ole tullut mieleeni sellainen uhkakuva mieleenkään, että kansalaisjärjestöt olisivat uhattuina tulevassa kasvupalvelumallissa maakuntauudistuksessa. Aivan varmasti kansalaisjärjestöille löytyy uusissa maakunnissa oma tärkeä roolinsa.
– On ilman muuta selvää, että kaikki työ on aina arvokasta, vaikkei kaikesta aina makseta palkkaakaan. Sillä pitää olla oma arvonsa senkin takia, että ihminen pysyy yhteiskunnassa mukana. Kyllä hallitus tunnistaa ja tunnustaa kansalaisjärjestöjen työn merkityksen. Minä en lähtisi kyllä pelottelemaan tällä, Lindström huomautti.
Tarpeen mukaisia palvelukokonaisuuksia
Vielä Eero Heinäluomakin (sd.) epäili, että työllisyyden hoito kärsii, kun maakuntien rahoitus ja hallinta keskitetään sote-puolelle.
– Totta kai me keskustelemme hallituksen sisällä toimien vaikutuksista hallinnonalojen yli. Minun roolini on miettiä sitä, miten työttömyyden hoito jatkossa hoidetaan. Uskon kyllä siihen, että nämä voidaan yhdistää niin, että sekä työnhakija ja työn tarjoaja siitä hyötyvät, Lindström vastasi.
– Palvelut määritellään valmisteilla olevassa rekrytointi- ja osaamispalvelulaissa. Se mahdollistaa vapauden järjestää tarpeen mukaisia palvelukokonaisuuksia. Maakunnille pitää taata riittävät velvoitteet ja kannusteet järjestää palveluita työttömille.
Yksityisiä työnhakijoita?
Stefan Wallin (r.) kysyi myös, kuuluvatko yksityiset työnhakijat uuteen työllisyyspolitiikan malliin, niitä kun on kokeiltu menestyksellä Pirkanmaalla. Lindström oli esityksestä mielissään.
– Hallitus on avoin kaikille fiksuille avauksille. Maassa on 317 00 työtöntä, 112 000 pitkäaikaistyötöntä, avoimia työpaikkoja noin 56 000. Olemme avoimia kaikille esityksille, mutta niillä on oma hintalappunsa ja niitä tarkastellaan hallituksessa yhteistuumin, Lindström vastasi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.














