

LEHTIKUVA
Maahanmuutto kasvattaa Vantaan väkilukua, mutta heikentää julkista taloutta: Verotulojen suunta kääntyi laskuun
Ulkomaalaistaustainen väestönkasvu ei tue kunnallista verotulojen kehitystä, vaan päinvastoin heikentää kuntataloutta. Ajatuspaja Suomen Perustan aiemmissa tutkimuksissa osoitettu ilmiö maahanmuuton negatiivisista talousvaikutuksista konkretisoituu nyt Vantaalla, jonka tuloverotuotot ovat kääntyneet laskuun, vaikka kaupungin väestömäärä kasvaa.
Vantaan verotuloista kertovat luvut ovat surullista luettavaa, paikallislehti Vantaan Sanomat uutisoi.
Vantaa sai viime vuonna verotuloja noin 27 miljoonaa euroa arvioitua vähemmän. Edelliseen vuoteen nähden verotulot laskivat noin 8 prosenttia. Verotulojen kehityssuunta on heikko, sillä vuoteen 2023 verrattuna laskua oli 53,5 miljoonaa euroa.
Vantaan talousjohtaja Matti Ruusula harmittelee, että Vantaan tuloverotuotot yllättäen laskivat, vaikka samanaikaisesti kaupungin väestömäärä kasvoi.
Vantaan Sanomien jutussa sekä Vantaan vuoden 2024 tilinpäätöksessä luetellaan syitä: verotulojen lasku johtui pääosin hyvinvointialueuudistukseen liittyneiden verohäntien poistumisesta, mutta myös yleisellä taloussuhdanteella oli merkittävää vaikutusta.
Silmiinpistävää on, että maahanmuuttoa ei mainita syynä, vaikka Vantaan väestömäärän kasvusta kerrotaankin.
Työperäinen maahanmuutto osui tuulettimeen
Vantaa on Suomen neljänneksi suurin kaupunki, jossa asukaita on yli 250 000. Väestö on viime vuosina kasvanut erityisen voimakkaasti etenkin maahanmuuton ansiosta, ja kaupungissa puhutaankin tällä hetkellä yli 120 äidinkieltä. Viime vuoden tammi−elokuussa Vantaa sai ulkomailta muuttovoittoa 2 549 henkilöä.
Vantaalla – kuten kaikkialla pääkaupunkiseudulla – väestönkasvu perustuu pitkälti maahanmuuttoon. Vieraskielinen väestö keskittyy jatkossakin lähinnä pääkaupunkiseudulle. Luvut kuulostavat huimilta: vuonna 2040 vieraskielisiä on Helsingissä 206 000, Espoossa 140 000 ja Vantaalla 135 000.
Viime vuosina usein toistellun hokeman mukaan ”Suomi tarvitsee työperäistä maahanmuuttoa”, mutta kuten Vantaan esimerkki osoittaa, todellisuus työperäisyydestä ei vastaa maahanmuuton edistäjien lobbauspuheita. Raadollisemmin voisi todeta, että työperäinen maahanmuutto on nyt Vantaalla osunut tuulettimeen.
Maahanmuutto kuormittaa raskaasti Suomen kuntia
Maahanmuutto kuormittaa raskaasti kuntataloutta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimuksissa osoitettu ilmiö maahanmuuton negatiivisista talousvaikutuksista konkretisoituu nyt Vantaalla.
Kunnat tarjoavat lakisääteiset peruspalvelut kaikille asukkailleen, ja palvelut kunnissa rahoitetaan pitkälti kuntalaisten maksamilla kunnallisveroilla. Suomen Perustan tutkimuksen mukaan lähes kaikissa Suomen kunnissa maahanmuuttajat maksavat vain hyvin vähän kunnallisveroja verrattuna kantaväestöön. Tämä aiheuttaa kuntien talouksiin rahoitusvajeen.
Samaan aikaan maahanmuuttajien osuudet kuntien kaikista työttömistä ovat varsin suuria pääkaupunkiseudulla. Vantaalla tämä suhteellinen osuus on 43,6 prosenttia.
Verotulojen heikkenemisen ei pitäisi yllättää ketään
Tutkimustiedon nojalla Vantaan verotulojen kehityksen heikkenemisen ei pitäisi olla suuri yllätys kenellekään. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen huomauttaa, että ulkomaalaistaustaiset maksavat Vantaalla keskimäärin vain noin puolet kantaväestön maksamista kunnallisveroista per henkilö.
Ulkomaalaistaustaiset maksoivat keskimäärin 49,1 % kantaväestön maksamista kunnallisveroista Vantaalla vuonna 2022: pic.twitter.com/xPHqGNtaa8
— Samuli Salminen (@Samuli_Salminen) April 8, 2025
Espoon entinen kaupunginjohtaja kutsui jo valtiota apuun
Maahanmuutto vaikuttaa voimakkaasti pääkaupunkiseudun kaikkien kuntien asukasluvun kasvuun, mutta julkiselle taloudelle tällainen kasvukehitys on tuhoisaa.
Myös Espoossa kasvun kääntöpuoli näkyy hurjina lukuina, sillä kaupungin työttömistä peräti 43 prosenttia on vieraskielisiä. Espoon kaupungin tietopalvelupäällikkö Petri Lintunen tosin suostuu myöntämään, että maahanmuuttajataustaisten sijoittuminen työmarkkinoille on ”haasteellista”, mikä on lähinnä kaunisteltu versio todellisuudesta.
Kuten Vantaalla, myös Espoossa siis väestö kasvaa, mutta verotulot eivät. Espoon entinen kaupunginjohtaja, vuodenvaihteessa eläkkeelle jäänyt Jukka Mäkelä myöntää, että Espoolle koituu maahanmuutosta valtavat kustannukset. Mäkelän mukaan valtion pitäisi maksaa niistä suurempi osa.
– Valtion pitää huomioida kasvukaupunkien ylimääräiset menot, joita tulee esimerkiksi maahanmuutosta, Mäkelä toteaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Matti Ruusula maahanmuuton talousvaikutukset Petri Lintunen Jukka Mäkelä verotulot väestönkasvu Työperäinen maahanmuutto Pääkaupunkiseutu Julkinen talous Samuli Salminen Vantaa Suomen Perusta maahanmuutto kuntatalous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kantasuomalaisten määrän nopea väheneminen noteerattiin jo Hesarissakin – tosin johtopäätöksistä voidaan olla montaa mieltä

Tiukennus työperäiseen maahanmuuttoon läpi eduskunnassa – Vigelius: ”Torjuu ulkomaista työttömyyttä”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona hallituksen esityksen niin kutsutusta 3/6 kk -säännöstä, joka velvoittaa ulkomaalaisen työntekijän työllistymään kolmen tai kuuden kuukauden kuluessa työsuhteen päättymisestä – tai poistumaan maasta.

SUOMEN UUTISET SHOW #7: Työperäinen maahanmuutto – onko siitä hyötyä, paljonko se maksaa?
Suomen Uutiset Show:n sohvalle kokoontuu suorasanainen ja kova kattaus pohtimaan työperäisen maahanmuuton taloudellisia ja turvallisuuspoliittisia vaikutuksia Suomelle. Vastauksia haetaan suomalaisia askarruttaviin kysymyksiin.

Puisto: Tukea kasvuyrityksille – työperäisessä maahanmuutossa kriteerit ja reunaehdot pidettävä korkealla
Toimitusjohtaja Risto Murron johtaman Kasvuriihi-ryhmän äsken Suomen hallitukselle luovuttama loppuraportti sisältää 41 ehdotusta talouskasvun vauhdittamiseksi ja yritystoiminnan uudistamiseksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sakari Puisto katsoo raportin sisältävän useita harkinnan arvoisia esityksiä.
Viikon suosituimmat

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu
Somali- ja monikulttuuriyhdistyksille on jaettu vuosikausia huikeita summia, jotka nousevat useisiin miljooniin euroihin. Avustusten saajien joukossa on vuodesta toiseen samoja yhdistyksiä, joiden toiminnasta tiedetään joko vähänlaisesti tai ei mitään. Perussuomalaisten helsinkiläinen varavaltuutettu Mika Merano esittää julkista tukea saaville yhteisöille lisää velvollisuuksia avata rahankäyttöään – tai vaihtoehtoisesti rahahanat kokonaan kiinni.

Italialaisten palestiinalaisille lahjoittamat avustukset menivätkin terroristeille – Rydman: ”Kukapa olisi arvannut”
Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Valtamedian kaksoisstandardit muokkaavat todellisuutta: Elon Muskin kainalontuuletus oli natsitervehdys mutta muslimipormestarin ei
Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä
Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”
Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer on ajautunut jälleen poliittiseen kohuun, kun työväenpuolueen tukema ylähuonenimitys paljastui valetohtoriksi. Vuosien ajan tohtorina esiintynyt pitkän linjan vaikuttaja Dame Ann Limb myönsi antaneensa harhaanjohtavaa tietoa koulutuksestaan vuosien ajan. Konservatiivipuolueen edustaja Kevin Hollinrake sanoo tapauksen paljastavan valtaa pitävän vasemmiston kaksinaismoralismin: oikeisto-oppositio käy läpi ankaran seulonnan, mutta työväenpuolueelle myönteiset nimitykset hyväksytään puutteellisesta taustaselvityksestä huolimatta.

USA iski yöllä Venezuelaan – Rydman: ”Diktaattorin kaatuminen on iloinen asia”
Yhdysvallat iski viime yönä Venezuelaan ja otti vangiksi maan presidentin Nicolas Maduron. Perussuomalaisten kansanedustajat kommentoivat kanavillaan tapahtumia.

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.

Itsekritiikki ei riitä, kun kyse on uutismedian luotettavuudesta – totuus taipuu yhä liian usein asenteen edessä
Maailma on murroksessa ja media siinä sivussa. Vanha valtamedia pyrkii uutisoinnillaan edelleen neuvomaan ja ohjaamaan seuraajiaan, vaikka julkisivu rapistuu kiihtyvää vauhtia. Totuutta on ehkä jo liian myöhäistä etsiä mutta pyrkimys ennakkoluulottomaan ja kunnianhimoiseen uutisointiin olisi edelleen ansainnan arvoista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












