

Puoluesihteeri Arto Luukkanen vaalitilaisuudessa Pietarsaaressa 18.12.2021. / MATTI MATIKAINEN
Luukkanen: ”Virheellistä vaali-informaatiota levitetään – väärä uutisointi on uhka vaalityölle”
Puoluesihteeri Arto Luukkanen (ps.) nostaa US-blogissaan esille THL:n Mika Salmisen lausunnon siitä, että ulkona toreilla tapahtuva vaalikampanjointi on matalan riskin toimintaa.
Luukkanen kirjoittaa:
Sanomalehti Karjalaisen väittää virheellisesti päivän uutisessaan, että vaalikampanjointi ulkotiloissa on kielletty.
Siteeraan Karjalaista ”…kaikenlainen torikampanjointi on kiellettyä. Tämä iskee etenkin tammikuun aluevaaleihin. Vaalipäivä on 23.1. ja aluehallintoviraston mukaan torikampanjointi lasketaan ulkotapahtumaksi”.
Karjalaisen levittämä uutinen ei pidä paikkaansa. Itä-Suomen aluehallintoviranomainen ei ole kieltänyt tällaisia toritapahtumia.
Väärä uutisointi kertoo tylyllä tavalla siitä, että virheellinen koronatiedottaminen vaikuttaa vahingollisesti tulevien aluevaalien äänestysintoon. Jo viime kesän kuntavaalien äänestysprosentti (55,1 %) oli alhaisin 70 vuoteen.
Mitä OM:n puoluesihteerien kokouksessa 30.12.2021 THL:n johtaja Mika Salminen totesi?
Eilen pidetyssä – 30.12.2021 – OM:n ja puoluesihteereiden kokouksessa THL:n Mika Salminen yksiselitteisesti totesi, että ulkona toreilla tapahtuva vaalikampanjointi on matalan riskin toimintaa ja se pitää sallia. Aluehallintovirastojen tiedottaminen on kuitenkin joko tahattomasti tai tahallisesti epäselvää. Äänestäjillä on sellainen käsitys, että täydellinen kielto ulkona pidettäville vaalitapahtumille on voimassa Pohjois-Pohjanmaalla, Satakunnassa ja Varsinais-Suomessa.
Näin ei kuitenkaan ole.
Täydellistä ulkoilmakieltoa ei ole Pohjois-Suomen (P-Pohjanmaa) tai Lounais-Suomen (Satakunta, V-Suomi) päätöstiedotteessa. Nyt on syytä tarkastella mitä AVI tarkoittaa yleisötilaisuuksilla ja yleisillä kokouksilla (yleinen kokous = mielenosoitus) ja yleisötilaisuudet (kuten festarit jne). Näistä on listaus Avin sivuilla.
Nyt tarvitaan oikeaa tietoa ja hyvää tiedottamista – hallituksen on kannettava vastuu
Toivon oikeellista, selvää ja johdonmukaista tiedottamista – kaikkialla Suomessa. Vaalit ja niiden toimittaminen ovat demokratian ydintä ja niiden toimittamista tai vaalikampanjointia ei saa turhan takia häiritä tai estää. Mikäli THL:n johtaja pitää ulkona tapahtuvaa torikampanjointia pienen riskin toimintana on se selvästi kerrottava.
Ennen kaikkea hallituksen on tulevia aluevaaleja ajatellen annettava informaatiota, jota ei voi mielin määrin muutella tai sen sisältöä samentaa tiedotusvälineissä. Sekavan tiedottamisen vuoksi virhetulkinnat uhkaavat paikallisten poliittisten yhdistysten toimintamahdollisuuksia.
EU-vaalit ovat olleet kaikista Suomen poliittisista vaaleista toistaiseksi epädemokraattisimmat vaalit. Valtioneuvoston, kansanomaisesti hallituksen, on nyt tehtävä sitä, mitä varten se on muodostettu. Sen pitää uskaltaa käyttää ylintä toimeenpanovaltaa. Vai onko kenties hallituksen tavoite, tiedotusvälineiden myötävaikutuksella, joko tahattomasti tai tahallisesti tehdä aluevaaleista Suomen poliittisen historian epädemokraattisimmat vaalit?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Vaaleja ei kaivata lisää vaan vähemmän – yhdistämällä paikallis-, alue- ja eduskuntavaalit tuettaisiin demokratiaa

Osa aluehallintoviranomaisista pyrkii vaikuttamaan vaalitulokseen – Luukkanen: ”Perussuomalainen kampanjointi estetään virkamiespäätöksillä monilla vahvimmilla kannatusalueillamme”

Purra: Äänestysaktiivisuuden alhaiseksi jääminen ei haittaisi useimpia puolueita – ”Kansalaisten aktiivisesta passivoittamisesta on valitettavasti hyötyä monille”
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Tilastokeskus: Poliisin tietoon tuli 836 lapsenraiskausta – kasvua 61,7 prosenttia, pahoinpitelyrikoksissa odotettavissa uusi ennätys
Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittavat tammi–syyskuun seksuaalirikosten määräksi yhteensä 8 000 tapausta. Poliisin tietoon tuli 36 500 pahoinpitelyrikosta, mikä on 10,7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Niiden määrä on kasvamassa uuteen kaikkien aikojen ennätykseen.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.

Vantaan väestö vaihtuu eurooppalaisittain harvinaisen kovaa vauhtia – talous velkaantuu
Vantaan ulkomaalaistaustaisten osuus on noussut noin 30 prosenttiin muutamassa vuosikymmenessä. Kaupungin vuoden 2025 tulos oli 79,7 miljoonaa euroa alijäämäinen, ja velka kaksinkertaistuu kolmessa vuodessa. Kantasuomalaiset ovat jo äänestäneet jaloillaan.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











