Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”

04.05.2026 |17:24

Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Onni Rostila ihmettelee EU:n ”Turvataan se, mikä on tärkeää” -kampanjan mainosta viestipalvelu X:ssä. Rostila toteaa, että EU:n oma sananvapauskäsitys on valikoiva ja EU ajaa rajoituksia sananvapauteen. Rostila kyseenalaistaa myös suomalaiskomissaari Henna Virkkusen roolin.

– Tälläkin hetkellä EU painostaa Suomea tiukentamaan vihapuhelakeja sekä kehittelee Euroopan laajuista puhepoliisia DSA:n kautta. Komissaari Virkkunen vaikuttaa olevan koko projektin keskiössä.

DSA:na tunnetun EU:n digipalvelusäädöksen lisäksi komission ajamaa CSAM-asetusta on kritisoitu yksityisyyden suojan murentamisesta. Digipalvelusäädös velvoittaa sosiaalisen median alustoja valvomaan muun muassa vihapuhetta epämääräisin perustein ja valtavien sakkojen uhalla.

Tarkoitus on vaientaa kansalliskonservatiivit

Rostila kritisoi myös EU:n mainontaa ja järjestörahoitusta.

– Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä. Oman propagandan lisäksi EU pumppaa joka vuosi suuret määrät rahaa ”EU-arvoja” ajaville toimijoille.

EU rahoittaa yhdistystoimintaa ja järjestöjä useiden eri ohjelmien kautta. Rostilan mukaan järjestöavustukset toimivat poliittisen vaikuttamisen keinona.

– Tarkoitus on vaientaa kansalliskonservatiivit ja suosia EU-mielisiä. Kansalaisille tämä vaalivaikuttaminen myydään ”sananvapautena” ja ”demokratiana”, Rostila lataa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”

13.05.2026 |12:29
2.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää